20 Ocak 2013 Pazar

Ahmet Doğan Kimdir? Hayatı Biyografisi - Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)

--> Ahmet Doğan Kimdir,Hayatı Biyografisi,Bulgaristan  Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH)  
Bu kimdir biyografi tanıtım yazımızda Bulgaristan Halk ve Özgürlük Hareketi Başkanı olan Ahmet Doğan hakkında bütün bilgileri ve Ahmet Doğan Kimdir? Hayatı Biyografisi -  Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) hakkında her türlü bilgi ve resimleri paylaşıyoruz.

Biyografisi;
Ahmet Doğan 29 Mart 1954 tarihinde doğmuştur. Doğum yeri Bulgaristan’nın Dobriç ilçesine bağlı Bakalovo köyüdür. Eğitim hayatında başarılı bir kariyere sahiptir. İlk ve orta okul öğrenimini yüksek notlarla bitirdi. Lise eğitiminden sonra Bulgaristan‘ın başkenti Sofya’da bulunan Sofya Üniversitesi Felsefe Bölümü‘nü çok iyi bir dereceyle bitirdi. Marksist Felsefe ve Diyalektik Materyalizm Teorisi alanında büyük özveriyle çalıştı ve mastır yaptı.

Kariyeri;
1984-1985 yıllarında komünist rejimin Marksizmin temel ilkelerine ters düştüğünü açıklayan ve rejime karşı tavır alan felsefecilerden biri olması sebebiyle ağır soykırım baskısı yaşadı. 1985 yılında Todor Jivkov rejimini protesto amacıyla Doğan ve arkadaşları (Bulgaristan Türk Kurtuluş Birliği Teşkilatı) adını verdikleri gizli teşkilat kurdular. Bu yüzden çok geçmeden tutuklanarak cezaevine girdii Bulgaristan’da Mayıs 1989 Olaylarının teşkilatcısı olarak da yargılandı. 12 Ocak 1989 tarihine kadar hapis yattı. 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal‘ında desteğiyle 1990 yılında Bulgaristan’daki Türklerin dil, din, sosyal, kültürel ve ekonomik haklarını savunan ilk parti “HÖH” Hak ve Özgürlükler Hareketi‘ni kurdu ve Genel Başkan oldu. kuruldu. 59 yaşındaki başarılı Türk siyasetçi Ahmet Doğan 19 Ocak 2012 tarihinde silahlı saldırıya ugradı ve silahın patlaması sonucu hayatta kaldı.

Silahlı Saldırıya Uğradı;
Bulgaristan'da Türklerin haklarını korumak amacı ile kurulan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan'a saldırı anı kameralara böyle yansıdı. Doğan'ın konuşması sırasında kürsüye kadar gelen saldırgan, silahı Türk siyasetçinin yüzüne kadar yaklaştırıyor. Doğan, ani refleksi ile saldırgandan uzaklaşırken, korumalar da saldırganı etkisiz hale getiriyor.

Bulgaristan'da Türklerin haklarını korumak amacı ile kurulan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Genel Başkanı Ahmet Doğan'a saldırı girişiminin görgü tanıkları, saldırganın silahı Doğan'ın şakağına kadar yaklaştırdığını anlattı. Bulgaristan'da HÖH Genel Başkanı Ahmet Doğan'a suikast girişiminde bulunuldu. HÖH 8. Olağan Kongresi'nde silahlı bir kişi, Ahmet Doğan'ın konuşması esnasında saldırı girişiminde bulundu. Silahı ile Ahmet Doğan'a doğru hızlıca koşan biri, ateş edemeden korumalar tarafından etkisiz hale getirildi. Doğan'ın durumunun iyi olduğu açıklandı.Öte yandan gözaltına alınan saldırganın 25 yaşındaki Oktay Mehmet olduğu ortaya çıktı. Polis, saldırganın daha önce 6 kez suç işlediğini, uyuşturucu ve hırsızlık suçlarından sabıkası bulunduğunu açıkladı.

Ahmet Doğan Resimleri;Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme