14 Ocak 2013 Pazartesi

Dinazor Nedir Dinozor Türleri - Performans Proje Ödevi

DİNOZORLAR


Dinozor (Dinazor) Nedir;

Yaklaşık olarak 150 milyon yıl civarında kara hayatına egemen olmuş yırtıcı hayvanlardır.


Dinozor, Yunancada korkunç kertenkele anlamına gelen iki sözcüğün birleştirilmesinden oluşturulmuştur. Bunun nedeni, geçmişte bilim adamlarının dinozorları bir cins kertenkele sanmalarıdır. Türkçede yaygın fakat yanlış olarak dinazor şeklinde yazıldığı da olur. Dinozorlar yeryüzünde ilk kez 230-225 milyon yıl önce göründüler. 65 milyon yıl önce ise, çok sayıda dinozor türünün nesli tükenmişti.


DİNOZORLAR, 150 milyon yılı aşkın bir süre boyunca dünyaya egemen oldular. Aralarında, hem dünyanın gelmiş geçmiş en iri hayvanları,hem de bir ev kedisinden daha küçük türler de vardı. Altmışbeş milyon yıl önce  de,kimsenin bilmediği ve halada bulunamayan bir sebepten dünyamızdan yok olup gittiler.

Dinozor Türleri:

Dinozorlar iki türe (takıma) ayrılırlar.Bu ayırım kalça kemerlerine göre yapılır

 1. Kalça Kemerli Dinozorlar(Sauriscbia); Kalça kemerleri sürüngenlerinkine benziyordu.Hem otçul,hem de etçil türleri vardı.

 2. Kuş Tipi Kalça Kemerli Dinozorlar(Omitbiscbia); Kalça kemerleri kuşlarınkine benziyordu.Bu türdekilerin hepsi otçuldu.

BAŞLICA DİNOZOR ALT TÜRLERİ


Dinozorlar,iki takım içinde beş alttakıma ayrılırlar.Omitbiscbia'nın üç.Sauriscbia'nın ise iki alt takımı vardır.

 • Thyreophora (Omitbiscbia)


Zırhlı otçullar.Sırtlarında bir dizi koruyucu plaka vardı.Örnek;Stegosaurus.

 • Theropoda (Sauriscbia)

Genellikle iki ayaklı etçillerdir. S biçimli boyunları ve dört parmaklı pençe biçimli ayakları vardı. Örnek; Tyrannosaurus.

 • Margnocephalia (Omitbiscbia)


Etçildirler;çoğunun kafatasının arkasında kemikli çıkıntılar bulunurdu.Örnek;Stytacosaurus.


 • Ornithopoda (Omitbiscbia)


Etçildiler;boynuzu ibiği ve kuşlarınkine benzer ayakları vardı.Örnek; Corytbosaurus. • Sauropoda (Sauriscbia)

Etçildiler; küçük başlı, uzun boyunlu, iri gövdeli ve uzun kuyrukluydular. Örnek;  Saltasaurus.


BİR DİNOZORUN PORTRESİ


Sürüngenler gibi dinozorların da pullu derileri vardı.Ancak dinozorlar, günümüz sürüngenlerinden daha gelişmiş hayvanlardı.Sürüngenlerin gövdeleri üstünde sürünmelerine yada ayaklarını iki yanlarına uzatarak yürümelerine karşın dinozorlar,memeliler ve kuşlar gibi bacaklarını gövdelerinin tam altında tutarak yürürlerdi.

Triyas Devri: 248-213 myö (milyon yıl önce)


Bütün karalar tek bir kıtada, yani Pangea'da toplanmıştı.İlk dinozorlar ortaya çıktı ve devrin sonuna doğru iki gruba ayrıldı: sürüngenler ile kuş gibi kalça kemerliler.Jura Devri: 213-144 myö (milyon yıl önce)


Pangea parçalandı: Atlas okyanusu oluşmaya başladı; Afrika Güney Amerika'dan ayrıldı.Jura Devri'nin sonlarına doğru, dev ve otçul dinozorlar karalara egemen oldu.


DİNOZORLARLA İLGİLİ BİLGİLER
 • Günümüze kadar bulunan dinozor fosillerinin, bir zamanlar yaşamış dinozorların %0.0001'inden azı kadar olduğu sanılmaktadır.

 • En zeki dinozorların bile olasılıkla tavuklar kadardı.

 • Günümüze kadar 350'den çok dinozor türü tanımlanmıştır, ama büyük bir olasılıkla bu sayı gerçek sayının küçük bir yüzdesini temsil etmektedir.

 • Strutbiomimus kısa mesafeleri, saatte 80 km hızla, yani deve kuşu kadar hızlı koşardı.


DİNOZOR BENZERİ SÜRÜNGENLER


Dinozorlar karalarda dolaşırken, dev sürüngenler havada uçmakta ya da okyanuslarda yüzmekteydi. Bu deniz ve hava sürüngenleri dinozorların yakın akrabalarıydı.


UÇAN SÜRÜNGENLER:

''Pterosaurus'' adı verilen uçan sürüngenler dev boylara ulaşmıştı. Kanatları deriden oluşan bu hayvanların gövdeleri genellikle kürk kaplıydı. Ancak, uçmaya elverişli hafif ve narin kemikleri vardı.


DENİZ SÜRÜNGENLERİ:

Bunlar, denizlerin en iri ve en vahşi yaratıklarıydı. Atmosfer havası soluduklarından, zaman zaman su yüzeyine çıkıp soluk almaları gerekiyordu. Balıklarla ve başka deniz yaratıklarıyla besleniyorlardı.Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme