8 Ocak 2013 Salı

Erasmus Kimdir? Erasmus Nedir? Kimler Neden ve Ne Zaman Yapar Bilgisi

Erasmus Kimdir? Erasmus Nedir? Kimler Neden ve Ne Zaman Yapar Bilgisi...

Erasmus Kimdir? 
Desiderius Erasmus, 1465 yılında Rotterdam’da doğan ve 1465-1536 yılları arasında yaşamış olan, Kuzey Avrupa Rönesansı’nın önemli ustalarından olan ünlü ilahiyatçıdır. Orjinal adı “Morias Enkomion Seu Laus Stultitiae” olan “Deliliğe Övgü” kendisi tarafından bir kaç gün gibi kısa bir sürede yazılmış olan dünyaca ünlü eseridir.

Erasmus (Öğrenci Değişimi Programı) Nedir?
Erasmus Avrupa’da yükseköğretim kalitesini artırmak amacı taşıyan ve üniversiteler arasında ülkelerarası işbirliğini teşvik ederek “üniversite öğrencisinin uluslararası hareketliliğini” öngören bir yüksek öğretim programıdır. Erasmus programı Avrupa Birliği tarafından finanse edilir. (Avrupa Birliği Erasmus Sayfası) Bu program için Avrupa Birliği ülkelere fon ayırır. Bazı ülkelerde değişim programına katılmak isteyen öğrenci sayısının yüksek olması sebebiyle yıllık ayrılan fonların tamamı kullanılırken ülkemizde fonların belirli kısımları kullanılmadığı için iade edilmektedir. (2005 -2006 yıllarında öğretim elemanı değişimi için hibe edilen bütçenin %21’i, Yoğun Dil Kursu için hibe edilen bütçenin %9’u iade edilmiştir ve toplamda da %2’lik bir iade olmuştur. (bkz: ERASMUS İstatistik 2005 ve 2006)

ERASMUS programına 31 ülke katılmaktadır; (Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İzlanda, İtalya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Letonya, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, İsveç, Slovenya, Slovakya, Türkiye, Birleşik Krallık) Erasmus Programı ile 1987’den günümüze 1,5 milyondan fazla yükseköğretim öğrencisi başka bir Avrupa ülkesinde öğrencilik şansı yakalayarak farklı kültürlerin insanlarını, yaşam biçimlerini, kültürlerini tanıma ve kendi kültürünü tanıtma imkanı elde etmiştir. Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı bünyesinde mali destek sağlanan Erasmus faaliyetleri şöyledir: Hareketlilik Faaliyetleri Öğrenci Hareketliliği Öğrenim hareketliliği Staj hareketliliği Personel Hareketliliği Ders verme hareketliliği Personel eğitimi hareketliliği Hareketliliğin Organizasyonu

Erasmus Yoğun Dil Kursları Yoğun Programlar Hazırlık Ziyaretleri Kimler Başvurabilir?
Avrupa Birliği üyesi olan 27 ülke ve bu ülkelerin dışında İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve Türkiye’nin yükseköğretim kurumlarının istifadesine açıktır.

Erasmus Öğrenim Hareketliliği Faaliyeti için Gereken Asgari Şartlar: Erasmus değişim programına katılmak isteyen Türk öğrencilerin sahip olması gereken asgari şartlar aşağıdaki gibidir: Öğrenci programa katılacağı dönemde üniversitenin lisans/yüksek lisans/doktora programının en az 1 yıllık dönemini tamamlamış olmalıdır. (hazırlık dönemi dikkate alınmaz) Öğrencinin başvurduğu tarihten önceki yarıyıl/yıl sonu itibariyle kümülatif akademik not ortalamasının en az 2,5/4 ya da 75/100 olması gerekmektedir.

Not ortalaması daha düşük (60-74/100) olan öğrenciler ise kontenjanın doldurulamaması halinde değerlendirmeye alınır. Öğrenci, üniversite tarafından belirlenen tarihler arasında bağlı olduğu bölüme / programa başvuruda bulunmalıdır.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme