26 Ocak 2013 Cumartesi

Hanaa Ben Abdesslem Kimdir? Pirelli Takvimi - Nereli Kaç Yaşında Hakkında Bilgi

Hanaa Ben Abdesslem Kimdir?

Bu kimdir biyografi yazımızda Tuınuslu Müslüman manken Hanaa Ben Abdesslem Kimdir? Hanaa Ben Abdesslem Kim Nereli Kaç Yaşında Hakkında bütün bilgilere ve Hanaa Ben Abdesslem resimlerini fotoğraflarını bulabilirsiniz.

Hanaa Ben Abdesslem Hayatı (biyografisi);
2000’de Tunus’ta keşfedildi. Farklı yüzü ve kusursuz fiziğiyle modelliğe en tepeden, Chanel defilesiyle başladı. Ardından Lancôme’un yüzü oldu. Kariyerinin ikinci yılında Pirelli takvimine poz veren ilk Müslüman mankend oldu. Onun adı Hanaa Ben Abdesslem...

Hanaa Ben Abdesslem Röportajı;
Pirelli Takvime poz veren ilk Müslüman manken Hanaa Ben Abdesslem’in kariyeri o kadar eskilere dayanmıyor. 2000’de keşfedilip ardından Chanel defilesine çıkarak işe tepeden başladı. Güzel, ama Müslüman, Arap bir model olmanın egzotik avantajından da faydalanıyor. “Müslüman model olmak benim için zor değil” diyor. Arap Baharı’nın da arkasında.

Hiç mankeni olmayan Tunus’ta manken olmayı nasıl başardınız?

Küçükken balerin olmak isterdim. Kendimi hep tülden bale eteklerinin, korselerin ve saten ayakkabıların içinde hayal ettim. Ancak bu imkânsız bir kariyer rüyası gibi görünüyordu, bu yüzdenmühendislik alanında çalışmalara başladım. Sonrasında, Tunus’ta Fransız Elçiliği’ndeki bir partide, şimdimenajerimolan Sophie Galal “Modellikle ilgilenip ilgilenmediğimi” sordu. “Evet” dedim. Onun sayesinde, Lübnan’daki birmodellik yarışmasına katıldım.

Tepki almaktan, dışlanmaktan hiç korkmadınız mı?

Hem ben, hemülkemkendi devrimlerimizi yarattık. Ajansımla tanıştığımda şunu düşündüm: “Ya şimdi ya hiç.”Moda dünyasında Arap kadınların oynayabileceği potansiyel role inanıyorumve bugün üzerime aldığım temsilci rolünün tamamen farkındayım. Bu da beni cesaretlendiriyor.  

Tunus’ta mankenlik nasıl algılanıyor? 

Benden önce böyle bir meslek yoktu. Sadece benim için yeni bir alan oluşturmak zorunda kaldılar...
‘MUHAFAZAKÂR BİR AİLEDEN GELİYORUM’ 

Siz belki hayallerinizi gerçekleştiriyordunuz ama aileniz için zor olmadı mı? 

Erkek kardeşimen başından beri destekledi. Sanırımjenerasyonla alakalı... Ziramuhafazakâr bir aileden geliyorum ve modelliği gerçekten bilmiyorlardı. Beyrut’a ziyaretim ve yer aldığım televizyon programı sayesinde,modellik hakkında daha fazla şey öğrenebildiler. Her akşam ailemi ne yaptığım, işlerin ve projelerin nasıl gittiği konusunda bilgilendiriyorum. Her akşam internetten konuşuyoruz.

Esas mesleğiniz inşaat mühendisliği de Tunus’ta bir kadın için zor bir meslek değil mi? 

Çok şanslıydım ama mühendis olmak da kolay değildi. Pek çok insanla tanıştım ve insanlar sahip olduğum yüzü, ellerimi çimento ve betona bulaştırmaktansa artistik bir kariyer yapmam gerektiğini söylerdi... 

Bu kadar hızlı ilerlemeniz meslektaşlarınızın gözünden kaçmamıştır. Sizi kıskananlar var mı?

Sanmıyorum ama muhtemelen podyumlarda ve büyük kampanyalarda yer alan ilk Arap kadınlarından olduğum için farklılaştım. Aslımı korumam önemli. Temsil etmek ve bu dünyaya girmeleri için cesaretlendirmek istediğim Güney Akdeniz kadınlarına saygı duymamla alakalı bir şey bu. Bugün duvarların yıkılışı hissini hepimiz paylaşıyoruz. Dün imkânsız görünen şeyler yarın başarılabilir görünüyor.
Amacınız Tunus’ta sadece modanın Avrupa ve ABD’deki gibi olmasını sağlamak mı? 

10 sene içinde Tunus’a bir derginin veya bir ajansın başına geçmek için geri dönebilirim. Bu deneyimimümkün olduğunca çok insanla paylaşmak ve Arap kızlarına kapıların açık olduğunu göstermek istiyorum. Ama şimdilik sadece öğreniyorumve zihnimi tüm tekliflere açık tutuyorum. Hayat çok hızlı değişebiliyor!  

Uluslararası manken çıkarmanın sırrı nedir, bize tüyo verir misiniz? 

Bu işi çok uzun zamandır yapmıyorumama bence bu dünyada kendinize bir yer edinebilmek için anahtar, çok sabırlı olmak. Aynı zamanda nereye doğru gittiğinizi bilmek için bir hedefe ihtiyacınız var. Son olarak, kendi aslınızı korumalısınız.

‘Alkol ve sigara kullanmam’
Genetik olarak şanslı bir kadın mısınız? 

Sağlıklı beslenirim ve şanslıyım ki hiç çürük dişim olmadı. Akdeniz diyetine çok sadığım; çok fazla et tüketmeden fazlaca sebze ve tahıl yerim. Hiç alkol ve sigara kullanmam ama çok su içerim. Erken kalkar ve eğer otelde varsa spor salonuna giderim. Yoksa, dışarı yürüyüşe çıkarım. Güneş doğarken uyanmayı seviyorum. Günün bu zamanı bana inanılmaz enerji veriyor. Uçak seyahatleri cildi kuruttuğundan mutlaka cilt bakım kremi kullanırım. 

Dudaklarınızı hep renkli görüyoruz... 

Evet, gözlerde ya da dudaklarda cesur bir görünüm tercih ediyorum. Aşırıya kaçmamak ve yüzdeki dengeyi korumak için sadece birinde veya diğerinde yoğunluk olmalı. Dudakları dolgunlaştıran, aynı anda nemlendiren mat rujlara ve canlı renklere bayılıyorum.

Esmâani sözcüsü
Abdesslem, Arap Baharı’yla şekillenen bir sivil toplum kuruluşu olan Esmâani’nin sözcülüğünü yapıyor. Sanat gösterileri ve konserler düzenlemenin yanı sıra düzenli olarak sağlık tesislerini ve hastaneleri ziyaret edecek gönüllüleri eğiten, hastalara ve ihtiyacı olanlara destek veren Esmâani’nin çalışmalarına, Abdesslem de katılıyor.
‘Kleopatra ve süt banyolarının neslinden geliyoruz’  

Kuzey Afrika’da kadının güzellik sırrı nedir?

Tüm Arap dünyası, eski çağ kültüründen ilham alır. Kadınlar orada güzelliğe çok önem verirler. Hepimiz Kleopatra’nın ve onun süt banyolarının neslinden geliyoruz! Ama gerçekten, makyaj ve parfüm duyuları canlandırmak açısından çok önemli ve bunların hepsi bizim günlük hayatımızın birer parçası. Tunus’ta, her ilkbaharda çiçek esansları ve yağları yaparız. Oldukça gelenekseldir bu. Çiçek suyu cildi temizlemek ve parlaklığını artırmak için kullanılır. Bu benim ülkemin küçük güzellik sırlarından biri!

-->
Hanaa Ben Abdesslem Resimleri; 
 kaynak: haberturk.com
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme