16 Ocak 2013 Çarşamba

Osmanlı Haremi Kaç Kısıma Ayrılır?

Osmanlı Haremi Kaç Kısıma Ayrılır?
Şunu önemle hatırlatalım ki, bilindiği üzere, Osmanlı haremini üçe ayırabiliriz:
·         Hareme Medfhal; asıl harem kapısına kadar olan Hareme Medfhal (Antre) kısmıdır.Burada Darüs-Sa’ade Ağası ve Harem ağalarının emri altındaki erkek köleler istihdam olunmaktadır. Bu bölümde çalışan bir tek kadın köle yani cariye bulunmadığı gibi, izin alınmadan bu bölümde çalışan tavaşirlerden kimsenin asıl hareme girmeleri de mümkün değildir.
·         İkinci Kısım; asıl haremde yaşayan Kadın Efendilerin, Şehzade haremlerinin, padişahlarının ve Padişah ailesi mefhumu içine giren herkesin hizmetçisi durumunda olan cariyelerdir. Bu cariyeler, Harem’in işçi personeli durumundadır. Reisleri de Hazinedar Usta denilen cariyedir. Bunların padişahların karı-koca hayatı ile ilgileri yoktur.
·         Üçüncü Kısım; asıl haremde yaşayan ve Padişah’ın ailesi kavramı altında toplanan Kadın Efendiler, valide sultanlar, şehzade haremleri ve kendileri  ile karı-koca hayatı yaşayan cariyelerdir. Bu grubun reisi, zaman içinde değişmekle birlikte bazen Baş Kadın Efendi ve bazen de Valide Sultan olmuştur. 
 
Kaynak: OSAV -Prof. Dr. Ahmet Akgündüz –Doç. Dr. Said Öztürk
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme