2 Şubat 2013 Cumartesi

Didem Tuncay Kimdir? NTV'nin Eski Muhabiri Didem Tuncay hakkında bilgi

-->
Didem Tuncay Kimdir? NTV'nin Eski Muhabiri Didem Tuncay hakkında bilgi başlıklı yazımızda  Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen canlı bomba saldırısında yaralanan  Didem Tuncay hakkında son bilgileri paylaşıyoruz.
Ankara'da ABD Büyükelçiliği'ne düzenlenen canlı bomba saldırısında ekranların tanınan yüzü NTV'nin eski diploması muhabiri Didem Tuncay'ın tek gözünü kaybettiği öğrenildi

ABD Büyükelçiliğinde arkadaşlarını ziyaret ettiği sanılan genç gazetecinin vücuduna şarapnel parçaları saplandığı şu anda Numune Hastanesi'nde tomografisinin çekildiği belirtildi.

Habertürk ekranlarında Fatih Altaylı'nın sorularını yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Didem Tuncay'ın sağlık durumuyla ilgili olarak; "Bir de NTV'den bir kızımız var. Büyükelçi 'ben davet ettim' diyor. Didem Tuncay kızımızın durumu ağır. Tek gözünü kaybetmiş. Allah'tan ona da şifalar diliyoruz, ailesine geçmiş olsun temennilerimizi iletiyoruz" dedi.
SAĞLIK DURUMUYLA İLGİLİ SON BİLGİ
Ankara Numune Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği girişindeki patlamada yaralanan Didem Tuncay'ın sağlık durumuyla ilgili, ''Cerrahi müdahaleden sonra hastamızın hızlı bir iyileşme döneminde olduğunu memnuniyetle ifade edebiliriz'' dedi.

Zengin, hastane önünde bekleyen gazetecilere yaptığı açıklamada, ilk değerlendirmelerden sonra genel durumu itibarıyla hastanın yoğun bakımda izlenimi gerektiğini ve bu doğrultuda izlenime başladıklarını belirtti.

İlk değerlendirmelerde olmayan, daha sonra takiplerde karın içi bir cerrahi müdahaleyi gerektiren durumun ortaya çıkması üzerine akşam saatlerinde hastayı ameliyata aldıklarını anlatan Zengin, şöyle konuştu:

''Ameliyatta dalak yırtılmasına bağlı bir karın içi kanama tespit edildi. Buna yönelik gerekli cerrahi müdahale dalağın çıkartılması işlemi yapıldı. Daha önceki bilgilendirmelerde de sizlerle paylaştığımız yüzün sağ tarafında meydana gelen travma nedeniyle sağ gözde de bir yaralanma mevcuttu. Batın içi cerrahi müdahaleyi takiben göz bölümünden arkadaşlarımız sağ göze yönelik cerrahi müdahalede bulundular. Burada özellikle şarapnel parçalarına bağlı meydana gelen sağ göz yaralanmasına yönelik gerekli müdahalede bulundular. Daha sonra plastik cerrahi bölümümüz gerek yüz bölgesinde gerekse vücudun diğer bölgelerinde gelişen yaralara yönelik kendi branşlarıyla ilgili gerekli müdahaleleri yaptılar. Hastamızı halen yoğun bakımda izlemeye devam ediyoruz. Ama aradan geçen süre içerisinde özellikle cerrahi müdahaleden sonra hastamızın hızlı bir iyileşme döneminde olduğunu memnuniyetle ifade edebiliriz. Yoğun bakımda izlenimimiz devam edecek. İlgili branşların da yakın takibinde hastamızı izlemeye devam ediyoruz.''

''Yapılacak cerrahi müdahalelerle sağ gözün durumu netleşecek''

Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Nurullah Zengin, Tuncay'ın gözündeki görme kaybının ne kadar olduğu yönündeki bir soru üzerine, ''Yapılan bu cerrahi müdahale şu an meydana gelen yaralanmayı telefi etmeye yönelik ilk cerrahi müdahale. Göz bölümünden arkadaşlarımızın değerlendirmesi, önümüzdeki dönemde yeni cerrahi müdahalelerin de gerekeceği yönünde. Bu konudaki bilgi bu cerrahi müdahaleler sonrası netleşecek. Bunlar birkaç gün sonra, bir hafta, on gün sonrayı da bulabilir. Bu müdahalelerden sonra sağ gözle ilgili bilgiyi sizlerle daha net bir şekilde paylaşabileceğiz. Şu anda gerekli olan müdahale yapıldı. Önümüzdeki dönem yapılacak cerrahi müdahalelerle, sağ gözün durumu netleşecektir'' dedi. 

''Yoğun bakımda ne kadar kalacak'' sorusu üzerine de Zengin, ''Biz hafta sonunu yoğun bakımda geçirmeyi planlıyoruz. Pazartesi günü yeni bir değerlendirme yapacağız. O zamana kadar yoğun bakım şartlarında izlemeye devam edeceğiz'' değerlendirmesinde bulundu. 

Zengin, ''Bilinci açık mı'' sorusunu ise ''Bilinci açık, konuşabiliyor'' şeklinde yanıtladı. Tuncay'ın psikolojisinin sorulması üzerine ise Zengin, ''Geldiğine göre oldukça iyi. Rahat iletişim kuruluyor. Kendisini ifade edebiliyor. Aradan geçen süre içerisinde hızlı bir iyileşmeyi gözledik. Bu memnuniyet verici. Ama yoğun bakımda izlem gerekliliği halen devam ediyor'' dedi.

Polislere ifade verip vermediğinin sorulması üzerine ise Zengin, ''Hayır. Şu ana kadar bir polis ifadesi söz konusu olmadı'' yanıtını verdi. 

Zengin, bir soru üzerine Tuncay'ın normal odaya geçmesinin ardından fiziksel aktivitelerinin daha iyi olacağını kaydetti. 

Prof. Dr. Zengin, Tuncay'ın sağlık durumu ile ilgili bilgi paylaşımlarını sürdüreceklerini de sözlerine ekledi.

ajanslar
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme