17 Mart 2013 Pazar

2013 YGS Nedir? YGS Sınavı Hakkında Önemli Bilgiler

-->
2013 YGS Nedir? YGS Sınavı Hakkında Önemli Bilgiler bu sayfamızda sizin için yayaınlandı.

ÜNİVERSİTELİ OLMANIN İLK ADIMI YGS'DE ATILIYOR

İki basamaklı ve 6 oturumlu üniversite sınavlarının ilk adımını Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) oluşturuyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) adıyla tanımlanan bu sistemde ilk basamak sınavı YGS'de baraj puanlarını aşabilenleri önümüzdeki haziran ayında yapılacak olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) bekliyor. Ancak hem YGSpuanlarıyla tercih yapabilmek hem de LYS'ye katılabilmek için önemli olan YGS'deki 6 puan türünden herhangi birinde barajı aşabilmek. Bu nedenle hem önlisans ve açıköğretim hem de lisans programlarında tercih yapacak tüm adayların YGS'ye katılmaları ve gereken baraj puanlarını aşabilmeleri gerekiyor.

24 Mart Pazar günü gerçekleştirilecek YGS ile ilgili hazırladığımız bu yazı dizisinde hem soruların yapısını, adayların hangi sorularda zorlandıklarını anlatacağız hem de size soru çözerken dikkat etmeniz gereken noktaları aktaracağız. Kaç net yaptığınız takdirde YGS'nin baraj puanlarını aşabileceğinizin ayrıntılarını bulacağınız bu dizide aynı zamanda geçen yılın şampiyonları da sizlerle kendi deneyimlerini ve önerilerini paylaşacak.

HER DİN SORUSU BİR COĞRAFYA VE FELSEFE SORUSU KADAR PUAN GETİRECEK

Üniversiteli olmak için 1 milyon 900 binin üzerinde aday başvuruda bulundu. Bunların 1.8 milyondan fazlası sınava girecek. İlk kez Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 5 sorunun yer alacağı sınavda bu dersi görmeyen öğrenciler felsefe sorularını yanıtlayacak Her din sorusu,  bir coğrafya ve tarih sorusu kadar puan getirecek.

Üniversiteli olmak için yarışan gençlerin sayısı neredeyse iki milyona yaklaştı. Bu yıl ÖSYS'ye başvuruda bulunan aday sayısı 1 milyon 923 bin 33 kişi olurken, bunlardan 71 bin 707'si sınavsız geçiş hakkını kullanacak. Yani mesleki ve teknik liselerden mezun öğrenciler okudukları programların devamı niteliğindeki önlisans, lisans ve açıköğretim programlarına geçiş yapacaklar. Geri kalan 1 milyon 851 bin 326 genç ise Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na katılacak. Bunlar arasından da YGS'nin 6 puan türünde herhangi birinden barajı aşabilenler Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) girme hakkını elde edecek.

Bu yıl YÖK'ün aldığı kararla ilk kez sınavda adaylara Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden 5 soru yöneltilecek. Önce tüm adayların bu soruları yanıtlamak zorunda olduğunu açıklayan YÖK, azınlık okullarında bu dersi kendi müfredatlarına göre işleyen ya da özel okullarda bu dersten muaf olan öğrencilerin dava açmaya hazırlanmaları üzerine kararında geri adım attı ve geçtiğimiz 1 Şubat tarihinde yeni bir karar aldı. Buna göre ortaöğretim kurumlarında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almak zorunda olmayan veya farklı müfredatla alan öğrencilerin din soruları yerine felsefe sorularını yanıtlamalarına karar verildi. Bu durumdaki öğrenciler Sosyal Bilimler Testi'nde yer alacak din soruları yerine alternatif olarak teste konacak 5 felsefe sorusunu yanıtlayacaklar.

ŞIKLAR AYNI OLMAYACAK

Ancak alternatif felsefe soruları Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS) olduğu gibi din sorularıyla aynı doğru yanıt şıklarına sahip olmayacak. Bu nedenle de SBS'de olduğu gibi isteyen istediği soruyu çözme hakkına sahip değil.Bu nedenle de adayların bu sorularda dikkatli olması gerekiyor. Bu soruları sınava katılan tüm öğrencilerin çözmeyeceğini de aklınızdan çıkarmayın. Alternatif felsefe sorularını yalnızca Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini almayan öğrenciler yanıtlamakla yükümlüler. Eğer bu soruları çözerseniz ve daha sonra bu dersi aldığınız ortaya çıkarsa şıklarınız doğru olsa bile yanıtlarınız geçersiz sayılacak. ÖSYM, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan azınlık okulları öğrencileri ile özel okullarda bu dersten muaf olanların listesini alarak, karşılaştırma yapacak. Bu nedenle alternatif soruları kolay bularak yanıtlamayı düşünmeyin. Bu dersten yükümlü olanlar kesinlikle "alternatif felsefe sorularını" işaretlememeli.

ALTERNATİF SORULARI KARIŞTIRMAYIN

Azınlık öğrencileri için geçerli olacak alternatif felsefe soruları 45 sorunun bulunduğu Sosyal Bilimler Testi'nin içinde yer alacak ve cevap kağıdında bu testle ilgili olan alanda 45 yanıt alanı bulunacak.YGS'ye giren adaylar ilk 35 sorunun tümünden sorumlu olacak. Soru kitapçığında yer alan ilk 35 sorunun tamamını tüm öğrenciler tarafından yanıtlanacak. Ancak her adayın yanıtlamak zorunda olduğu soru sayısı da 40 olacak.
Şimdi 45 soruluk bu testte tüm adayların çözmekle "yükümlü" olduğu 40 sorunun nasıl ayrıştığına bakalım. Adayların 35. sorudan sonra artık dikkatli olmaları ve çözecekleri soruları ayırmaları gerekiyor.

DERSİ ALANLAR NE YAPACAK?

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini yasal olarak almak zorunda olan tüm adaylar Sosyal Bilimler Testi'nin ilk 40 sorusunu yanıtlayacaklar. Bu adaylar testteki 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını cevaplandırmayacak ve cevap kâğıdının ilgili alanında herhangi bir işaretleme yapmayacak.Yalnızca ilk 40 soru için cevap kağıtlarında işaretleme yapacaklar.

DERSİ ALMAYANLAR NE YAPACAK?
Gelelim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi yasal olarak almak zorunda olmayanlara veya farklı müfredatla bu dersi işleyen öğrencilerin hangi soruları yanıtlayacağına. İşte onlar testte yer alan son 5 soruyu yani 41., 42., 43., 44, ve 45. sorularını yanıtlayacak. Bu öğrenciler ilk 35 soruyu yanıtladıktan sonra peşinden gelen 36., 37., 38., 39. ve 40. soruları yanıtlamayacak. Yanıtlayacakları sorular testin son 5 sorusu olacak. Cevap kağıtlarında da bu testin 41., 42., 43., 44. ve 45. felsefe alanı sorularını işaretleyecekler. Bu adaylar cevap kağıtlarında Sosyal Bilimler Testi'nde din sorularını içeren 36., 37., 38., 39. ve 40. sorularının yanıtlarının karşısına herhangi bir işaretleme yapmayacak.

NASIL DEĞERLENDİRİLECEK?

Cevap kâğıdının Sosyal Bilimler Testi alanında 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işareti olanların bu cevapları dikkate alınacak değerlendirme bu cevaplar üzerinden yapılacak. Cevap kağıdının 36., 37., 38., 39. ve 40. cevap alanlarında herhangi bir işaretlemesi bulunanlar, aynı zamanda cevap kâğıdının 41., 42., 43., 44. ve 45. cevap alanlarında da işaretleme yapmışlarsa bu adayların 36-40 arası işaretlemeleri değerlendirmeye alınacak. Adayların 41-45 arası işaretlemeleri dikkate alınmayacak. Cevap kâğıdının Sosyal Bilimler Testi alanında 36-45. cevap alanlarında herhangi bir işareti bulunmayanların değerlendirme işleminde ilk 40 soru dikkate alınacak.

DÜZELTME YOK

Sınav sonrası bu alternatif sorularla ilgili hata yaptığını söyleyen adayların itirazları kabul edilmeyecek ve herhangi bir düzeltme yapılmayacak. YGS soru kitapçığının Sosyal Bilimler Testi bölümünde de adaylara bu alternatif sorularla ilgili uyarı yazısı yer alacak. Bu uyarıları da sınava girdiğinizde dikkatle okumalısınız.

DİN İÇİN TARİH, COĞRAFYA VE FELSEFE SORULARI AZALTILDI

Bu yıl Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soru sorabilmek için YGS'de yer alan Sosyal Bilimler Testi'nde soruların dağılımında değişiklik yapıldı. Bu sorular için testin içinde yer alan 2 tarih, 2 coğrafya ve 1 felsefe sorusu azaltıldı. Geçen yıl tarih sorularının sayısı 17 iken bu yıl 15'e düştü. Coğrafya soruları da 14'ten 12'ye indirilirken, 9 felsefe sorusu da 8 olarak belirlendi.
ÖSYM'DEN ÖRNEK DİN SORULARI 
İlk kez üniversite sınavlarında adaylara yöneltilecek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının nasıl olacağına ilişkin ÖSYM 4 tane örnek soru yayımladı. Sınavda nasıl sorular çıkacağına ilişkin ipuçları vermek için yayınlanan örnek sorular şöyle: 

SORU 1: "Ey İman edenler; evlerinizden başka evlere izin almadan, seslenip selam vermeden girmeyiniz. Eğer düşünürseniz, böyle hareket etmeniz sizin için hayırlıdır. Şayet evde kimseyi bulamazsanız yine de size izin verilmedikçe içeriye girmeyin..." (Nur, 27-28) Bu Kur'an-ı Kerim ayetleri, aşağıdaki hak ve özgürlüklerden hangisiyle ilişkilendirilebilir?
A-Mülkiyet edinme hakkı
B-Aile kurabilme hakkı
C-Yaşama hakkı
D-Özel yaşamın gizliliği hakkı
E-Düşünceyi ifade etme özgürlüğü

SORU 2: Aşağıdakilerden hangisi vahye dayalı dinlerin inanç sistemi içerisinde ver almaz?
A- Mabet
B- Elçi
C- Kitap
D- Tanrı
E- İbadet 

SORU 3: Değişme içindeki her olgu, değişmeyi meydana getiren bir başka olguyu işaret eder. Asıl olan, bir değişmenin aynı zamanda kendi kendinin nedeni olamayışıdır. Öyleyse değişenden bu değişmeye neden olan şeye ve hatta öncesine, onun nedenine de geçen, böylece geriye doğru gittikçe gidebilen bir değişme söz konusu. Ancak bu geriye gidiş sonsuza dek sürmesi düşünülemeyeceğinden nedeni olmayan bir ilk ya da son nedende durur, ona Tanrı deriz.
Thomas Aquinas'ın bu akıl yürütmesinin amacı aşağıdakilerden hangisi 
olamaz?A-Tanrının var olduğunu ileri sürmenin akla uygun olduğunu göstermek
B- Tanrının, varlığı yoktan var ettiğini kanıtlamak 
C-Tanrının her değişmenin nedeni olduğunu göstermek
D-Tanrının ilk hareket ettirici olduğunu kanıtlamak
E- Değişmenin, kendi kendinin hem sebebi hem de sonucu olamayacağını kanıtlamak 

SORU 4: Adalet, bilgelik, çalışkanlık gibi erdemler İnsanlar tarafından yaşamda uygulandığında ortaya çıkar. Çünkü erdemi ifade eden sözler, erdemli olmak için yeterli değildir. Bu parçada anlatılanlara aşağıdakilerden hangisi uygun örnek oluşturur?A-Ahmet yaya geçidinde karşıya geçmeye çalışan yaşlı bir bayana yardım etti.
B-Soğuk bir kış gününde sıcak evinin camından sokağa bakan Ayşe kardeşine, "Zor durumdaki bütün canlılara yardım etmek gerekir." dedi.
C-Annesine söylediği yalan ortaya çıkan Fatma, bir daha yalan söylemeyeceğine dair söz verdi.
D-Ali küçük kardeşine kötü davrandığı için suçluluk duydu.
E- Hasan kuzeni kaza geçirdikten sonra Ortopedik Engelliler Derneğine üye olmaya karar verdi.

DİN VE ALTERNATİF SORUNUN 4 PUANA KADAR DEĞERİ OLACAK

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının da bunların yerine alternatif olarak konacak felsefe sorularının da puanların oluşumuna katkısı diğer sorularla aynı olacak. Bu soruların getireceği puanlar da Final Dergisi Dershanesi Rehberlik Koordinatörü Celil Vardar Sosyal Bilimler Testi'nde yer alacak bu 5 soruların testin diğer soruları gibi aynı katsayıyla çarpılacağına işaret ederek, şöyle diyor:
"Örneğin geçen yıl bir sosyal bilimler sorusu YGS puan türlerinde 1.090 ile 4.240 puan getirdi. LYS'de ise bir Din Kültürü ve Ahlak sorusu MF-1 puan türüne bir kimya ve biyoloji sorusu kadar katkı yapacak. En büyük etkiyi de TS puanlarının oluşmasında gösterecek."

GİRİŞ BELGESİ İNTERNETTEN ALINACAK

Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) girecek adayların giriş belgeleri adreslerine postalanmıyor. Belgeler ÖSYM'nin internet sitesinden edinilecek. TC kimlik numaranız ve aday şifrelerinizle belgelerinizi alabilirsiniz.Sınav giriş belgenizin üzerinde sınava gireceğiniz merkez, bina, salon bilgileri ve fotoğrafınız bulunacak. Başka bir yerde sınava giremezsiniz. Sınava gireceğiniz binayı, adres bilgisini doğrulamak için önceden gidip görmeniz sınav günü size kolaylık sağlar. Sınav Giriş Belgesi'ni kaybederseniz endişelenmeyin, tekrar internetten alabilirsiniz. Ancak renkli ya da siyah beyaz çıktısını sınavda yanınızda bulundurmak zorundasınız. Arka yüzüne sakın herhangi bir yazı, resim, işaret yapmayın.Fotoğraflı ve hangi salonlarda gireceğinizi gösteren bu belgelerini kontrol edin ve hata varsa vakit geçirmeden ÖSYM'ye başvurun.

SINAV DİJİTAL KAMERAYLA KAYDEDİLECEK 

ÖSYM sınav salonlarında güvenliği sağlamak için “dijital saat’’ görünümlü kameralarla ilk kez sınav kayıt altına alacak. Sınav güvenliği ve kopyaya karşı geçen yıl başlatılan projeyle rastgele seçilen 28 bin 600 salona kamera yerleştirilmişti. Ama bu kez dijital saat görünümlü kameralarla sınav kaydedilecek. Bu görüntüler ÖSYM’de oluşturulan komisyonca izlenecek ve kuralları ihlal edenler ÖSYM Yönetim Kurulu’na sunulacak. Kurallara uymadığı kanaatine varılan adayların sınavları geçersiz sayılacak. Dağıtılan soru kitapçıklarında “Bulunduğunuz salon kamerayla izlenmektedir’’ uyarısı yer alacak. Uygulama bu yıl yapılacak diğer sınavlarda da artırılarak devam edecek. Sınav dijital kamerayla kaydedilecek.

kaynak: PERVİN KAPLAN/HT GAZETE
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme