8 Mart 2013 Cuma

Paralı (Ücretli) Facebook Nedir? Facebook'da Neler Paralı

Paralı yani Ücretli Facebook Nedir,Facebook'da Neler Paralı hakkında bilgi


Facebook'ta arkadaş listenizde olmayan kullanıcılara mesaj göndermek istediğinizde bir uyarı karşınıza çıkabilir çünkü Facebook artık ücret ödeyerek mesajlarda hedef klasör seçtirmeye başladı. Bugünden itibaren arkadaş listenizde olmayan birine mesaj göndermek istediğinizde, "Bu mesajı 0,53 TL ödeyerek karşıdaki kişinin Gelen Kutusu'na gönderebilirsiniz." uyarısı karşınıza çıkabilir.
--> Mesaj göndermek isterken çıkan uyarıda amaç gönderilen mesajın görüneceği klasörü seçmek.

Ücret ödemediğinizde mesaj "Diğer" kutusuna gidiyor. Diğer klasörüne gönderdiğiniz mesajın görülme olasılığı çok düşükken, Gelen Kutusu'na gönderdiğiniz mesajın görülme olasılığı yüzde 100. Dolayısıyla arkadaşı olmayan birine mesaj iletmek isteyen birinin ücret ödeyerek mesajı ulaştırmayı kesinleştirmesi yöntemi yoğun talep alacak gibi gözüküyor. Türkiye dışındaki ülkelerde bu ücret uyarı mesajında 1 dolar olarak belirtiliyor.

Türkiye'deki kullanıcıların Facebook'taki en aktif saatleri 10:00 ve 16.00 oldu. ABD merkezli sosyal medya raporlama şirketi Socialbakers'ın kurucusu ve CEO'su Jan Rezab, 2009 yılında ortalama bir Türk Facebook kullanıcının 4.5 sayfa paylaştığını, bu sayının 2013 yılı itibarıyla ise 40 sayfaya ulaştığını ifade etti. Facebook ve Twitter başta olmak üzere sasyal ağların istatistikleri üzerine araştırmalar yayınlayan şirketin dünya turu çerçevesinde İstanbul'da düzenlenen toplantısına katılan Rezab, Türkiye'deki kullanıcıların Facebook kullanım eğilimlerini içeren bir sunum yaptı.


Sunuma göre Türkiye'de 2009 yılında bir kullanıcı ayda ortalama 23 güncelleme ile karşılaşırken, şu anda bu rakam ayda 1440'a kadar çıktı. Türk kullanıcılarının Facebook’ta ortalama 44 sayfayı beğendiklerini aktaran Jan Rezab, Türkiye’nin Facebook’ta en çok beğeni alan 5 markasını ise Turkcell, Avea, Volkswagen Türkiye, Nokia Türkiye ve Garanti Bankası olarak sıraladı. Sunumda yer alan bilgiye göre bu 5 markanın toplam beğenen sayısı, 10 milyonu buluyor.


Havayolları, finans kuruluşları, telekom firmaları kullanıcıların sorularını yanıtlamada en hızlı sektörler olurken, Türkiye'deki kullanıcıların Facebook'taki en aktif saatleri 10:00 ve 16.00 oldu. Socialbakers'ın verilerine göre 32.4 milyon kullanıcıya sahip olan Türkiye, Facebook'ta en çok kullanıcısı olan 6. ülke konumunda.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme