20 Mart 2013 Çarşamba

Vera Delta Yazarkasa Nedir? Özellikleri ve Fiyatı

--> Vera Delta Yazarkasa Nedir? Özellikleri ve Fiyatı hakkında her türlü bilgi Vera Delta Akıllı Yazarkasa yani Vera Delta hem pos hem yazar kasa olarak kulklanılacak yeni Vera Delta Yazarkasa modelleri tanıtım sayfamızda...


Türkiye’de Doğdu Dünyada İlk Oldu Vera Delta Yazarkasa

Türkiye’nin öncü teknoloji şirketlerinden MT Bilgi Teknolojileri, geliştirdiği Yeni Nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa VERA-DELTA’yı gerçekleştirdiği lansmanla kamuoyuna tanıttı.


Türkiye’nin 20 yıllık mali hafızaya sahip ilk yazar kasalarını üreten MT Bilgi Teknolojileri, Türk ticari hayatında bir ilke daha imza attı. MT Bilgi Teknolojileri, yeni Nesil EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa VERA-DELTA’yı çözüm ortağı DenizBank ile iş dünyasının kullanımına sundu.

HEM YAZAR KASA HEM POS

Yapımı ve geliştirilmesi üç yıl süren ve bütünüyle Türk mühendislerin ürünü olan bu gelişmiş EFT POS Özellikli Mobil Yazar Kasa, sektörde bir ilki temsil ediyor. VERA-DELTA ile tek bir cihazdan aynı anda yazar kasa ve POS işlemleri gerçekleştirilebilecek. VERA- DELTA, yazar kasa ve POS fişlerini aynı hibrid blok yapı üzerinden kesebilen teknolojisi, mali ve banka verilerini eşleştirebilen mimarisi ile devlete ölçülebilir, güvenilir ve denetlenebilir bir otokontrol sistemi sunuyor.

SANCAK: 40 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK

Basın toplantısında konuşan MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak“2008 yılında Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı yayımlandıktan 16 ay sonra EFT POS Özellikli Mobil Yazar Kasa’nın Ar-Ge çalışmalarına başladık. Türk mühendisler tarafından tasarlanan ve geliştirilen cihazımız, aynı anda yazar kasa ve POS işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Dünyada ilk olan ve tek bir elektronik mimari içinde birbirinden bağımsız iki farklı teknolojinin, yazar kasa ve POS işlemlerinin bir arada kullanılmasına imkan sağlayan bu entegre sisteme 40 milyon dolar yatırım yaptık” dedi.
Murat Sancak sözlerine şöyle devam etti; “Projeye başlarken ülke ekonomisine sağlayacağımız katma değer ve ayrıca dünyaya göstereceğimiz başarı örneği heyecanımızı artırmış ve azmimizi daha da güçlendirmiştir. Hummalı ve özenli çalışmamızın sonunda geldiğimiz bu noktada üstün teknoloji ürünü olan ve yüzde yüz Türk mühendisleri tarafından geliştirilen EFT POS özellikli Yazar Kasa VERA DELTA dünyada tarih yazacak”

Denizbank'tan yüzde 100 yerliye tam destek 

Türk mühendisleri tarafından üretilen Dünyanın ilk EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasası VERA‐DELTA, kamuoyuna tanıtıldı. Bu kasa ile POS cihazları ve eski kasalar tarihe karışacak.POS özellikli Mobil Yazar Kasa VERA-DELTA, geliştiricisi MT Bilgi Teknolojileri ve çözüm ortakları Denizbank ile Cardtek Grup şirketleri tarafından düzenlenen ortak basın toplantısında tanıtıldı. MT Bilgi Teknolojileri şirketini bünyesinde bulunduran MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun ve Cardtek Grup Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel birer konuşma yaptı.
Yapımı üç yıl süren ve bütünüyle Türk mühendislerinin eseri olan EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa, elektronik mimari içinde birbirinden bağımsız iki teknolojinin bir arada kullanılmasını sağlıyor. Cihaz hem yazar kasa hem POS olarak kullanılıyor.
"OTOKONTROL SİSTEMİ"
MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak; dünyada örneği olmayan VERA -DELTA'nın; yazar kasa ve POS fişlerini aynı hibrid blok yapı üzerinden kesebilen teknolojisi, mali verileri ve banka verilerini eşleştirebilen mimarisi ile devlete ölçülebilir, güvenilir ve denetlenebilir bir otokontrol sistemi sunacağını söyledi.
NASIL BAŞLADI?
MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak; "2008 yılında Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem Planı yayımlandıktan sonra bana üç mühendis arkadaşım geldi ve EFT POS özellikli Mobil Yazar Kasa projesini anlattılar. Bir saat geçmeden bu işi yapmaya ikna oldum. Eylem planından 16 ay sonra DELTA-VERA'nın AR-GE çalışmalarına başladık. Dünyada ilk ve tek olan bu sisteme 40 milyon dolar yatırım yaptık" dedi.
DÜNYADA İLK
Murat Sancak; ülke ekonomisine sağlanacak katma değer ve dünyaya örnek olma heyecanının çalışma azimlerini artırdığı söylerken, uzun ve özenli çalışmalar sonunda ortaya çıkan cihaz ile kayıt dışı ekonomi ile mücadelede önemli ilerlemeler kaydedileceğini belirtti.  Sancak; POS özellikli Mobil Yazar Kasa ile ekonomik hayatın daha pratik olacağını ve Türkiye'nin dünyaya teknoloji ihraç edeceğini de sözlerine ekledi.
Dünyada bir ilk olan cihazın tanıtımını daha Türkiye'de yapmadan dört Avrupa ülkesinden ve Azerbaycan'dan başvurular geldiğini söyleyen Murat Sancak, bu projede kendilerine inanan ve destek olan tek banka olduğunu söylediği Denizbank'a Genel Müdürü Hakan Ateş şahsında ve yazılımı yapan Cardtek Grup'a Genel Müdürü Murat Güze şahsında teşekkür etti.
Cihazın yazılımını yapan Cardtek Grup Genel Müdürü Murat Göksenin Güzel; Türkiye'de POS cihazı sektörünün her yıl yüzde 10 büyüdüğünü, bütün dünya artık pratikliğe ve çevrimiçi teknolojiye yönelmiş durumdayken bunun iyi bir gösterge olmadığını söyledi. Murat Yüksel; "2007'de 1 milyon 454 bin olan POS Satışları 2011'de 1 milyon 97 bin olmuş. Piyasada 2 milyon yazar kasa var. Bunlar devre dışı çalışıyor. Z Raporları Gelirler İdaresi Başkanlığı'na (GİB) ay sonunda gidiyor. GİB, mobil yazar kasa ile verileri anında alacak ve böylece insan müdahalesi gerektiren bir süreç olmadığı için bilgiler hatasız olarak Maliyeye iletilecek." dedi. Cihazın yapımı ve geliştirilmesinde birden çok şirketin çalıştığını, şirketlerin sadece cihazı geliştirmekle kalmayıp sistemin sağlıklı işlemesi için bir eko sistem oluşturduğunu söyleyen Murat Göksenin Güzel sözlerine şöyle son verdi "Cihaz uluslararası güvenlik sertifikalarını aldı. GİB, PCI, MasterCard PCI 3.1 Versiyon sertifikasyonu alan ilk cihaz ki Türkiye'de PCI sertifikasyonu bulunan ürün azdır. Sistem var olan uygulamaları destekleyecek ve yeni uygulamalarda kod gelişimlerinin kolay yapılmasını sağlayacak."
PROJEYE TEK DESTEK DENİZBANK'TAN
Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş; cihazın POS ve Yazar Kasa özelliklerini bir arada bulundurmasının ekonomimize büyük katkı sağlayacağını söyledi. Türkiye'deki işletmelerin yüzde 99'unun KOBİ olduğunu ve topla istihdamın yüzde 80'inin de bu KOBİlerce sağlandığı düşünülürse esnafın güçlenmesi ve hak ettiği hizmeti almasının ülkemizin kalkınmasının anahtarı olduğunu söyleyen Hakan Ateş, Denizbank'ın bu yoldaki çalışmalarının süreceğini belirtti. Hakan Ateş; "POS özellikli Yazar Kasa VERA-DELTA, KOBİ'lerimizin yasal süreçlere hızla adapte olmalarını sağlamak amacıyla destek verdiğimiz ve çözüm ortağı olmaktan gurur duyduğumuz bir ürün. İşletmelerin işlerini çok daha verimli ve pratik şekilde yürütmelerini sağlayacak bu ürünle herkes kazanacak. Kasaların yanında bir makine ve kablo yumağı oluşturan POS cihazları kalkacak, 40-50 bankanın POS'u mobil yazar kasada birleşecek" dedi.
VERGİLENDİRMEDE ÖNEMLİ
Kayıt altına alınacak işlemlerin ve bu şekilde artacak vergi gelirlerinin ülkenin refah seviyesinin yükselmesine katkı sağlayacağını belirten Hakan Ateş; Maliye ile entegre olan ve halka hizmet amacıyla yapılmış bu ürünün bizi herkesin üzerine çıkaran bir yapı oluşturacağını söyledi.

"GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE ÖRNEK TEŞKİL EDECEK"
VERA-DELTA ile başlayacak uygulamanın gelişmekte olan ülkelere ve diğerlerine örnek teşkil edeceğini belirten Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş; "Bir vatansever olarak kıvanç duyuyorum." dedi.  Hakan Ateş sözlerine şöyle son verdi:  "Burada ürün lansmanı yapmak için toplanmadık, amacımız ulvidir. Burada kamudan gelen insiyatifle özel sektör ve finans kuruluşu ortaklığında çağ atlatan bir uygulama hayata geçiyor. Yoğun çalışmaların eseri bu cihazın ülkemize hayırlı olacağına ve vatandaşların yaşam kalitesini yükselteceğine inancımız tamdır."
Yeni mobil yazar kasanın dağıtımı ile ilgili detaylara değinen Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun; "Kobilerin perakende sektörü ile buluşmasında POS cihazları çok önemli. Keza yazarkasalar da. En küçük işletmede bile birkaç tane POS cihazı bulunuyor. Hafızası dolan yazar kasalar servise gittiği günlerde esnaf mağdur oluyor. POS ve Yazar Kasa maliyetleri düşünüldüğünde bu konuda ciddi israf olduğu ortaya çıkıyor. VERA - DELTA bu maliyetleri düşürüyor. Projeye kazanç getiren bir ürün olarak bakmadık, memleket meselesi olarak gördüğümüz proje için bankamızın verimliliğinde ödün verdiğimiz de oldu. Bu cihazı KOBİ'lere hızlı ve ucuz şekilde ulaştırmak için Denizbank olarak çeşitli önlemler aldık. 240 üzerinde işletme kartı sahipleri avantajlardan öncelikle faydalanacak." dedi.
MEVZUATTA AŞAMALI GEÇİŞ
31.12.2012'de hafızası dolan yazar kasalar hurdaya ayrılacaktı. Süre 1.7.2013 tarihine kadar uzatıldı. 3100 sayılı Kanun ve ilgili mevzuata göre ödeme kaydedici cihaz kullanmak zorunda olan mükelleflerden, faaliyetlerinde seyyar EFT-POS cihazı kullananlar ve  Yol kenarı otopark hizmeti veren mükellefler 1.7.2013 tarihinden itibaren bu cihazlar yerine EFT-POS özelliği olan yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanacaklar. Bunun dışındaki işletmeler mevcut yazar kasa cihazlarını 2015 yılı sonuna karda kullanabilecek. Bu süre zarfında hafızası dolan cihazlar için işletmelere mali hafıza verilmeyecek. 2015 yılı sonuna kadar Türkiye'de 2 milyondan fazla Yazar Kasa değişimi yapılacağı öngörülüyor.
Vera Delta Akıllı Yazarkasa Fiyatı Kaç Lira?
590 EURO + KDV
Yazar Kasa fiyatlarının bin beş yüz ile 4 bin dolar arasında değiştiğini söyleyen Murat Sancak; POS özellikli Mobil Yazar Kasa'nın fiyatının KDV hariç 590 Euro olacağını söyledi. Cihazın parçalarının Japonya'da üretildiğini, montajının Çin'de yapıldığını açıklayan Murat Sancak, iki yıl içinde Türkiye'de üretime başlamayı planladıklarını belirtti.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme