17 Nisan 2013 Çarşamba

Facebook Home Nedir ve Ne İşe Yarar

Facebook Home Nedir, Ne İşe Yarar, Facebook Home ne anlama gelir, Facebook Homehakkında bilgi


Dünyanın en büyük sosyal ağ platformu Facebook, merakla beklenen akıllı telefon arayüzü Facebook Home’u geçtiğimiz günlerde duyurdu. Görünen o ki, yeni dönemde biz Facebook’u değil, Facebook bizi kontrol edecek.


Düne kadar hakkında sadece “bir telefon ya da işletim sistemi değil”, “bir uygulamadan çok daha fazlası” ve “tamamen yeni bir deneyim” gibi esrarengiz açıklamalar yapılan Facebook Home nihayet kısa süre önce tanıtıldı. Bu “yeni deneyim”i sadece telefonun ekranından ibaret saymamak gerekiyor. Home’un yapmaya çalıştığı şey sadece telefonlarımız için bir Facebook ortamı yaratmak değil, hayatlarımız için bir Facebook ortamı yaratmak. Home ile birlikte Facebook, insanların kontrol ettiği, üzerinde kontrol sahibi olduğu, kendi istek ve ihtiyaçlarına göre harekete geçirdiği bir şey olmaktan çıkıyor, her zaman açık olan, bizimle sürekli iletişim kuran, sürekli ilgi isteyen, bizim yerimize insanları selamlayan bir şeye dönüşüyor. Facebook sayesinde telefonlarımız insanlarla konuştuğumuz bir cihaz olmaktan çıkıp, bizimle iletişim kuran bir arayüz halini alıyor. Ve bu iletişimde konuşan taraf Facebook.

Kısa bir süre sonra bir grup cep telefonuna indirilebilecek olan Home, özünde Google Android işletim sisteminin, -Facebook mühendisleri tarafından- merkezinde Facebook olacak şekilde elden geçirilmiş, “Facebooklaştırılmış” bir sürümü. Telefonlarını açtıklarında insanların görecekleri ilk şey Haber Kaynağından gelen ve “cover feed” adı verilen bir dizi güncelleme, arkadaşların paylaştıkları fotoğraflardan oluşan bir slayt gösterisi. Bunlar telefonun başlangıç ekranını tamamen kaplıyor. Kullanıcılar bu ekranı geçerek diğer uygulamalara ulaşabiliyorlar. Home’da ayrıca “chat heads” adı verilen, arkadaş listesindeki isimleri Facebook fotoğraflarıyla değiştiren ve herhangi bir uygulama üzerinden mesaj göndermeye izin veren bir özellik bulunuyor.


Facebook, ana ekran reklamlarının yakında yayınlanmaya başlanacağını duyurdu. Facebook kendisi pek bir şey söylemese de Om Malik gibi teknoloji gözlemcileri Home’un Facebook’a bulunduğumuzdan mekândan yaptığımız görüşmelere kadar her konuda daha fazla kişisel bilgiye erişme imkânı sunacağını belirtiyor.

Zuckerberg’in içi rahat;
Facebook basın bülteninde şöyle deniyordu: “Sabah kalktığınız, telefonunuzu elinize aldığınız andan itibaren bir ileti seliyle karşılaşacaksınız”. Bu cümleden “telefonunuzu elinize aldığınız” ifadesini çıkartırsak Facebook’un aklında ne olduğunu anlayabiliriz.

Mark Zuckerberg, Home’un insanları çevrelerinden soyutlayacağı ve insanlardan uzaklaştıracağı eleştirilerini ciddiye almıyor. Zuckerberg “Çevrimiçi bağlantıya girmek, çevrimdışı ilişkilerden uzaklaştırıyor… Ben bu iddiaları abartılı buluyorum” diyor ve ekliyor: “Facebook ve benzeri araçlar sayesinde çok daha fazla insandan daha çok besleme alabilirsiniz.” Ancak Facebook’un hazırladığı Home reklamları yemekli partilerde, arkadaşlarıyla koltuğa yayılmışken hatta sevdiğiyle yataktayken telefon ekranlarını kontrol eden insanlar gösteriyor.

Hatta Facebook’un seçtiği isim bile tartışmalara yol açtı: Home (Yuva) acaba Facebook’un yeni yuvasını telefonlarda bulduğu anlamına mı geliyor? Yoksa Home bizim yuvamız mı olacak? Stanford Üniversitesi öğretim üyelerinden ve insan-makine etkileşimi konusunda uzman olan Clifford Nass, geçtiğimiz ay yapılan bir röportajda, firmaların dikkatimizi çekmek için çok daha güçlü bir araç cephaneliğine sahip olduklarını söylüyordu. Home, bu cephanelikten çıkan son silah olabilir. Facebook’un bu icadının bakışımızı nasıl değiştireceğini görmek için henüz erken. Ancak Nass’ın çalışması, zamanımızı elde etmek için sürdürülen ileri teknoloji savaşının bizleri giderek artan bir hızda çoklu işlem yapmaya ittiğini, böylece odaklanma ve derin düşünme yeteneğimize zarar verdiğini gösteriyor.

Facebook’un bildirdiğine göre Home, düzenli yayınını sponsorlardan gelen mesajları iletmek için kesebilecek. Yani kişisel alanımıza ve bilincimize daha dolaysız reklam yayını yapılabilecek. Facebook, Bank of America’nın bir şubenin yakınlarından geçerken kullanıcıları “dürtmesine” izin verecek, ekranda gösterilen içeriğin nerede bulunduğunu harita üzerinde gösterecek, firmalara ekranımızda reklamlarını gördükten sonra bir mağazalarına girmemizin ne kadar zaman aldığının bilgisini verebilecek. Facebook’un telefonu, gerçek hayatta yaptıklarımızı Facebook üzerinde yaptıklarımıza bağlayacak. Hatta etkileşim iki yönlü olacak: Facebook’ta yaptıklarımız gerçek hayatımızı etkileyecek.

hurriyet
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme