10 Mayıs 2013 Cuma

Gümrük Nedir? Gümrük İşlemleri ve Yurt Dışı Sitelerden Alışveriş

-->
Bu sayfada gümrük nedir, gümrükler hakkında bilmeniz gerekenler, gümrüklerin nasıl çalıştığını ve gümrük işlemlerini nasıl yapacağınızı açıklayacağım. Aslında yapmanız gereken sadece gümrük vergisini ödeyip gümrük müdürlüğüne ibraz etmek ancak merak edeceğinizi düşünerek bazı açıklamaları yapmayı gerekli gördüm.

Yurtdışından ülkemize gönderilen her ürün mutlaka gümrükten geçer. Gümrük vergileri ve işlemleri ürüne, ürün miktarına, ürün fiyatına ve gönderilen ülkeye göre değişir. Biz bu sayfada sadece posta yoluyla gönderilen ve ticari ürün içermeyen gönderilerin gümrük işlemlerine ve vergilerine değineceğiz. Peki bir gönderi hangi şartlarda ticari ürün olarak kabul edilmez? Eğer gönderi:
  • Kişinin şahsi veya ailesinin kullanımına mahsus ise,
  • Gönderi aynı üründen en fazla iki adet içeriyor ise,
  • Toplam değeri 1.500 eurodan fazla değil ise,
  • Toplam ağırlığı 30kg'yi geçmiyor ise,
  • Kişinin son iki ayda teslim alacağı ilk veya yıl içinde alacağı beşinci gönderi ise ticari ürün olarak değerlendirilmez ve aşağıdaki şekilde vergilendirilir. (Gönderinin ticari ürün olarak değerlendirilmemesi için iki ayda en fazla 1 yıl, içinde en fazla 5 sipariş vermelisiniz)

Gümrükten Muaf Ürünler

Ürün bedeli 75 eurodan az olan ürünler gümrük vergilerinden muaftır ve gümrüksüz olarak adresinize kadar gelir. Örneğin 70 euroluk bir ürünü satın alıp 20 euro kargo öderseniz, ürüne ödediğiniz tutar 75 euroyu geçmediği için hiçbir gümrük vergisi ödemeden adresinize kadar gelir.
Ürününüzün gümrük vergilerinden muaf olması, gümrüğe tabi olmayacağı anlamına gelmez. Gümrük memurları gelen paketin içeriğini ve gönderinin gerçek kıymetini kontrol etmek isteyebilir ve bu maksatla ürünü denetleyebilir. Bu durumda bulunduğunuz ildeki PTT müdürlüğüne giderek 3 tl civarında masrafı ödeyerek ürünü alabilirsiniz. Bazı illerde bu ücreti kapıda ödeme imkanını da sunuyorlar.

Sabit Gümrük Vergisine Tabi Ürünler

Fiyatı 75 euro ile 1.500 euro arasında olan ürünler için tek ve sabit oranda gümrük vergisi ödenir. Bu vergi oranı Avrupa Birliği'ne üye ülkelerden gelen ürünler için %18, diğer ülkelerden gelenler için ise %20'dir. Burada vergilendirme oranına kargo ücreti dahil değildir. Örneğin Amerika'dan aldığınız 1.000 euroluk bir ürünü getirmek için 400 euro kargo dediğinizi düşünelim. Bu durumda %20'lik vergiyi sadece 1000 euro için ödersiniz.

Ticari Ürünler

Yukarıda açıkladığım gümrük vergileri ticari olmayan ürünler için geçerlidir. Eğer aldığınız ürünün değeri 1500 eurodan fazlaysa, paket içerisinde aynı üründen 2 taneden fazla varsa veya gelen paket 30 kg'den ağırsa ticari ürün olarak değerlendirilir. Bu durumda ürünlerinizi almak için gümrük komisyoncusu tutmanız ve ürün değerinin ortalama olarak %50'si civarında vergi ödemeniz gerekir.

Uyarılar

Bazı ürünlerin ithalatı yasak olup bazı ürünlerin ithalatı izne tabidir. İthali izne tabi olan veya yasak olan ürünler tek bir yasal düzenlemede belirtilmediği için tam olarak hangi ürünlerin yasak veya izne tabi olduğunu bilmiyorum. Bildiklerim ise aşağıdadır.

İthali Yasak Olan Ürünler: Cep telefonu, uyuşturucular, ateşli yivli setli silahlar, gece görüş dürbünleri

İthali İzne Tabi Ürünler: Gece görüş ve mesafe ölçme özelliği olmayan dürbünler, tüfek dürbünü, çakı, havalı tüfek (Bunlar dışında radyo özelliği olan ürünler için ek olarak TRT bandrolü alınması gerektiğini okumuştum. Radyo özelliği olan bir ürün getirtmediğim için bu konuda bilgim yok. Konu hakkında bilgi sahibi olursam bu bölümü güncelleyeceğim.)

Posta yoluyla gelen ürünlerin gümrüklemesi ile ilgili düzenlemeler sık sık değiştirilmektedir. Bu değişiklikleri hemen farkedip sitemi güncelleyemeyebilirim. Bunun farkında olmanız ve siparişiniz öncesi gümrük kanunlarında değişiklik olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var.

Paketler Nasıl Geliyor?
Yurtdışından gönderilen paketler ülkemize İstanbul'da teslim edilir. Paket Avrupa'dan gönderilmişse Avrupa Posta İşleme Merkezi (AVPİM), diğer ülkelerden gönderilmişse Uluslararası Posta İşleme Merkezi'ne (UPİM) teslim edilir. Ürünün gümrüksüz olduğu düşünülürse, adresinize gönderilmek üzere postalanır ve muhtemelen 3-4 gün içinde paketinize kavuşursunuz. Ürünün gümrük işlemleri varsa veya ürünün gümrüklü olduğu düşünülüyorsa bulunduğunuz ildeki Gümrük Müdürlüğü'ne sevk edilir.

Paket Bulunduğumuz İle Ulaştı

Ürün bulunduğunuz ile ulaştığında PTT'nin kargo bölümünde bekler. Burada genellikle haftanın bir günü mesai yapan gümrük muayene memuru tarafından incelenir. Örneğin gümrük muayene mesaisi Çarşamba günü ise, Çarşamba günü gümrük muayene memuru PTT'ye giderek yurtdışından gelen ürünleri inceler ve hangilerinin gümrüklü olduğuna bakar. Gümrüksüz olduğunu düşündüğü ürünleri dağıtıcıya teslim ederek adreslere ulaştırılmasını sağlar. Gümrüklü olduğunu düşündüğü paketlerin alıcılarına ise yazı göndererek ürünlerin gümrükte beklediğini ve gerekli işlemleri yapmasını bildirir. (İşleyiş böyle ancak bugüne kadar çok ürünüm gümrüğe takıldı ve hiçbirinde yazılı bildirim almadım. Tamamında gümrüğe takıldığını takip kodundan öğrendim.)

Gümrük İşlemleri ve Yapılması Gerekenler

Yurtdışından gelen her gönderinin gümrüğe takılması gayet doğaldır. 75 eurodan ucuz olan gönderiler düşük ihtimalli de olsa gümrüğe takılabilir. Örneğin çok büyük bir koli geldiyse ve üzerinde fiyat olarak 20 dolar yazılmışsa gümrük memuru buna inanmayabilir ve paket içerisindeki ürünü görmek isteyebilir. Bu durumda gümrüğe gitmeniz gerekir ve sizin gözetiminizde paketiniz açılır.

1.Ürünün Gümrüğe Takılması
Aldığınız ürün gümrüğe takılırsa gelen paketin gümrük işlemlerinin yapılması gerektiğini belirten bir yazı adresinize gönderilir. Bu yazıyı aldıysanız ürününüz gümrüğe takılmış demektir. Bu durumda her ihtimale karşı ürün için ödediğiniz tutarı belgeleyen banka dekontu, kredi kartı ekstresi veya paypal ile yaptığınız ödemenin ekran görüntüsünün çıktısını beraberinizde götürmenizi tavsiye ederim.

2.Gümrüğe Takılma Nedenini Öğrenin
Bir ürünün gümrüğe takılma sebepleri şunlar olabilir: Ürünün 75 eurodan fazla olması, gümrük memurunun ürün değerinin daha yüksek olduğunu düşünmesi, paket içerisinde aynı üründen ikiden fazla olması. Bulunduğunuz ildeki PTT Genel Müdürlüğü'ne gidin ve görevli gümrük memuru ile görüşüp ürünün neden gümrüğe takıldığını öğrenin. Çoğu ilde gümrük muayene memurları sadece 1 gün PTT'de mesai yaparlar. O nedenle gümrük muayene memurunun hangi gün PTT'de olacağını öğrenin veya doğrudan ilinizdeki Gümrük Müdürlüğü'ne gidin.

3.Gümrük Vergisini Ödeme
Aldığınız ürün 75 eurodan pahalı olduğu için gümrüğe takılmışsa muayene memuru tarafından gümrük vergisi hesaplanır ve bu tutarı vergi dairesine gümrük vergisi olarak ödersiniz. Vergiyi ödediğinizi gösteren dekontu gümrük muayene memuruna beyan ettikten sonra ürününüzü alabilirsiniz.
Aldığınız ürünün gümrüğe takılma nedeni paket içerisinde ikiden fazla aynı ürün olması ise bu gönderi ticari ürün statüsüne girer ve alabilmeniz için gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Örneğin bir paket içerisinde 3 tane ve birebir aynı çakmaktan varsa bu ürünleri almak için gümrük müşaviri tutmanız gerekir. Bu şekilde ürünleri çok maliyetli de olsa alabilirsiniz.

Özel Firmalar
Fedex, UPS, TNT, DHL gibi özel kargo şirketleriyle gelen gönderiler büyük ihtimalle gümrüğe takılır ve ürünleri almanızın maliyeti yüksek olur. Bu firmalar gümrük kanununa aykırı olarak, gümrükten muaf olarak veya sabit vergi ödeyerek almanız gereken ürünleri ticari ürün olarak değerlendirmekte ve gümrüğe sokmaktadır. Bu ürünleri alabilmeniz için gümrük komisyoncusu, yüksek gümrük vergileri ve ardiye ücreti talep etmektedirler. Gümrükte bu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız ürünlerinizi bu firmalar aracılığıyla getirtmemenizi tavsiye ederim.

yurtdisindanalisveris.com
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme