10 Mayıs 2013 Cuma

Tablet Almak İstiyorum Hangi Tablet Bana Uygun – Tablet Alma İncelemesi

Bu yzımızda sizlerle hangi tabletin size daha uygun olduğunu düşündürerek bulduracağız.Tablet artık eskisi gibi bir lüks değil bir ihtiyaç haline geldi.Artık herkesin elinde tablet görüyoruz.Ülkemizde kullanımı baya arttık ve dünyadan ünlü markalar ülkemizede bu konuda kampanyalar hazırlamaya başladılar.Şahsen bende görünce üst düzey tabletler ihtiyacım olmasa alasım geliyor.Şimdi sizlere birkaç tablet tavsiye edelim ve sizin için tablet alırken neye önem verirsiniz.

Verdiğiniz önem değerine görede size yardımcı olacağız.Şimdi tabletlerin kullanım amaçları kişiden kişiye göre değişmektedir.Mesela bankada çalışan bir kişi için yolda maillerine bakabileceği bir tablet veya yolda sıkılınca oyun oynayan, sosyal ağlarını takip eden, uzun yolculuk yaparken zaman geçirebileceğiniz tabletler yada her işimi görsün yeter diyebileceğiniz tabletler olmaktadır.

1- İşlerim için bir tablet istiyorum diyorsanız:
Örneğin bir bankada çalışıyorsunuz.Yoğun iş temposundan hayatınızın büyük bir bölümü işte ve yollarda geçiyor.Yolda sizi işyerinizden bir arkadaşınız aradı ve acil mailinize bakmanızı istedi napıcaksınız?Hemen tabletinizi çıkartın ve internete bağlanarak mailinize bakın.Şimdi tabletimi iş güç için kullanıcam diyorsanız size birkaç özellik söyleyelim.
 1. Tek çekirdekli 1 Ghz ve üzeri hıza sahip bir işlemci
 2. 512 MB RAM yeterli olacaktır
 3. Görsellik önemli değilse 800 x 480 piksel olması yeterlidir.Böylece tabletiniz fazla enerji harcamayarak pil ömrü daha uzun olacaktır.
2. Sosyal Medyayı takip etmek için bir tablet almak istiyorsanız:
Sosyal medyayı hergün her an takip etmeniz gerekiyorsanız size yüksek çözünürlüklü 3g ve wifi bulunan bir tablet lazım.Akıllı telefonların en tutulmasında en büyük pay sosyal medyaydı.Ama artık sosyal medyalarda hareketli resimler videolar v.b gibi şeyler paylaşıldığından bazı akıllı telefonlar size yeterli gelmemeye başlayacaktır.Şimdi size en uygun tabletten birkaç özellik paylaşalım.
 1. 1 GB RAM
 2. 1024 x 768 ekran çözünürlüğüne sahip olması yeterli olacaktır
 3. 3G ve WiFi bulunması şart
 4. İşlemci olarak ta çift çekirdekli ve 1 Ghz ve üzeri hıza sahip olması lazım
Oyun oynamak için bir tablet almak istiyorum diyorsanız:
Ben sadece oyun oynarım diyorsanız arkadaşlar büyük ihtimal online oyun oynayamazsınız çünkü fazla veri çektiğinden dolayı faturanız biraz kabarık gelebilir.Oyun oynamak için tablet işlemcisi iyi olmalı ve ekran çözünürlüğü büyük olmalıdır.
 1. İşlemci tavsiyemiz 4 çekirdekli
 2. En az 1 GB Ram
 3. 1280 x 720 çözünürlüğünü desteklemesi gerekiyor
Hayatım yollarda geçiyor bana zaman geçirmem için tablet lazım diyorsanız:
Bir gününüzde en az 2-3 saatiniz yolda geçiyorsa size tavsiyemiz az enerji harcayan bir makine olsun derim.Yolda film izlerken kulaklığınızı takar ve ekran parlaklığını kısarsanız çok çok az enerji harcayacaktır.
 1. Öncelik tabletin belleği 16 GB veya 32 GB desteklemesi gerekiyor
 2. Ekran çözünürlüğü 1280 x 720 çözünürlüğünü desteklemesi lazım
 3. İşlemciniz 1 Ghz hızında veya daha üstünde olmalı
 4. 512 MB RAM yeterli olacaktır
Satın Alınan Markanın Önemi Nedir?:
Şimdi satın alınan markanın önemini tartışacak olursak herzaman en iyi marka en iyidir bizce.Çünkü en iyi markada tabletinizde Android 3.2 var diyelim ilerde Android 4.0 olma ihtimali var ama kötü bir marka ise bu ihtimal söz konusu bile olamaz.Ayrıca kasası donanımlarının uyumunuda göz önünde bulundurursak daha iyi olan marka herzaman kazanacaktır.

 İşlemci Hızı mı Önemli Çekirdek Sayısı mı?
Şimdi bizce çekirdek sayısı daha önemli.Bunun bir açıklaması yok.4 çekirdekli bir tablet herzaman tek çekirdekten daha iyidir ve daha önemlidir.Tek çekirdeklerde aşırı zorlanmalarda daha fazla enerji harcamaya ve cihazın daha fazla ısınmasına neden olmaktadır ama örnek veriyorum çift çekirdekli bir cihazda az önce belirtmiş olduğum ısı ve enerji kaybı daha az hatta hiç olmayacaktır.Özetlersek çekirdek sayısı işlemci hızından daha önemli bir roldür…

Mesela size şimdi çok hoşumuza giden ve maddi olarak çok pahalı olmayan bir tabletin videosunu paylaşalım.  teknobird.com
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme