30 Temmuz 2013 Salı

İnverter Klima Nedir?
İnverter Klima Nedir? 

Klimanın içerisindeki hava üfleyen kompresörün ortamın ihtiyacına göre çalışma kapasitesini kendi kendine arttırması ve azaltmasıdır. Bu bir klima teknolojisidir. İnverter özelliği olmayan klimalar ortamı sürekli aynı kapasitede hava üfleyerek ısıtmakta/soğutmakta, bunu yaparken de ortam belli bir ısıya ulaştığında klima otomatik kapanmakta, ortamın ısısı düştüğünde ise otomatik açılmaktadır. İnverter klimalar içerdiği teknoloji sayesinde hava üfleme işini otomatik olarak ortam ısısına göre ayarlayarak klimanın kapanıp - açılma gibi ek enerji gerektiren proseslere ihtiyaç duymamasını sağlar. Böylece eski tip klimalara göre birçok yarar sağlıyor.

İnverter Nedir ve Nasıl Çalışır? 
İnverter teknoloji ise şu demektir: klimanın içerisindeki hava üfleyen kompresörün ortamın ihtiyacına göre çalışma kapasitesini kendi kendine arttırması ve azaltmasıdır. Bu bir klima teknolojisidir. İnverter özelliği olmayan klimalar ortamı sürekli aynı kapasitede hava üfleyerek ısıtmakta/soğutmakta, bunu yaparken de ortam belli bir ısıya ulaştığında klima otomatik kapanmakta, ortamın ısısı düştüğünde ise otomatik açılmaktadır. İnverter klimalar ise içerdiği teknoloji sayesinde hava üfleme işini otomatik olarak ortam ısısına göre ayarlayarak klimanın kapanıp - açılma gibi ek enerji gerektiren proseslere ihtiyaç duymamasını sağlıyor. Böylece eski tip klimalara göre bir çok yarar sağlıyor.


İnverter Fonksiyonunun En Önemli Faydaları
  • Enerji verimliliği: Yıllık çalışma giderlerinde %30’ a varan tasarruf aktif
  • Hassas kontrol: Oda sıcaklığında sıcaklık dalgalanmalarının giderilmesi aktif
  • Güçlü Çalışma: Inverter olmayan tipte klima cihazlarına kıyasla daha kısa sürede ısıtma/soğutma aktif
  • Kış ortamında bile yüksek verim.-15° de bile yüksek performans ile çalışır.

İnverter Teknolojisinin Yararları

  • İnverter özelliğine sahip bir klima çalışma hızını otomatik kendi ayarlayarak enerji tüketimini azaltır ve diğer klimalara oranla senede %30 ila %40 arasında elektrik tasarrufu sağlar (Yine de bu bir klimaya COP ve EER değeri kadar etki etmez).
  • Hassas ısı değişimlerini algılayarak ortamın aynı ısıda kalmasını daha verimli bir şekilde gerçekleştirir.
  • Kompresöre kısa zamanlı sinyal göndererek ortam ısısını invertersiz klimalara göre daha hızlı ısıtıp soğuturlar.

İnverter Split klima nedir ?

İnverter kontrol sistemi, elektrik devir frekansını değiştirerek klima mekanizmasını düzenler. Kompresör belli aralıklarla çalışıp durmak yerine, kontrollü çalışır ve bu sayede oda sıcaklığı sabit kalır. Soğutma ve ısıtma gücü otomatik olarak ayarlanır.

İnverter klimalar ile klasik klimalar arasında ne fark vardır?

  • Klasik klimalarda istenilen oda sıcaklığına ulaşılıncaya kadar kompresör hep aynı sabit devirde çalışır ve durur. Dolayısıyla klima; oda sıcaklığı ne olursa olsun aynı enerjiyi tüketir. Oysa inverter klimalar istenilen oda sıcaklığına yaklaştıkça kompresör devri yavaşlar, yani daha az enerji tüketir. İnverter klimalar çok daha ekonomiktir.
  • Klasik klimalarda kompresör oda sıcaklığına bağlı olarak durur ve yeniden çalışır. İnverter klimalarda kompresör durmaz, kendini en düşük devirde rolantiye alarak kesintisiz çalışır. Bu nedenle bütün mekanik araçlarda durarrow-kalkmalarda oluşan zorlanma ve aşınmalar inverter klimalarda oluşmaz. Dolayısıyla inverter klimalar daha uzun ömürlüdür.
  • İnverter klimalarda durarrow-kalkma olmadığı için oda sıcaklığındaki değişimlere karşı çok daha hassastır ve hemen devrini arttırarak sıcaklığın yükselmesini önler. Yani inverter klimalar çok daha konforludur.
İnverter Klima Fiyatları
İnverter klima fiyatları, markaya, kullanım amacına ve ürünün özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bu farklılık ürünün kalitesine, gücüne ve tiplerine göre belirlenmektedir.
Günümüzde Mitsubishi, General, Sharp, Sigma, Tronic markaları duvar tipi klima fiyatlarını minimum seviyeye indirmektedir.Çok çeşitli inverter klima markası vardır ve fiyatları da kalitesine ve özelliklerine göre değişiklik gösterir.

Örnek verecek olursak;
Mitsubishi İnverter tipi klimalar 2500 ile 10000 TL, General 1500 ile 15000, Sharp 2000 ile 6000 TL, Sigma 1500 ile 3000 TL arasında değişiklik gösterir.

Not: Fiyatlar internet ortamından derlenmiştir ve değişken olduğundan satıcıları bağlayıcı değildir
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme