29 Temmuz 2013 Pazartesi

Kenan Sipahi Kimdir? hangi takımda oynuyor hayatı kariyeri - milli takım
Kenan Sipahi Kimdir? Gençler Türkiye basketbol milli takımı kaptanı ,Kenan Sipahi Kim milli takım hangi takımda oynuyor hayatı kariyeri

Basketbolda Avrupa Şampiyonu olan U18 Milli Takımı’nın en dikkat çeken isimi olan Kenan Sipahi kimdir?  TOFAŞ altyapısından yetişen genç milli basketbolcunun hikayesi.

Genç Erkek Basketbol Takımı’nın Avrupa Şampiyonluğu, Kenan Sipahi’nin ayak seslerini gümbür gümbür duyurmaya başladı. 

26 Mayıs 1995 tarihinde Kosova'nın başkentı Priştine'de dünyaya gelen Kenan Sipahi, Priştineli Celal Sipahi ve Novipazarlı Bisera Sipahi'nin üçüncü erkek çocuğu. 18 yaşındaki Kenan, Türk basketbolunun geleceği konusunda büyük umut vaadediyor. Genç oyuncunun parkelere attığı adımın hikayesi bir hayli ilginç. 

Tofaş'ta oynayan Uluğ Kaçaniku'nun arkadaşı olan ağabeyi Cengiz Sipahi'yi ziyaret etmek için Bursa'ya gelen ve TOFAŞ tesislerini dolaşan Kenan Sipahi, o 'sihirli' kapıdan içeri adımı attığı an işler değişir. 2006 Haziran'ı Kenan için bir milat. Genç basketbolcu o tarihten bu yana Bursa temsilcisi ve milli takım için ter döküyor.

Tofaş altyapı fabrikasının mühendislerinden Nihat İziç'le de çalışma şansı bulan Kenan'ın kişisel gelişiminde ve bu günlerine gelmesinde iki antrenörün önemli rolü var; Fatih Elbaş ve Erhan Toker. A takım düzeyiyle ilk kez 2010 yılında, yani 15 yaşındayken tanışan Kenan'ın ismi henüz o yıllarda Barcelona'yla anılıyordu. Kenan ve Barcelona isimlerinin yanın da 1 milyon dolar da ekliydi. Kenan'ın o satırlarla ilgili yorumu, bir genç basketbolcu değil de yıllarını basketbola vermiş bir isim gibiydi; çalışmak için çok önemli bir motive kaynağı daha buldu.

enan Sipahi, saha kenarındaki antrenörün bir parçası gibi adeta. Saha içerisinde takımı bir maestro gibi yönetiyor. Genç basketbolcuyu rakip yarı alanda topu sol kolunun altına sıkıştırıp, sağ eliyle takım arkadaşlarına direktifler verirken sıklıkla görebilirsiniz. Oyun zekası onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliği. Yaşıtlarına oranla çok daha çabuk tecrübelenen ve olgunlaşan Kenan, kazanma hırsıyla da jenerasyonunda kendisine farklı bir yer buluyor.

Altın madalya ile tamamlanan Avrupa Şampiyonluğu macerasında "bu seviyelerden" çok üstte olduğunu bir kez daha kanıtlayan Kenan, hem turnuvanın en değerli oyuncusu oldu hem de en iyi beşe adını yazdırmayı başardı. Genç basketbolcu, en değerli oyuncu ödülüyle ilgili, "MVP ödülü benim için abartılacak bir şey değil, takımda 12 tane MVP var" demesi, şampiyonluğun en önemli faktörü olan arkadaşlığı bir kez daha gözler önüne serdi.

Kosova doğumlu Kenan, A takım düzeyinde Banvit-TÜBAD turnuvasında forma şansı bulunca medyada 'Kim bu çocuk, nereden çıktı' diye konuşulmaya başlamıştı.Basketbolu biraz takip edenler bilir, geçtiğimiz Mart ayı içerisinde Barcelona'nın Kenan Sipahi için TOFAŞ Kulübü'ne 1 Milyon verdiği gazetelerde yer almıştı. Henüz 14-15 yaşındaki çocuğun milyon dolarlarla anılması doğal olarak medyada geniş yankı bulmuştu.Kenan sipahi şimdi Türk milli takımını Avrupa Gençler basketbol şampiyonasında Avrupa şampiyonluğuna taşıdı ve kendi yaş grubunun Avrupa'da en değerli oyuncusu oldu.

O konuya açıklık getirmek gerekirse Kenan'ın Avrupa kulüplerinin ilgisini çekmesi gayet normal. Ama ortada resmi olarak bir değer biçme yok. Bu durum sadece Barcelona ile sınırlı değil. Kendi yaş kategorisinde Avrupa'nın en iyi oyuncuları listesinde 1. sırada yer alan milli oyuncuyu dev kulüpler yakından takip ediyor.


Kenan Sipahi Kimdir hayatı;

26 Mayıs 1995'te Kosova'da doğumlu Kenan, Bursa'da okuyan abisinin vesilesiyle TOFAŞ ile tanışıyor. Anlayacağınız bir tesadüf... Abisini ziyarete geldiği Bursa'da antrenman yapmak isteyince TOFAŞ'ın yolunu tutuyorlar... Böylesine yetenekli bir cevherin de keşfedilmesi için o kapıdan içeri girmesi yetiyor.   

4 yıl önce TOFAŞ'a adım attığı günden itibaren aralıksız çalışıyor, antrenörlerden Fatih Elbaş ve Erhan Toker'in de Kenan'ın bugünlere gelmesinde büyük emeği var. 

Google'a 'Kenan Sipahi' yazdığınızda boyunun farklı sitelerde 1.87, 1.90 ya da 1.92 olduğunu görürsünüz. 1 numaralı pozisyonda oynayan Kenan'ın boyu şu an 1.95'e dayanmış durumda. Doktorlar 2.00 metre olacağını hatta geçebileceğini söylüyor. Türk basketbol tarihinin en uzun point guardı olmaya aday bir isim.
 
Santim, metre demişken Kenan'ı takip edenler, genç oyuncu adayının kollarının da uzunluğuna dikkat çekmişlerdir. Kenan Sipahi, savunmaya çöküp kollarını açtığında rakibinin 2.00 metrelik bir görüş açısını kapıyor. Kollarının uzunluğu ve çabukluğu rakibinin işlerini daha da zora sokuyor. Yeteneği, saha görüşü ve oyun zekasıyla genç oyuncuyu ön plana çıkaran özelliklerin başını çekiyor. 
 Avrupa'nın en değerli oyuncusu Kenan Sipahi!


Genç Milli Erkek Takımımızın oyun kurucusu Kenan Sipahi, 2013 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası'nın 'En değerli oyuncusu' seçilirken ilk 5'te de kendisine yer buldu. Ay - Yıldızlı takımımızın önemli parçalarından birini oluşturan Kenan Sipahi, 2013 Genç Erkekler Avrupa Şampiyonası'nın 'En değerli oyuncusu' seçildi. Turnuvayı 9.7 sayı, 4.9 asist ortalamalarıyla tamamlayan Sipahi, bunun yanı sıra organizasyonun ilk 5'inde de kendine yer buldu.

Kenan Sipahi fotoğrafları (resimleri);

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme