28 Ağustos 2013 Çarşamba

2014 de Ortaöğretim Lise Düzeyi KPSS Olacak mı?

2014 de Ortaöğretim Lise Düzeyi KPSS Olacak mı heber ve yorumu

KPSS ile ilgili gerek facebook sayfamızdan gerekse sitemiz yorumları aracılığıyla çokça soru geliyor. 2014 KPSS’de lise düzeyi sınav olacak mı ? Ben Uğur AYAN, eokul-meb.com editörü ve KPSS alanında uzman biri olarak öngörülerimi sizlerle paylaşıyorum. 2014 yılında lise düzeyi KPSS olmaz , hemen nedenini açıklayayım;

Geçtiğimiz günlerde yapılan KPSS tercihlerine bakacak olursanız lise düzeyi memurluk kadrosu oldukça kısıtlıydı. Sonuç olarak, KPSS puanı hemen hemen 95′in altında olan hiçbir ortaöğretim mezunu memur adayı atanamadı. Şu noktaya gelmek istiyorum, kamu kurum ya da kuruluşları onca önlisans ve lisans mezunu aday varken ortaöğretim mezunu bir kişiyi memur olarak almak istemiyor. Bu durumu bir işveren gözüyle de değerlendirebilirsiniz. Siz olsaydınız , işyerinizde bir lise mezunu mu yoksa üniversite mezunu mu çalıştırmak isterdiniz. Görüleceği üzere daha nitelikli eleman istemesinden dolayı ortaöğretim mezunları ikinci planda kalıyor. Diğer bir husus ise, hükümetin bunca üniversite mezunu işsiz gezerken, lise mezunlarını memur yaparak kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan “üniversiteli gençler işsiz” tartışmalarına taraf olmamak. Bu tartışmaların yoğunluğunu biraz da olsa azaltmak.

Hatırlayacağınız üzere 2012 KPSS’den önce de Ortaöğretim düzeyi KPSS yapılacak mı yapılmayacak mı şeklinde sorular soruluyordu. Bu tartışmalar daha o zamandan başlamıştı ancak 2012 KPSS’de lise düzeyi KPSS yapıldı. Bize göre son kez yapıldı. Geçtiğimiz yıl, bir Bakan da 2012 yılında Ortaöğretim mezunlarına yönelik son kez KPSS sınavı yapılacağını zaten belirtmişti.

2014 KPSS’ye lise düzeyinde katılmayı planlayan memur adaylarının beklenti içerisine girip sonradan hayal kırıklığına uğramalarını istemeyiz ancak bir gerçek var ki 2014 KPSS sadece önlisans ve lisans mezunlarına yönelik olarak yapılacak.
derszamani.net
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme