19 Ağustos 2013 Pazartesi

Acur Turşusu (Tarifi) Nasıl Yapılır?
Yaz aylarının vazgeçilmezi olan acur ve salatalık turşuları pek çok yemeğin yanında sofraya lezzet katar.Sizde ''acur turşumu kendim yapmak istiyorum ama, acur turşusu nasıl yapılır? bilmiyorum'' diyorsanız işte size çok leziz ve denenmiş acur turşusu tarifi ve malzemeleri... 

Acur Turşusu Tarifi ve Mazlemeleri;

Malzemeler: 3 kilogram acur 5-6 baş sarımsak 6 litre su 12 yemek kaşığı kaya tuzu (turşuluk kalın tuz) 1 tatlı kaşığı limon tuzu Hazırlanışı: Körpe bir şekilde, en ince ve küçüklerinden aldığım acurları, bir süre su dolu bir kabın içinde; yaklaşık bir saat kadar beklettim.

Daha sonra bunları iyice temizlendiğine emin olana kadar tek tek yıkadım. Acurları ben küçüklerinden almayı tercih ettim. Ancak taze ve fazla çekirdekli olmadığına emin olduğunuz büyük boy, uzun acurlarla da bunu yapmak mümkün. Ancak bu tür acurları daha çok büyük bidonlarda hazırlayanların tercih ettiğini görüyorum.

Acurları temiz bir iğneyle birkaç yerinden delelim. Bunları kavanoza yerleştirelim. Yerleştirme işlemi esnasında ara ara soyulmuş sarımsaklardan aralarına serpelim. Bu şekilde kavanozu doldurduktan sonra, tuzlu suyunu hazırlayalım. Tuzu, su içerisinde eritip, kavanoza dolduralım. Kavanozun kapağını sıkıca kapatalım. Turşunun suyu ilk etapta bulanıklaşıp daha sonra durulacaktır. Acurlar iyice sarardıktan sonra da turşumuz yemeğe hazır hale gelmiş demektir.


Afiyet bal şeker olsun efendim...

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme