1 Ağustos 2013 Perşembe

İnternette makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
İnternette makale yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Özellikle internet sitesi sahiplerinin en çok ihtiyaç duyduğu konuların başında, sitelerine ekleyeceği makaleler gelmektedir. Peki ama düzgün bir makale nasıl yazılır?

İmla kurallarına uygun makaleler yazın
Bir makalenin etkili olabilmesi için, ilk olarak Türkçe Dilbilgisi Kurallarına uygun olması gerekmektedir. Tabii ki herkes, %100 düzgün Türkçe konuşamaz yada yazamaz. Fakat hataları en aza indirmek, bir makalenin kalitesini o denli arttıracaktır.

İnternet sitelerine baktığımızda, birçok makalede belirgin imla hatalarını görebiliyoruz. Özellikle noktalama işaretleri, maalesef kullanılmıyor. Her zaman verdiğim bir örneği vermek istiyorum. “ Oku, baban gibi eşek olma “ ve “ Oku baban gibi, eşek olma “. Bakın, iki cümle arasında ki tek fark virgülün bulunduğu yer. Fakat anlamları nasıl da değişiyor değil mi?

İnternet sitelerinde sıklıkla karşılaştığım kelime hatalarından birkaç örnek vereyim. “ Madur, herkez, hayla “. Bu kelimeleri maalesef birçok kişi yanlış kullanıyor. Kelimelerin doğrusu : Mağdur, herkes ve hâlâ’dır.
İşte noktalama işaretleri böylesine önemlidir. Bu sebeple bu konuya çok dikkat etmelisiniz.

Akıcı ve anlaşılır bir dil kullanın
Yazdığınız yazının okuyanı sıkmaması çok önemlidir. Bu yüzden, yazınızı çok uzatmayın. Konudan çok fazla sapmayın. Giriş, gelişme ve sonuç bölümlerine dikkat etmeniz, okuyucularınızın sıkılmamasını sağlayacaktır.
Makalelerinizin uzunluğu 150-250 kelime arası olsun. Tabii bu bir kıstas değildir. Anlatacağınız konuya göre yazınızın uzunluğunu belirleyebilirsiniz. Fakat yaptığım araştırmalar, okuyucunun 250 kelimeden uzun yazılmış makaleleri okumaya üşendiğini gösteriyor. %100 herkes böyle diyemem. Fakat emin olun %85’lik bir kısım için söylediğim geçerlidir.

Google için 200 kelimenin altındaki makaleler önemli değil diye bir söylenti var. Bilmiyorum bunu ispatlayabilecek olan var mı. Fakat herşeyi google’a göre planlarsak, çok fazla bir yol kat edeceğimizi pek düşünmüyorum. Sonuçta google’da insanlar için faydalı olan siteleri, insanların fazla vakit geçirdiği, girenlerin bir daha girdiği siteleri önemsiyor. O halde makalelerinizi, Google’a göre değil de, ziyaretçinize göre yazın.

Seo uyumlu makaleler yazın
Seo kelimesini, internet siteleriyle haşır neşir olan, internet sitesi sahibi olan hemen hemen herkes biliyordur. Seo uyumlu makaleler demek, anahtar kelimelerinizi düzgün bir şekilde kullanmak demektir. Daha doğrusu herkes böyle biliyor. Fakat işin özü bu olsa da, tamamı böyledir diyemeyiz.
Yazdığınız yazının arama motorlarına uygun, onların ve ziyaretçinin seveceği türden olmasını istiyorsanız, aşağıda maddeler halinde vereceğim kısımlara dikkat edin.

- Başlık ne çok kısa, ne de çok uzun olsun. İnsanların arama motorlarına yazıp arattığı cümlelerden başlık seçmeye özen gösterin. ( Örneğin : Samsung Galaxy S3 kaç para )
- Yazınınız ilk paragrafı, yani giriş bölümüne, yazınızın ana fikrini yazın. Arama motoru sonuçlarında, ilk 160 karakterin göründüğünü ve bu bölümün insanların aradığı şeyi vermesine özen gösterin.
- Yazınızda birkaç başlık atın. ( Bu makalede, kalın ile yazılan kısımlar alt başlıktır ve çok önemlidir )
- Anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edin. Anahtar kelimenizi ne çok fazla nede çok az kullanmayın. Bir makale içerisinde, 3 yada 4 kez geçmesi yeterlidir.
- 5 taneden fazla etiket kullanmamaya özen gösterin. Etiketleriniz, yazınızı anlatan ve en çok aranma ihtimali olan kelimelerden oluşsun.

Özgün yazılar yazın
Bu özgünlük kavramı, özellikle webmaster sitelerinde sıklıkla karşımıza çıkıyor. Özgün makale, daha önce yazılmamış yada kullanılmamış makale anlamına geliyor. Ha birde, re-write denilen yeniden yazma olarak adlandırılan makale türü var. Burada da, yazılmış olan makalenin birkaç kelimesi değiştirilerek yayınlanıyor. Burada ki amaç, Google’ı kandırmak. Fakat boşuna uğraştan başka bir şey değildir. Google’ı kandırsanız da, ziyaretçilerinizi kandıramazsınız.

Baştan savma yazılar yazmayın
Şimdilerde birçok kişi, ücretli olarak makale yazıyor. Alın teri ile para kazanılmasına kesinlikle karşı değilim. Fakat, sağdan soldan aldığı makalelerin, birkaç kelimesini değiştirerek, özgün adı altında satılmasına, inanın çok kızıyorum. Benimde birkaç kez başıma geldi. Para kazanmak güzel bir şey. Fakat daha güzel olanı, arkanızdan iyi konuşulması. Birilerinin sizi takdir etmeleridir.

Doğru bilgiler verin
Sadece özgün olmak için, bilmediğiniz konulara girmeyin. Özellikle sağlık alanında makale yazarken mutlaka ama mutlaka iyice araştırın. İnsanları yanlış yönlendirmeyin. Unutmayın, günümüzde çoğu kişi, Google’ı bir doktor olarak görmekte. Her ne kadar yanlış da olsa, insanların bu alışkanlıklarından kurtulmaları kolay değil. Bu yüzden, makale yazmadan önce araştırmanızı iyi yapın. Tabii ki yorumlarınızı katacaksınız. Fakat bunu yaparken dikkatli olun.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Biraz uzun bir yazı oldu. Fakat, oldukça önemli bir konu olduğu için tek bir başlık altında toplamak istedim. Tüm makale yazan arkadaşlarım dediklerime lütfen dikkat etsinler. Sağlıcakla kalın.

cemoli.com

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme