6 Ağustos 2013 Salı

Pancarın faydaları nelerdir? nelere iyi gelir
Pancarın faydaları nelerdir? nelere iyi gelir hakkında bilgi

Sağlığı her yönüyle olumlu etkileyen pancar bol miktarda karbonhidrat, çok az protein ve yağ içerir. Pancar ne kadar taze ise tadı o kadar iyi olur ve çabuk pişer.

Pancar suyu en faydalı sebze sularından biridir. Sodyum, potasyum, fosfor, kalsiyum, sülfür, demir, bakır, B1,B2, ve C vitaminleri açısından zengin olan pancar suyu kolay sindirilebilen karbonhidratlar içerir. Ancak kalori miktarı çok azdır.

Pancar, boşaltım sistemi organlarının sağlığı için çok önemlidir. Besinlerin emilimini arttırdığı için hazımsızlığın da düşmanıdır.

Anemi hastalarına pancar önerilmesinin sebebi içerisindeki maddelerin kan yapıcı özelliğindendir. Yüksek miktarda demir içerdiği için kırmızı kan hücrelerini harekete geçirir, vücudun oksijen seviyesini arttırır ve dolayısıyla anemi hastalarına faydalı gelen bir sebzedir.

Pancarın içerisinde barındırdığı su biraz sirke ile karıştırılarak kafaya sürüldüğünde kepeğe iyi geldiği bilinmektedir. Her gece parmak uçlarıyla uygulanan masaj sonrasında kepek sorununa çözüm olduğu bilinmektedir.

Kırmızı pancar suyunun yüksek tansiyonu düşürebileceği belirlendi. İngiltere’deki Barts ve Londra Tıp Fakültesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde bir bardak pancar suyu (250 ml) içenlerin yüksek tansiyonunun normal seviyeye indiğini gösterdi. 
NİTRAT, DAMARLARI GENİŞLETİYOR

  Kırmızı pancar suyunun etkisinin en fazla içildikten 3-6 saat sonra görüldüğü belirtildi. Araştırmacılar, pancarda bulunan nitratın kan damarlarını genişlettiğini ve böylece tansiyonu düşürebildiğini vurguladı. 

İDRARI PEMBELEŞTİREBİLİR

   Bilim adamları, pancar suyunun idrarın pembeleşmesine yol açabileceğine de dikkati çekti."Hypertension" dergisinde yayımlanan çalışmaya imza atan bilim adamları, pancar suyunun uzun vadedeki etkisinin daha geniş çaplı araştırılması gerektiğini de kaydetti. 


milliyet.com.tr

 

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme