28 Eylül 2013 Cumartesi

Abanoz Ağacı (Hind Abanozu) Faydaları Nelerdir?

Abanoz Ağacı diğer adı ile Hind Abanozu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Abanoz Nedir?

Abanozgillerden, Sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok Ağacın ortak adı. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtasına Abanoz denir.Alm. Ebenholz (n), Fr. Ebenier (m), İng. Ebony. Familyası: Abanozgiller (Ebenaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Tabii yayılışı yoktur.Tropik ve subtropik bölgelerin odunlu bitkileri. Çok ağır, siyah renkte bir odunu vardır. Vatanı Japonya, Malezya, Asya, Amerika ve Afrika olup, çeşidi çoktur.

Arabçası : Abanus-ı Hindi
Farsçası  : Abnoz
Latincesi : Diospyros Ebenum
Yetiştiştiği yer ve çeşitleri: habeşi ve Hindi diye iki çeşittir.İyisi Hindi Abanostur.
Kullanılan Yeri: Ağacı, dalı.

Kullanıldığı yerler: Eskiden, gömme süs işlerinde, fırçacılıkta, piyano tuşları ve bıçak sapları yapılmasında, ince marangoz sanatlarında kullanılırdı. Çekmeceler, yazı takımları yapımında kullanılırken on altıncı yüzyılda yaygın olarak kaplama işlerinde faydalanılmaya başlandı. İnce tabakalar haline getirilebildiğinden bilhassa Fransa’da yaygın ince marangozluğun en önemli malzemesi oldu. zamanla Abanozun kullanılması ve buna dayanan ince sanat unutuldu. İçodunu kara, dışodunu külrengi, Hava kurusunun özgül ağırlığı 1, 08 gr/cm3 olan iri gözenekli, üstün değerli ağaç.Abanoz bodur ve çalımsı bir ağaçtır. Yaprakları üçerli gruplar halinde olup goncaları yoktur. Meyveler koyu kahve ve fasulye şeklindedir. Fasulye şeklindeki başaklarda 8 kadar çekirdek (tohum) bulunur. Mayıs Haziran aylarında çiçek açar. Günümüzde bu değerli ağaç, Mobilya ve enstrüman yapımında kullanılır. Klarnet ve Gitar tuşu, abanozun kullanıldığı enstrümanlara örnektir.

Abanoz Ağacı  Faydaları ve Tıbbi Özellikleri:

Rengi, dayanıklılığı, sertliği ve iyi cila tutma özelliği nedeniyle ABANOZ genellikle marangozlukta, ağaç oyma (kakma) işlerinde, kaliteli ünlü piyanoların siyah tuşlarında ve değerli müzik aletlerinin bazı bölümlerinde, belli-başlı bıçak üretici firmalar tarafında bıçak saplarında kullanılır.Dünyanın ilk tarihçisi Anadolulu Heredotos notlarında, bugün Etiyopya olarak bilinen ülke insanlarının üç yılda bir 200 ABANOZ kütüğünü, vergi olarak Pers imparatorluğuna yolladıklarını anlatmaktadır. a) Törpü ile törpülenip hakiki ipek bir bezden geçirilerek göze sürme gibi çekilse veya bu ağaçtan kaynatılarak elde edilen su ile gözler pansuman yapılsa, gözlere kuvvet verir ve gözlerdeki çıbanları geçirir.

b) Yine törpü ile törpülenerek ipek bir bezin içinde göze konulursa gözdeki katarak (perde) hastalığı geçirir.

c) Vücuttaki yel, ağrı ve sızıları, kan tutmalarını, felci, bıçak yaralarını, karında olan gazları geçirir.

d) Ağacın törpülenen kısımları kaynatılıp, elde edilen mayi bal ile şerbet yapılarak içilerse, böbrek ve mesanedeki kumları döker.İdrar söktürü.

Uyarı: Zehirli olduğu için mutlaka doktor köntolünde kullanılmalıdır.Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuza başvurmadan kullanmayınız. Doğabilecek tıbbi, maddi ve manevi her türlü sorumluluk size aittir. 
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme