24 Eylül 2013 Salı

Deri Nedir? Derinin Görevleri, Yapısı ve Özellikleri Hakkında Bilgi

Bu ödev sayfamızda sizlere; deri nedir? derinin görevleri, yapısı ve özellikleri nelerdir? hakkında gilgiler içeren yazımızın devamında ayrıntıları bulabilirsiniz...

Deri Nedir?

insanlar ve hayvanların vücutlarını kaplayan en üst katman olup, altında barındırdığı kas ve organları koruyan ve doku tabakalarından oluşan bir örtü sistemiorganıdır. Bu tabakanın altında yağ tabakası vardır. Yağ tabakası vücudumuzu sıcak tutar ve darbelere karşı korur.

Burada bulunan ter bezleri boşaltıma yardımcı olur. Cilt bizi dışarıya karşı koruyan bir bariyerdir. Aynı zamanda vücut ısısını ve su dengesini korur, çeşitli zararlı maddelerin ter yoluyla vücuttan atılımını gerçekleştirir. Kabaca üç tabakadan oluşur. En altta, destek dokusu olan kollajen, kan damarları ve salgı bezleri bakımından zengin dermis tabakası yer alır.

Ortada stratum bazale denilen sürekli yeni hücrelerin yapıldığı tabaka vardır ki bu hücreler yavaş yavaş cildin üst tabakalarına doğru yolculuk yaparlar ve yaklaşık 14. günde artık canlılıklarını kaybetmeye başlayarak en üstte birikirler ve stratum korneumu (boynuzsu tabaka) oluştururlar. Normal bir cildin sağlığını ve güzelliğini sürdürebilmesi için en üstteki ölü hücrelerin sürekli dökülüp yenilenmeleri gerekir.

Çünkü dökülüp yenilendikçe yeni deri daha temiz olur. İnsanın cildi kendini yaklaşık her 28 günde bir yeniler. Erkeğin cildi bir kadının cildine bakarak daha kalındır ve bu yüzden kendini yenileme süreci daha uzundur.

Derinin Görevleri Neledir?

-Vücut ısısını korur.
-Vücudu örter.
-Mikroorganizmalardan korur.
-Güzel görünmemizi sağlar.
-Boşaltım ve solunuma yardım eder.

Deri İki Kısımdan Oluşur,

Üst Deri (Epidermis): Çok katlı örtü epitelinden oluşur. Üst deride kan damarları ve sinirleri yoktur. Burada ölü hücreler bulunur. Bu tabakaya korun tabakası denir. Korun tabakasında bulunan keratinli hücreler deriyi vurma ve çarpmalara ve mikroorganizmalara karşı korur. Korun tabakasının altında bulunan içinde melanin pigmentlerinin ulunduğu, melanin tabakası bulunur.

Alt Deri(Dermis): Derinin alt tabakadır. Burada, ter bezleri, yağ bezleri, reseptör, kıl kökleri, kan damarları, sinirler, elastik lifler bulunur. Deri; dokunma, ağrı ve sıcaklık gibi duyuları alt deride bulunan reseptörler sayesinde gerçekleştirir.

Deride bulunan reseptör çeşitleri: Mekanik reseptörlerin en önemlisi basınç duyusunu alan Pacini cisimciğidir. Pacini cisimciği deri altına ve iç organların duvarlarına yerleşmiştir. Basınç değişmelerini algılamamızı sağlar.Dokunma duyusunu alan reseptörler Meissner cisimciği ve Ruffini cisimciğidir. Bunlar parmak uçları ve dudaklarda yoğun olarak bulunur, cismin niteliğini algılamamızı sağlar.Deride dermis tabakasında bulunan Ruffini cisimciği ise sıcak duyusunu almamızı sağlar. Bu reseptörler çabuk yorulur.


Deride bulunan kıl kökü reseptörleri de bir çeşit dokunma reseptörleridir. Hafif bir dokunma duyusunun kuvvetlendirilmesini sağlar. Serbest sinir uçları, en az özelleşmiş reseptörlerdir. Derinin her tarafında ve diğer dokularda da bulunur ve ağrı duyusunu alırlar.

Vücudumuzda dış ortamla temas eden deri kısımlarında düşük sıcaklığı algılayan almaçlar bulunur. Böylece soğuktan korunuruz. Boğazımızda sıcaklık hissini alan almaçlar bulunma. Bu yüzden çok sıcak içecekler içebilir.

Derinin Yapısı

Deri yapısal olarak üst deri ve alt deri olmak üzere iki tabakadan meydana gelir.


Üst deri (epidermis):Ölü ve canlı hücrelerden meydana gelmiştir. En üstte ölü ve yassı hücrelerin bulunduğu korun tabakası yer alır; bu hücrelerin içerisinde sert ve lifli proteinler (keratin) birikmiştir. Korun tabakasının altında bulunancanlı hücrelerden meydana gelen tabakaya malpighi tabakası adı verilmektedir. Malpighi tabakası çok katlı epitel dokudan meydana gelir.

Korun tabakasındaki ölü hücreler kepek durumunda dökülürken alttaki malpighi tabakasındaki canlı hücrelerin bölünmesiyle korun tabakası yeniden meydana getirilir. Malpighi tabasında bulunan hücreler deriye rengini veren melanin pigmentini sentezlerler. Melanin pigmentleri güneş ışınlarını soğurarak güneş ışınlarının alt tabakalara geçmesini ve vücuda zarar vermesini önler.


Alt deri (dermiş): Üst derinin altında bulunancanlı tabakadır. Alt deride elastik ve kol-lagen lifler, kan damarları, sinir hücreleri, kıl kökleri, kıl kasları, yağ ve ter bezleriyle çeşitli reseptörler mevcuttur. Alt derinin en altında uzanan yağ tabakası yumuşak ve esnek yapısiyle vücudu korur. Isı kaybını önler.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme