25 Eylül 2013 Çarşamba

Fatih Sultan Mehmet'in Annesi Kimdir? Hıristiyan mıdır?


Değerli tarih meraklıları ve özellikle Osmanlı tarihi meraklıları için hazırladığım, Fatih Sultan Mehmet'in Annesi Kimdir? ve  Fatih Sultan Mehmet'in Annesi  Hıristiyan mıdır? konusu bu sayfadan sizinle paylaşmak istiyorum.

Fatih Sultan Mehmet'in Annesi Kimdir? Hıristiyan mıdır? ayrıca annesinin Fatih Sultan Mehmet'e de Hıristiyanlığı aşıladığı bazı yazarlarca idda edilmektedir.Bu iddaalar doğru mudur? sorularının cevaplarını paylaşmaya başlayalım;

Önce şunu belirtmek gerekir ki, bir Müslümanın annesi aslen ehl-i kitabtan olabilir; yani Hıristiyan veya Yahudi asıllı olabilir; fatta dininde devam da edebilir.Anne veya babasının hali, kendisinin iyi bir Müslüman ve hatta veli bir insan olmasına mani değildir. Ebu Cehil'in oğlu ikrime gibi. Ancak Fatih'in durumunda böyle bir şey de söz konusu değildir. Mesele tamamen çarpıtılmaktadır. Şöyle ki;

Fatih'in üvey annesi Mara ile öz annesi Hüma Hatun bazılarınca yanlışlıkla veya kasden birbirine karıştırılmaktadır. Mara, Fatih'in üvey annesidir ve Sırp Kralı George Bronkoviç'in kızıdır. Çocuğu yoktur ve hayatı boyunca Ortodoks olarak yaşamıştır. II. Murat ölünce, başkası ile evlenmeyip Sırbistan'a dönmüştür.


Sonra 1457'de İstanbul'a kaçmış ve Fatih de üvey annesine yardımcı olmuştur. Temliknamelerinde saygı göstergesi olarak validem de demiş olabilir.Daha sonra Serez'deki Manastır'a çekilmil ve 1487 yılında II. Bayezid devrinde vefat edince Komca Manastırına gömülmüştür. Selanik'teki Manastır'ın üvey annesine tahsisini ifade eden fermanı ve fetih'den sonra gayr-i müslimlere tanıdığı hakları, Fatih'in Hıristiyan olduğuna delil göstermek tarihi çarpıtmaktan ibarettir.

Fatih'in öz annesi Hüma Hatun ise, Babinger gibi bazı araştırmacıların farklı yorumlarına rağmen, aslı nereden gelirse gelsin, Müslüman bir kadındır ve son yapılan araştırmalar, belgelerin ışığında türbesinin Muradiye Camisinin doğusunda Hatuniye türbesi adıyla anılan yerde olduğunu ortaya koymaktadır. Türbenin bulunduğu mahalle de, bugüne kadar Hüma Hatun Mahellesi olarak bilinmektedir.

Bazı tarihçiler, Hüma Hatun'un İsfendiyaroğlu İbrahim Bey'in kızı Hatice Halime Hatun olduğunu ifade etmektedirler.

Kaynakça: Bilinmeyen OsmanlıPaylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme