20 Eylül 2013 Cuma

iPhone 5S ve iPhone 5C Türkiye Satış Fiyatı Kaç Lira? Ne Zaman Satılacak?

iPhone 5S ve iPhone 5C Türkiye Satış Fiyatı Kaç Lira? Ne Zaman Satılacak? hakkında bilgi haberi sayfamızın detayları aşağıda

iPhone 5S ve iPhone 5S cuma günü itibariyle satışa çıkıyor. Peki iPhone 5S ve iPhone 5C fiyatları ne olacak? 

iPhone 5S ve iPhone 5C için beklenen gün geldi. 13 Eylül'den itibaren talep toplanıyordu. iPhone 5C için rekor düzeyde talep geldiği bilgisi var. Yeni iPhone'lar 20 Eylül (cuma) itibariyle ABD'de satışta olacak.
İngiltere, Almanya, Japonya ve Çin’in de olduğu 9 ülkede de ABD ile aynı anda satış başlayacak. 

Türkiye’deki teknoloji meraklıları ise resmi satış için biraz daha bekleyecekler. iPhone 5C ve 5S, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100’den fazla ülkede Aralık ayında satışa sunulacak. Türkiye'deki satış fiyatı ise henüz belirsiz.


iPHONE 5C ABD FİYATI?

ABD'deki satış fiyatları bizdekinden çok farklı... iPhone 5C'nin ABD'deki satış fiyatı 2 yıllık sözleşme koşuluyla 16 GB'lık modeli için 99 ABD doları, 32 GB'lık modeli için 199 ABD dolar

Ekranı 4 inç olan iPhone 5C, 8 megapixel kameraya sahip. Apple'ın yeni işletim sistemi iOS 7 ile çalışacak olan iPhone 5C'lerde, "Touch ID" adı verilen parmak izi teknolojisi bulunmayacak.


iPHONE 5S KAÇ LİRA?

Apple'ın yeni "amiral gemisi" olarak adlandırılan iPhone 5S'in ise parmak izi sensörü, çift LED flaşlı 12 megapiksel kamerası ile gözde olacak gibi..

Pil sistemi de yenilenen iPhone 5S'in ABD'deki 2 yıllık sözleşmeli fiyatı 16 GB'lık modeli için 199 ABD doları, 32 GB'lık modeli için 299 ABD doları ve 64 GB'lık modeli için 399 ABD doları olarak belirlendi.
Bütçe dostu olduğu söylenen iPhone 5C'nin kontratsız fiyatlarına dair bilgiler de yavaş yavaş gelmeye başladı. Belirtilene göre 16GB iPhone 5C'nin ABD'deki kontratsız fiyatı 549 $. iPhone 5 ilk çıktığında kontratsız olarak ABD'de 649 $'a satışa çıkmıştı.

Diğer taraftan iPhone 5C'nin yine kontratsız olarak Çin'de yaklaşık 740 $, Avustralya'da ise yine aynı şekilde 735 $ civarında satışa sunulacağı söyleniyor.


TÜRKİYE'YE PAHALI GELECEK

Aylardır konuşulan Apple’ın ‘ucuz’ iPhone olarak akıllı telefon pazarına giriş yaptığı ‘iPhone 5C’nin fiyatı beklentilerin üzerinde kaldı. 549 dolar fiyatla pazara giren telefon, Türkiye’ye gelene kadar fiyatı ise 1900 lirayı buluyor.

Uzun zamandan beri konuşulan Apple’ın ucuz iPhone modelinin fiyatı hayal kırıklığı yarattı. Açıklanan fiyatlara göre iPhone 5C’nin kontrasız fiyatı üst seviye iPhone modelinden sadece 100 dolar daha ucuz olduğu görülüyor. Türkiye fiyatı ise 1900 TL civarı olması beklenen iPhone 5C’nin, kontratlı fiyatının iPhone 5S’ten ise aylık 16 lira daha ucuz olacak.

UCUZU 1900 TL


Hürriyet'in haberine göre Apple’ın kendi sitesinde açıkladığı fiyatlara göre kontratsız iPhone 5C modeli 549 dolardan satışa çıkıyor. Dün tanıtılan ve parmak izi tanıma teknolojisine sahip olan iPhone 5S’in ise kontratsız fiyatı 649 dolar olarak belirlenmiş durumda. İki cihazı özellikleri ve kalitesi bakımından incelendiğinde aradaki 100 dolarlık farkın iPhone 5C’yi kullanıcılar açısından cazip hale getirmediği belirtiliyor. Türkiye’ye gelen tüm iPhone modellerinin satışı fiyatı 2 bin 199 TL olarak belirleniyordu. Yapılan hesaplamalara göre ABD’deki kontratsız satış fiyatı 549 dolar olan iPhone 5C’nin Türkiye satış fiyatı bin 900 TL ile 2 bin TL arasında yer alacak. iPhone 5S ile iPhone 5C arasındaki fiyat farkı hemen hemen 200 TL ile 300 TL arasında olacak.


iPhone 5C ve iPhone 5S ne zaman Türkiye'de Satılacak?
5S parmak izi tarayıcısıyla dikkat çekiyor. Cihazlar aralıkta Türkiye’de satışa çıkacak.


64 bit ve A7 işlemciyle gelen amiral gemi modeli iPhone 5S ilk iPhone’dan tam 40 kat, iPhone 5’ten de 5 kat daha hızlı. Plastik gövdeli iPhone 5C de 5 renk seçeneğiyle geldi.
iPhone’lar 20 Eylül’de ABD, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya ve İngilere’de satışa sunulacak. Telefonlar aralıkta ise Türkiye’de satılacak. 64 GB kontratlı fiyatlar 399 dolar.
iOS7’de 200 yeni özellik

Apple’ın yazılım bölümünün başındaki Craig Federighi yeni işletim sistemi iOS7 hakkında bilgi verdi. 18 Eylül’de çıkacak olan iOS7’de 200 yeni özellik olduğu belirtiliyor. iOS7 iPhone 4 ve sonraki telefonlarda ve iPad 2 ve sonrası tabletlerde çalışacak.
Buna göre iOS 7 ile cep telefon, takvimi sayesinde gittiğiniz yeri bilecek, yolculuğunuzun ne kadar süreceğini söylecek. Bu özellikler Google’ın Now programı andırıyor. iOS7’de çok sayıda yeni melodi olduğu bilgisi de verildi.

kaynak: internethaber.com


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme