Kalp Nedir? Kalbin Bölümleri Görevleri ve Özelikleri Nelerdir?

Admin | Salı, Eylül 24, 2013 | 0 yorum

Kalp Nedir, Kalbin Bölümleri, Görevleri ve Özelikleri Nelerdir hakkımnda bilgi içeren biyoloji ödev konusu anlatımı

Kalp Nedir


Kalp veya yürek (Arapça: قلب kalb; Farsça: قلب = kâlb ; Maltaca: qalb; Zazaca: qelb ; Latince: Cor)Kalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş kendiliğinden kasılma özelliğine sahip kuvvetli bir pompadır.

Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılmasıKalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? vücut ısısının düzenlenmesi Kalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? asit-baz dengesinin korunması Kalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gerekir. Bütün bu işlemleri kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemi yapar.

Kalp bu sistem içerisinde motor görevi yapar. Kalp insanda dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla günde 9000 litre kanı vücuda pompalar. Günde yaklaşık 100 binKalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? yılda 40 milyonKalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? tüm insan hayatı boyunca yaklaşık 2Kalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir?5 milyar kereKalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? hiç durmadan yaklaşık 8 ton kanı vücuda pompalar. Normal bir insanda ortalama ağırlığı 250-300 gramdır.

Kalp memelilerde 4 odacıklı ve 4 kapakçıklıdır. Odacıklar sağ odacıklar ve sol odacıklar olarak 2 ana bölümden oluşur. Sağ bölümKalp - Kalp Nedir? Kalbimizin Görevleri Nelerdir? Kalbin Bölümleri Özelliği Nedir? kanın vücuttan döndüğü odacık olan sağ kulakçık (atriyum) sonra triküsbit kapak adı verilen 3 yaprakçıklı bir kapakçık ile ana odacık olan sağ karıncıktan (ventrikül) oluşur.

Kan vücutta oksijeni ve besin öğeleri kullanıldıktan sonra vena cava adı verilen 2 adet ana toplardamar ile sağ kulakçığa gelir. Sağ kulakçıktan kan yerçekimi ve kulakçık kasılması ile aradaki kapak olan triküsbit kapaktan (3 yaprakçıklı kapak) geçerek sağ karıncığa girer. Sağ karıncık ile pulmoner atardamar arasındaki kapağa da pulmoner kapakçık adı verilir. Sağ karıncık kanı pulmoner atardamar adını verdiğimiz bir damar yoluyla akciğerlere pompalar.

Sol bölüme kan akciğerlerden oksijenden zenginleştirilmiş olarak gelir. Sol kulakçığa gelen bu kan yerçekiminin de etkisi ile ve biraz da sol kulakçığın kasılması yardımı ile sonradaki kapak olan mitral kapakçık adı verilen 2 yaprakçıklı bir kapaktan sol karıncığa akar. Sol karıncık ile aort atardamarı arasında aort kapakçığı denilen 3 yaprakçıklı bir kapak bulunmaktadır. Sol karıncıktan temiz kan güçlü kasların kasılması etkisi ile aort atardamarı denilen ana atardamar vasıtasıyla vücuda sunulur. Elimizi göğsümüzün sol tarafına götürdüğümüzde kalbimizden gelen sesin nedeni kulakçık ile karıncık arasındaki kapakçıkların açılıp kapanmasıdır.

Category: ,

0 yorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Nedir? Kimdir? Bilgilen