23 Eylül 2013 Pazartesi

Oktoberfest Nedir? Nerede Ne Zaman Yapılır Hakkında Bilgi

Almanya'nın Münih kentinde düzenlenen ve dünyanın en büyük halk festivallerinden olan Oktoberfest Nedir? Nerede Ne Zaman Yapılır Hakkında Vikipedia Bilgi haberi

Oktoberfest Nedir? Nerede Ne Zaman Yapılır

Oktoberfest ya da Türkçe anlamı Ekim festivali, Almanya'nın Bavyera eyaletinin Münih kentinde her yıl Eylül ayının son günleri ve Ekim ayının ilk günlerinde düzenlenegelen 2 hafta süren bir festivaldir. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişinin katıldığı bu festival Münih şehrindeki en önemli etkinliktir.

Festival, geleneksel olarak Ekim ayının ilk Pazar gününü de içine alacak şekilde 16 gün sürer. Almanyaların birleşmesinden sonra festivalin programı değiştirilmiş ve eğer Ekim ayının ilk Pazarı ayın 1'ine ya da 2'sine denk geliyorsa festivalin süresi ayın 3'üne yani Almanya Birleşme Günü kutlamalarına uzatılmaktadır.

Festivalin en önemli özelliği biradır ve her sene festival kutlaması, Münih Belediye Başkanının büyük bir ahşap bira fıçısına çeşme çakması töreni ile başlar, Almanlar bu eylemi “O'zapft is!” (Bavyeraca: “Çeşmelendi!”) biçiminde seslendirirler. Bu kutlamalar için özel olarak bir Oktoberfest birası mayalanır ki bu bira hem tat hem de alkol bakımından biraz koyu renkli ve serttir.

Bu bira Mab denen bir litrelik özel bardaklarda sunulur ve ilk mass Bavyera Başkanına ikram edilir. Sadece Münihli bira üreticilerinin bu özel birayı sunmalarına izin verilir ve bu sunum adı Bierzelt olan binlerce kişinin sığabileceği devasa çadırlarda yapılır.

Almanya'nın Münih kentinde dünyanın en büyük halk festivallerinden olan ve bu yıl 180'incisi düzenlenen "Oktoberfest" (Ekim şenliği) başladı. Tüm dünyadan yaklaşık 6 milyon kişinin katılmasının beklendiği şenlik 6 Ekim'e kadar sürecek.
 tr.wikipedia.org
              Oktoberfest Festival Resimleri
  
    


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme