Omega 3 en çok hangi balıkta var? Deniz Mahsullerindeki omega-3 değerleri nedir

Admin | Perşembe, Eylül 12, 2013 | 0 yorum

Omega 3 en çok hangi balıkta var? Deniz Mahsullerindeki omega-3 değerleri nedir hakkında bilgi

Son zamanlarda sağlıklı beslenme ve buna bağlı olarak sağlıklı yaşam olayına kafayı takmış durumdayım. Araştırmalarımda sağlıklı beslenme için çok önemli olan omega 3 öne çıkıyor.Bu nedenle çok balık yemenin aslında daha doğrusu doru zamanda doğru balııkları düzenli olarak tüketmenin sağlığımız açısından çok ama çok önemli olduğu aşikar.

O zaman sağlığımız için bu kadar önemli olan Omega-3 hakkında bir araştırma yapmalı ve hangi balıkta daha çok omega 3 var, hangi balıkların omega 3 değerleri ne kadar ve deniz mahsullerindeki omega-3 değerleri nedir? gibi sorulara cevap aramaya karar verdim.Kendi çapımda yaptığım araştırmanın sonucunda içinde ufak tefek eksiklikler veya hata payı olma ihtimali olasa omega 3 açısından en önemli balıklar hangileri bir liste çıkardım.

Omega-3 daha çok somon gibi büyük balıklarda bulunuyormuş ve onlarda da ağır metal zehirlenmesi riski varmış.

Balık ne kadar soğuk suda büyümüşse Omega-3 açısından da o derece zengin olur. Çünkü Omega-3, balığın vücudunu koruyan bir tür antifiriz vazifesi görür. Su ne kadar soğuk olursa balıkta da o derece antifiriz, yani Omega-3 olur. Kuzey Denizi'nden gelen somon balıklarında Karadeniz balıklarına nazaran daha fazla Omega-3 yağları bulunur. Ama Omega-3 almak için illa somon yemeniz şart değil.Balık ne kadar yağlı ise Omega-3 açısından o derece zengindir. Bizim balıklarımız olan uskumru, hamsi ve lüferde de yeterince Omega-3 bulunmaktadır.

 TON BALIĞI VE TUZLU SU BALIKLARINDA BULUNAN
OMEGA 3 VE OMEGA 6 ORTALAMA DEĞERLERİ
BALIK CINSLERI OMEGA 6 ORANI OMEGA 3 ORANI
ÇİPURA-KARAGÖZ MERCAN 0,076 gr 0,09 gr
MEZGİT 0,009 gr 0,0043 gr
SARDALYA 0,088 gr 0,044 gr
HAMSİ 0,05 gr 0,03 gr
RİNGA 0,153 gr 0,062 gr
OLTA BALIKLARI 0,011 gr 0,0018 gr
ORTALAMA DEĞER 0,064 gr 0,039 gr* 100 gr. İçin ölçülmüş değerlerdir.
** Analiz için değerlendirlendirmeye alınan balıklar; Çipura, Karagöz, Mercan, Mezgit, Sardalya, Hamsi, Ringa, çeşitli olta balıklarıdır.
*** SuperFresh Klasik ve Tonetto ürünleri ayçiçek yağı ile birlikte konserve edilmektedir. Ürünlerin analizi orjinal ambalajlarından alınan örnekler ile yapılmıştır.
Balık cinsleri, tuzlu su balıkları içinde en çok tüketilenler arasından seçilmiştir. Tabloda, balıkların taze halde sahip oldukları değerler yer almaktadır. Bu değerler taze balıkların pişirilme sırasında bağlı kaldıkları ısıya göre azalır.
SuperFresh konserve ton ürünleri ise ısıl işleme tabi tutulmalarına rağmen omega değerleri taze ürünlerin değerlerinden yüksektir.


Aşağıdaki listedeki değerler 100g balık için hazırlanmış değerlerdir.
Category: ,

0 yorum

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Nedir? Kimdir? Bilgilen