27 Eylül 2013 Cuma

Tuncel Kurtiz Kimdir? Vikipedi Hayatı Nereli Biyografisi Hakkında Bilgi - MMuhteşem Yüzyıl Ebu Suud Efendi

Bu sayfamızı usta oyuncu Tuncel Kurtiz'in anısına düzenledik.Bu sayfada, vefat eden Tuncel Kurtiz Kimdir? Vikipedi Hayatı, Nereli, Tuncel Kurtiz Biyografisi Hakkında Bilgilere yer verdik.

Tuncel Kurtiz (Kimdir?) Hayatı
Türkiye'nin en sevilen oyuncularundan Tuncel Kurtiz Selanik'li bürokrat bir babanın ve Boşnak bir annenin oğlu olarak dünyaya geldi. Üniversitede kısa bir süre hukuk fakültesinde, daha sonra ise filoloji, felsefe, psikoloji ve sanat tarihi bölümlerinde okudu; ancak hiçbirinden mezun olmadı.Oyunculuğa ilk kez 1959 yılında Dormen Tiyatrosu'nda başlamıştı. Sürü filmindeki rolüyle sinema hafızamıza kazılan Kurtiz; Gül Hasan filmiyle 1981 Antalya Altın Portakal Film Festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazanmıştı.

Hacı ve Asi adlı TV dizilerinde başrol oynamıştı Güz Sancısı filminde Kamil Efendi karakterini canlandırmıştı.Aynı yıl yayına başlayan Ezel adlı dizide Ramiz Karaeski karakterini canlandırmış ve tanınırlığı daha da artmıştı.2010 Yaz döneminde özel bir televizyon kanalında Tuncel Kurtiz ve Dostları adlı bir program yapmıştı. Kalplerdeki yeri asla dolmayacak Kurtiz Ekim 2011'de 48. Altın Portakal Film Festivali'nde Yaşam Boyu Onur Ödülü almıştı.


Usta sinema oyuncusu Tuncel Kurtiz, 77 yaşında vefat etti. Tuncel Kurtiz'in spor yaptıktan sonra geldiği evinde düşüp başını yere vurarak hayatını kaybettiği iddia edildi. Ünlü sanatçının kesin ölüm nedeni hakkında henüz bir açıklama yapılmadı. Tuncel Kurtiz'in sahneye çıkması 1958 yılına kadar uzanıyor. Usta oyuncunun ömrüne sığdırdığı birçok film ve oyun var. Kurtiz ardında birçok eser bıraktı.

Tuncel Kurtiz en son Muhteşem Yüzyıl dizisinde Ebu Suud Efendi rolünü canlandırıyordu.

                        Tuncel Kurtiz Resimleri
 
 


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme