8 Ekim 2013 Salı

100 Yeni Türk Lirası Banknotları Hakkında Bilgi


Yeni 100 TL.lik banknotlar piyasa çıktı!

2011’de piyasaya sürülmesi planlanan yeni 100’lükler çıkan teknik aksaklıklar yüzünden sahalara 2.5 yıl rötarlı indi. Yeni 100 dolarlık banknotlar tedavüle girdiğinde, eski paraları yenileriyle değiştirmek gerekmeyecek.

Yeni banknotta sahtesinin yapılmasını zorlaştıran iki yeni güvenlik özelliği var. Bunlardan ilki 3 boyutlu güvenlik bandı... Yeni banknotun ön kısmında çan resimlerinden ve 100 rakamlarından oluşan mavi renkli bir bant var. Banda odaklanarak banknotu öne ve arkaya doğru eğince çanlar 100 rakamlarına dönüşüyor.

Bandın, kağıda basılmadığı, mikro teknolojiyle ‘dokunduğu’ belirtiliyor. Çan resimlerinin ve 100 rakamlarının hareket ettiği izlenimini yaratmak için yaklaşık bir milyon adet mikro lens kullanılıyor. 3 boyutlu bant ve çan Bir diğer güvenlik özelliği mürekkeplik içindeki çan.

Yeni 100 dolarlık banknotun ön kısmında bakır renkli mürekkepliğin içinde bulunan çan resmi, banknotun açısına bağlı olarak, bakır renginden yeşile dönüyor, Bu da çanın mürekkeplik içinde görünüp kaybolduğu etkisini yaratıyor.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme