8 Ekim 2013 Salı

Kırmızı pullu alabalık faydaları nelerdir? Nelere İyi Gelir hakkında bilgi


Ağrı'nın Taşlıçay ve Doğubayazıt ilçeleri arasındaki 3 bin rakımlı Sinek Yaylası'ndan geçen derelerde yetişen ve bazı hastalıklara iyi geldiğine söylenen kırmızı pullu alabalık faydaları nelerdir, kırmızı pullu alabalık nelere iyi gelir hakkında bilgi veren makalemizin devamında konu ile ilgili ayrıntılara ulaşacaksınız.

Kırmızı Pullu Alabalık
Ağrı'nın 3 bin rakımlı Sinek Yaylası'ndan geçen derelerde yetişen ve bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan kırmızı pullu alabalıkların tanesi 80 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarda satılıyor. Kırmızı pullu alabalıkların tanesini 80 ile 100 liradan satılıyor.

Vatandaşların bu balığı sadece şifa niyetine alıyorlarmış ve kırmızı pullu alabalığın kalkan balığından daha pahalı olduğunu, bu balığın kilosunun ise 200 liradan satıldığı bilinmekte.


Genellikle taşlık ve kayalıklardan geçen akarsularda yaşayan bu balığın avlanılması sabır işidir. Bu balıklar, kırık çıkıklar, mide ağrıları gibi birçok hastalığa iyi geliyor. Bu balıklar Ağrı'da 3 bin rakımlı suda yetiştikleri için diğer illerde yetişenlerden farklıdır ve daha değerlidir.

Özellikle yanlış kaynamış kemikler için birebirdir. Türkiye'nin birçok yerinde kırmızı pullu alabalık ticareti yapılıyor. Yüksek rakımı nedeniyle Ağrı bölgesinde avlanan kırmızı pullu alabalık en çok tercih edilen balıktır. Bu balıkların nesli az olduğundan fiyatı da pahalı olan kırmızı pullu alabalıkların yutulabilecek boyuttaki yavruları 50 ile 60 liradan satılıyor.

Mide rahatsızlıkları olanlar bu balığı canlı yutuyor. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen kırmızı pullu alabalıkların 10 santimden küçük olanları ise müşterilere canlı olarak veriliyor.10 ile 15 santim olan balıkları da 80 ile 100 liradan satılıyor.

Paylaş:

1 yorum: