11 Ekim 2013 Cuma

Meb “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi” hakkında bilgi

Bu sayfada, Meb “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi” hakkında bilgi haberi yer almaktadır.


“Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi” çalışmalarında sona geldi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, öğretmenlerin nasıl yetişeceğini, öğretmenlerde hangi standartların, hangi alanda ne tür yeterliliklerin aranacağını belirleyen Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi’ni kasım ayının sonunda kamuoyuyla paylaşacaklarını bildirdi.

Strateji belgesi için 2 yıldır çalışılıyor Öğretmenleri yakından ilgilendiren Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi’ni kamuoyuyla ne zaman paylaşılacağının sorulması üzerine Bakan Avcı, bunu ve Öğretmen Yeterlilikleri Belgesi’ni kasım ayının sonu gibi paylaşacaklarını açıkladı.
Strateji belgesi üzerinde 2 yıldır çalışıldığını hatırlatan Avcı, belgenin öğretmenlerin nasıl yetişeceğini, hangi standartlarda, hangi alanda ne tür yeterlilikler aranacağını içerdiğini belirtti.

Bunun başka projelerle de desteklenen modelleme çalışması olduğunu anlatan Avcı, şöyle devam etti: “Kamuoyunun şunu bilmesinde yarar var. Şöyle bir algı var, o yanlış, ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın belli alanlarda ihtiyacı var ama bir türlü kadro tahsil edilip bu öğretmenler alınmıyor.’ Bizim yaptığımız hesaplamalar gösteriyor ki bütün branşlarda tüm okullarımızı ideal düzeye getirdiğimiz zaman ihtiyaç duyacağımız öğretmen toplam 125 bin kişi civarında.

Oysa sadece bugün, bir şekilde şu veya bu branşta, kendini öğretmen adayı olarak gören 250 binin üzerinde gencimiz var. Şu anda eğitim fakültelerinde, fen fakültelerinde ileride belki öğretmen olurum diye okuyan öğrencilerimizi de kattığımız zaman bu sayı çok yükseliyor.

” Öğretmen istihdamı projeksiyonu çalışmasının, 20-30 yıl önce başlamış olması gerektiğini söyleyen Avcı, “Kendilerini öğretmen olmaya hazırlayan gençlerimizin büyük bir bölümünü istesek de istihdam edebilecek durumda değiliz” dedi.

sözcü
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme