1 Ekim 2013 Salı

Nurbanu Sultan Kimdir? Hayatı Resimleri Hakkında Bilgi (Muhteşem Yüzyıl Şehzade Selim)Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde Osmanlı tarihinin önemli şahsiyetlerini daha yakında tanıma fırsatımız oldu gerçektende.Bu şahsiyetlerden biri olan Şehzade Selim'in haremi yani II.Selim'in eşi Nurbanu Sultan kimdir, Nurbanu Sultan'ın hayatı, biyografisi hakkında bilgiler ve Nurbanu Sultan'ın resimlerinin yer aldığı biyografi yazımız sayesinde Nurbanu Sultan'ı daha yakından tanıma fırsatı bulacağız.

Star Tv'nin sevilen dizisi Muhteşem Yüzyıl'a transfer olan Merve Boluğur, dizide canlandırdığı Nurbanu Sultan karakteri ile yine ilgi çekmeyi başardı.Dizide Nurbanu Hatun'u canlandıran Boluğur'un canlandırdığı meşhur Nurbanu Sultan gerçekte kimdir? İşte Muhteşem Yüzyıl dizisinde hırsı ve Hürrem Sultan'a çok benzeyen karakteri ile dikkat çeken Nurbanu Sultan'ın gerçek hayat hikayesi;

Nurbanu Sultan Kimdir?

Nurbanu Sultan gerçek adı; Cecilia Rachel Venier-Baffo 
Nurbanu Sultan doğum tarihi: 1525 
Nurbanu Sultan doğum yeri: Páros, Kiklad Takım Adaları, Venedik Cumhuriyeti 
Nurbanu Sultan ölüm tarihi: 7 Aralık 1583 İstanbul
Nurbanu Sultan mezarı nerede; II. Selim Türbesi, Ayasofya Camii, İstanbul 
Nurbanu Sultan dini: Katolik daha sonra İslam 
Nurbanu Sultan annesi ve babası kim; Páros adası Venedikli Lordlarından Nicolò Venier ile eşi Violanta Baffo 
Nurbanu Sultan eşi: Sultan II. Selim 
Nurbanu Sultan çocukları: Sultan III. Murad 

Nurbanu Sultan Hayatı

Henüz on yaşındayken Osmanlı korsanları tarafından kaçırılan Nurbanu Sultan zekasıyla Hürrem Sultan'ın ilgisini çekmiş ve onun tarafından Manisa sancağına eğitime yollanmıştır. Hürrem Sultan tarafından kendisine, Afife yani "namuslu" adı verilmiştir. Döndüğünde ise güzelliğiyle de Hürrem Sultan'ın beğenisini kazanmayı başaran Nurbanu Sultan Şehzade Selim ile evlenir ve Hürrem Sultan'ın gelini olur. Şehzade Selim'in Nurbanu'nun aşkıyla yazdığı şiirler Divan Edebiyatı'nın en güzel örnekleri arasında yer alır. Bunu takip eden yıllarda olmayacak olan olur ve tüm kardeşlerinin ölmesiyle Selim önce Kanuni'nin varisi ve sonra da Osmanlı Devleti'nin padişahı olur. Nurbanu da sarayın tek kadın hakimi...Sultan Selim'in hayatına başka kadınlar girse de hiçbiri Nurbanu Sultan kadar etkili olamaz.Oğlu Murat'ın padişah olmasıyla birlikte Nurbanu Sultan valide sultan olur ve Hürrem Sultan gibi uzun zaman imparatorluğu perde arkasından yönetir.Oğlunun karısı Safiye Sultan'la girdiği rekabete rağmen Nurbanu Sultan saray içindeki etkinliğini uzun süre devam ettirir. 

Afife Nûr-Banû Sultan Valide Sultanlığı döneminde İstanbul'un Üsküdar semtinde külliye, cami, medrese, tekke, sıbyan mektebi, kervansaray, hamam, darülkurra ve darüşşifa'dan oluşan Nûrbanû Sultan Valide-î Atik Camii ve Külliyesi'ni Mimar Sinan'a yaptırmıştır. Bu eserin 1583 tarihinde tamamlanmasının hemen ardından 7 Aralık 1583 tarihinde, oğlu III. Murat'ın saltanatı döneminde vefât etmiştir.Nurbanu Sultan'ın cenazesi, Ayasofya Camii'nde bulunan II. Selim Türbesi'ne defnedilmiştir.


                  Nurbanu Sultan Resimleri


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme