6 Kasım 2013 Çarşamba

2014 Maaş Zamı Oranı Ne Kadar? Askeri Ücret Emekli Aylığı Zamları


2014 Maaş Zamı Oranı Ne Kadar? Askeri Ücret Emekli Aylığı Zamları hakkında bilgi haberi

Hükümetin 2014 Programı’ndan ilk ve ikinci 6 ay asgari ücrete yüzde 3, emekli aylıklarına ise yüzde 2.85 zam çıktı. Ekonomi yönetiminin hedeflerinin yer aldığı programa göre gelecek yıl doğuma bağlı analık, babalık, refakat ve ücretsiz izinler, kadınların istihdamını azaltmayacak şekilde iyileştirilecek.

Programa göre gelecek yıl tüm kamu personeli maaş ve ücretlerine 175 lira seyyanen zam yapılması amaçlanırken, 7 milyar liralık da özelleştirme geliri elde edilmesi bekleniyor.

Hükümetin 2014 programında şu noktalara yer verildi: Radikal'in haberine göre; istihdam 2013 yılına göre 565 bin kişi artacak. İşsizlik oranı yüzde 9.4 olarak gerçekleşecek. Gelecek yıl enflasyonun yüzde 5.3 gerçekleşmesi bekleniyor. Emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametreler çalışma hayatında uzun sürelerde kalmayı teşvik edecek şekilde güncellenecek.

KIDEM FONU PROGRAMDA
İşgücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırılması amacıyla kadınlar için esnek çalışma biçimleri yaygınlaştırılacak. İstihdam üzerindeki mali yükleri azaltacak, rekabet gücünü arttıracak kıdem tazminatı fonu oluşturulacak. Güvenliğe yönelik hedeflerin de yer aldığı programa göre, sanal devriye hizmetleri geliştirilecek. Özel üniversitelerin kurulmasına imkân verilecek mevzuat değişikliği yapılacağının da yer aldığı programda, özel üniversitelerin kurulmasına imkân veren çalışmalara başlanacağı belirtildi.


habertürk
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme