5 Kasım 2013 Salı

Anadolu (Parsı) Leoparı Özellikleri ve Resimleri Hakkında Bilgi


Bu sayfada on yıllar önce nesli tükendiği tahmin edilen Anadolu Parsı olarak bilinen Anadolu Leoparı özellikleri hakkında güncel bilgi ve resimler yer almaktadır.

Orta Doğu ve Batı Asya'da yaygın olan İran parsının Anadolu'da yaşayan bir ırkıdır. Uzun süre ayrı bir pars alt türü olarak kabul edilmiş ve Panthera pardus tulliana adı verilmiş, ancak modern genetik araştırmaların bu türün diğer batı ve orta Asya pars türlerinden genetik olarak çok az farklılık gösterdiğini kanıtlaması üzerine İran parsı alt türlerine eklenmesi görüşü hakim olmuştur.

Anadolu parsı Anadolu'da hâlâ yaşamaktadır. 2013 Eylül ayından önce en son bireyinin 1974'de Beypazarı'nda vurulduğu kabul edilmekteydi.

Anadolu (Parsı) Leoparı Özellikleri
Boyu 200-250 cm, ağırlığı dişilerde 35-50 kg, erkeklerde 45-70 kg civarındaydı. Yaklaşık ömrü 20 yıldı. Çok çevik olan Anadolu parsı, etoburdu ve geyik, yaban keçisi, yaban domuzu, küçük memeliler ile kuşlar gibi hayvanlar av yelpazesini oluştururdu. Anadolu parsı, Doğu Akdeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde, daha çok ormanlık ve dağlık alanlarda yaşamıştır. Doğal yaşam alanları ve av kaynaklarının azalması parsları insanların yaşadığı yerlere yönlendirmiş ve bu da genellikle vurularak ya da zehirlenerek öldürülmelerine yol açmıştır.


Diyarbakır'da öldürülen leopar sergilenecek

Diyarbakır'da çobanın av tüfeğiyle vurduğu leoparın postu, ABD'den gelecek malzemeyle doldurulacak ve ardından sergilenecek.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesine bağlı Solmaz köyü yakınlarında önceki gün çoban tarafından öldürülen biyolojik çeşitlilik açısından son derece önemli bir tür olan leopar (panthera pardus), ölümsüzleştirilecek.
Leoparın doldurulmasını kararlaştıran Orman ve Su işleri Bakanlığı, bu işlemi gerçekleştirmesi için İstanbul'daki lisanslı tahnitçi İsmail Yey’e ulaştı. Bunun üzerine uçakla Diyarbakır'a gelen tahnitçi Yey, Orman ve Su işleri Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü'ndeki leoparı Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürdü. Burada yaklaşık 1.5 saat süren operasyonun ardından leoparın vücudundan ayırdıktan sonra ilaçlayıp, tuzladı. Yey, operasyonun ardından paketlediği deriyi doldurmak üzere İstanbul'a götürdü. Tahnitçi İsmail Yey AA muhabirine, yaptığı açıklamada, "Doldurduktan sonra deriyi giydireceğiz ve son olarak makyajını yapıp, göz pınarlarına nemlilik vereceğiz. Doldurma işleminden sonra çok canlı bir hale gelecek ellemeye korkacaksınız. ABD'den kalıp geldikten sonra 2 ayda tamamlanır." dedi.

DAHA ÖNCE DE AYAĞINDAN VURULMUŞ 
Diyarbakır'ın Çınar İlçesi'ne bağlı Salmaz Köyü'nde koyun otlatan çobanların kendilerine saldırdığı gerekçesiyle öldürdüğü leoparın daha önce de kurşunlara hedef olduğu ortaya çıktı. 2 yaşındaki leoparın ayağında eskiye ait kurşun çekirdeği bulundu. Diyarbakır'da dün öldürülen leoparın otopsisi devam ediyor. Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda yapılan otopside çarpıcı bir gerçek daha ortaya çıktı. 2 yaşındaki erkek leoparın ayağında, daha eskiye ait tabanca kurşunu çekirdeği bulundu. Uzmanlar, bu kurşun çekirdeğinin leoparın daha önce de görüldüğü ve ayaklarına ateş edildiğinin göstergesi olduğunu söyledi. İki çoban tarafından öldürülen vahşi hayvanın 'Anadolu Leoparı' olduğu ortaya çıkınca, bilim insanları ve Mili Parklar Şube Müdürlüğü yetkilileri, köye geldi. Leopar otopsi için Dicle Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'ne götürüldü. Veterinerlik Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kılınç, "Leoparın iç organlarını detaylı inceleme için çıkarıp sakladık. Leopar, kurşun yarasına bağlı iç kanamadan ölmüş. Leoparın postu ise Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkililerine teslim edildi" dedi.

Anadolu'da varlığı hakkındaki eski tartışmalar

1942 yılında Urla/İzmir'de bir çoban tarafından yakalanan bir pars yavrusu önce İzmir'li bir avcı tarafından satın alınarak 9 ay boyunca bakılmış, ardından da İzmir Hayvanat Bahçesi'ne hediye edilmiştir. "Zoza" ismi verilen bu Anadolu parsının 1946 yılında Cafer Tayyar Türkmen tarafından çekilmiş olan fotoğrafı, aynı zamanda Anadolu parsına ait canlı halde çekilmiş bilinen tek fotoğrafı olmuştur. Anadolu parsı varlığı ile ilgili son resmî kayıt 17 Ocak 1974 tarihinde Beypazarı ilçesinin 5 km batısında bulunan Bağözü köyünden bir kadına saldırması sonrasında vurularak öldürülmesiyle gerçekleşti. 2001 yılında Doğu Akdeniz bölgesi Dandi mevkiinde ve Doğu Karadeniz bölgesi Müsikli Deresi'nde, 2004 yılında da Doğu Karadeniz bölgesi Pokut Yaylası'nda görüldüğü iddia edilmiştir. Ancak bu alt türün doğal yaşam alanları bilindiğinden, özellikle bu son kayıtların bilimsel değeri yoktur ve muhtemelen vaşak ile ilgili olan bu gözlemleri, Anadolu parsı olarak lanse etmek muhtemelen sadece "iyi niyetli" bir spekülasyondan ibarettir. Ayrıca 2006 yılında Mersin'deki Kayacı Vadisi ormanlık alanında kameralar tarafından bir Anadolu parsı tespit edildiği iddia edilmiş, ancak bu görüntüler de kamuoyu ile paylaşılmamıştır. Tüm bu iddiaların, doğa koruma örgütlerince, bu türe yönelik kamuoyu ilgisini maddî desteğe tahvil etmek için kurgulandığı iddiası da, farklı çevrelerce dile getirilmektedir. 20. yüzyılın sonlarını görebilmiş son birkaç bireyin, soylarını devam ettirebilecek gen havuzuna sahip olmadıkları ve 21. yüzyıla ulaşamadıkları kesinleşmiş gibidir. Doğu Toroslar'da kalmış olabileceği varsayılan son 10-11 bireyle ilgili herhangi bir iz bulunamamıştır. Anadolu parsının varlığını kanıtlamak için doğa gönüllülerinin çabaları aralıksız sürmektedir. Resmî olmayan kayıtlara göre Mersin çevresi en son görüldüğü yerlerdir. Ayrıca Dilek Yarımadası Millî Parkı Anadolu parsını millî park içinde korunan hayvanlar arasında göstermektedir. Bazı bilim adamları Anadolu parsının hala varlığını sürdürdüğünü ama gelecek için yeterli popülasyonunun olmadığını iddia etmektedirler. Tür büyük olasılıkla aşırı avlanma sonucu yok olduğu tahmin edilmektedir. Mantolu Hasan adındaki yerel avcının tek başına en az 15 tane Anadolu parsı vurduğu bilinmektedir.Ayrıca 2009 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından Toros Dağları'nda yaşadığı iddia edilen Anadolu Parsı'nı görüntüleyebilmek için 50 adet fotokapan yerleştirilmiştir. Gözlemler Türkiye'nin önemli noktalarında devam etmektedir. Eylül 2010'da Çevre ve Orman Bakanlığı ile Merkez Av Komisyonu tarafından çıkarılan yasaya göre,Anadolu parsının Türkiye sınırları içerisinde herhangi bir biçimde avlanması, 35.000 TL para cezasından başlayan yaptırımların yolunu açmaktadır.


Siirt'te bir parsın vurulması

Anadolu parsına ilk bilimsel ismi olan Fellis tulianayı Fransız Zoolog M.A. Valenciennes 1856 yılında vermiştir. Valenciennes'e bu ismi panter ile ilgili ilk tarihi kayıtları biraraya getiren Romalı Marcus Tullius Cicero'ya atıfla vermiştir. Daha sonraları yapılan sınıflandırmada, parsın 27 adet alt türünden birisi olduğu kabul edilmiş ve adı Panthera pardus tulliana olarak değiştirilmiştir. Ancak 1996 yılında Steve O'Brien'ın kurduğu bir tim tarafından yapılan genetik araştırmalar sonucu parsın 27 değil sadece 8 alt türü var olduğu ve Anadolu parsının da İran parsı ile arasında hiçbir genetik farkı olmadığı tespit edilmiştir. Böylece Anadolu parsı, Orta Doğu'da yaşayan ve ayrı alt türlere mensup oldukları sanılan parslar ile birlikte İran parsı alt türüne eklenmiştir. Bundan dolayı Anadolu parsı artık İran parsının bir ırkı olarak görülür. Anadolu Parsı Türkiye'de en son 2013 yılında görülmüş ve fotoğrafları çekilmiştir.

kaynak: tr.wikipedia.org

Anadolu Parsı (Leoparı) ResimleriPaylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme