6 Kasım 2013 Çarşamba

Şafak Pavey Kimdir? Biyografisi Nereli Kaç Yaşında Hakkında Bilgi - CHP


Bu makalemizin konuğu Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Millet Vekili Şafak Pavey kimdir, Şafak Pavey biyografisi, Şafak Pavey nereli kaç yaşında, Şafak Pavey babası kimdir, Şafak Pavey hakkında bilgilerdir.

Şafak Pavey,10 Temmuz 1976 Ankara doğumludur. Şafak Pavey Türk diplomat, siyasetçi. Ayşe Önal'ın kızıdır. Şafak PaveyErzurumludur.

Şafak Pavey Hayatı (Biyografisi)
10 Temmuz 1976 tarihinde Ankara'da doğdu. Baba adı Şahin, anne adı Ayşe'dir. Zürich’de sinema televizyon bölümünde okudu. Burada okurken 17 yaşında Paul Pavey’le evlendi. İsviçre’ye yerleşti. İsviçre’de geçirdiği tren kazası sonucu sol kol ve bacağını kaybetti.

Ardından takılan protezleri ile yeni bir hayata başladı. Kocası onu terketti. Eşinden boşandı. Annesi Ayşe Önal onu destekledi. Yaşadıklarını bir kitapta topladı. Londra’daki Westsminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Politikaları Bölümü’nden onur öğrencisi olarak mezun oldu. London School of Economics’de, "Milliyetçilik ve Etnik Kökenler" üzerine master yaptı. Sonrasında BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi oldu. İngiliz Parlamentosu’nda zenci ve diğer azınlıkların oy haklarını koruyan Operation Black Vote adındaki parlamenter baskı grubu ile politika ve seçim kampanyası stajı yaptı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan'da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde Sekreterya Başkanı olarak çalıştı. Afganistan ve diğer çatışma bölgelerinde çözüm aktivisti olarak yer aldı. 3 kitap ve makalelerinin yanında çok sayıda belgesel filme imza attı. "Eşit Hayat Hakkı", "Tasarımda İnsani Düşünce" ve "Erişilebilirlik" hareketlerinin öncülerinden oldu.

Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibidir. İstanbul’da yayınlanan Agos gazetesinde yazılar yazdı. Van Gölü’ndeki Akdamar Kilisesi’nin restorasyonuyla ilgili kampanyada aktif olarak rol aldı. Annesi Ayşe Önal ve erkek kardeşi Mehmet Önal’la birlikte Londra’da yaşadı. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili seçildi. Türkiye-AB KPK ve AGİTPA üyesi oldu. İngilizce, Fransızca, İtalyanca, orta düzeyde Almanca, Farsça ve Arapça bilen Pavey, işaret dili kullanabilmektedir.

Şafak Pavey Resimleri
 


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme