17 Mayıs 2014 Cumartesi

Televizyonun Geçmişten Günümüze Teknolojik Gelişimi


Televizyonun geçmişten günümüze teknolojik gelişimi hakkında 4.sınıf performans ve proje ödevi arayanlar için hazırklanan ödev sayfası

Televizyonun geçmişten günümüze teknolojik gelişimi,Televizyonun tarihsel gelişimi ,geçmişten günümüze televizyonlar, Televizyonun icadı Televizyon veya kısaca TV, bir vericiden elektromanyetik dalga hâlinde yayınlanan görüntü ve seslerin, ekranlı ve hoparlörlü elektronik alıcılar sayesinde yeniden görüntü ve sese çevrilmesini sağlayan haberleşme sistemidir.

Televizyon sözcüğü “uzak” anlamındaki Yunanca tele ve “görme” anlamındaki Latince Visio sözcüklerinden gelir. Televizyonun bulunmasından sonra bu teknolojiyi ithal eden Türkiye, cihaza Türkçe bir isim bulmak yerine bir çok dünya ülkesi gibi aynen kullanmıştır. Televizyon 1923 yılında, John Logie Baird tarafından İngiltere’nin Hastings kasabasında icat edilmiştir.

İlk televizyon görüntüsü ise yine Baird tarafından 1926 yılında yayınlanmıştır. Başlangıçta noktalar halinde ve titrek olan görüntülerin kalitesi Baird tarafından geliştirilmiştir. Baird’in televizyon sisteminde mekanik olarak döndürülen diskler kullanmasına karşın aynı dönemde Marconi – Emi sistemi gibi elektronik olarak işleyen rakip sistemler de üretildi. 1930′ların başında televizyon elektronik eşya olarak satılmaya ve geniş kitlelere hitap etmeye başladı. 1940′larda renkli televizyon çalışmaları hız kazandı.

1950′lerde ABD’de ilk renkli televizyon satışa çıktı, ancak renkli televizyon ABD’de 1960′larda geniş kitlelerce kullanılmaya başlandı.

Lcd ince Tv’ler hem bilgiѕαуαr ekrαnı hem de tν olαrαk kullαnılαbilen modelleri olmαklα birlikte; dαhα αz уer kαρlαmαѕı νe dαhα αz enerji hαrcαmαѕı dα teleνizуonun günümüzde geldiği ѕon noktαlαr αrαѕındαdır.

Türkiyede İlk Televizyon yayını başlaması

Türkiye’de ilk olarak 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından bölgesel olarak ve haftada birkaç saat deneme yayınları başlatıldı. Zaman içinde gelişen televizyon altyapısı TRT’nin İstanbul stüdyoları ve vericisi kurulana kadar TRT’ye de hizmet vermiştir. Ancak TRT Kanunu ile ülkemizde radyo ve TV yayın tekelinin TRT Kurumuna verilmesi üzerine haftada bir yapılan İTÜ TV yayınlarına son verildi. TRT’nin ünlü Arı Stüdyoları ismini TRT’nin İTÜ TV ile olan bu geçmişinden almıştır.

1968 yılında TRT siyah beyaz olarak deneme yayına başladı. Başta tek kanalken sonradan TRT1, TRT2… gibi çeşitli TRT kanalları oluşturuldu. Renkli televizyona geçiş 1980′lerde kısmen gerçekleşti. 1990′lı yılların başında özel televizyon kanalları yayına başladı.

Geçmişten günümüze televizyon resimleri
ilk-televizyon
televizyonlar
tarihi-televizyon
eski-televizyon
kucuk-eski-tvler
tv
tüplü-televizyon
renkli-tuplu-televizyon
vestel-zeta-55-tuplu-tv
plazma-tv
samsung-smart-tv-akilli-televizyonlar
Samsung's 3D plasma television.

kaynak: ozetbilgiler.com
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme