13 Kasım 2014 Perşembe

Ağız Kokusu Nedir? Nedenleri ve Ağız Kokusundan Kurtulma Yöntemleri Nelerdir?


Hepimizin ortak sorunlarından olan ağız kokusu bazen oldukça rahatsız edici olabiliyor.Ağız kokusu bazı durumlarda normal olduğu gibi bazı durumlarda da herhangi bir rahatsızlığın sonucu ortaya çıkabilir.Peki ağız kokusu neden olur, ağız kokusunun nedenleri nelerdir ve ağız kokusundan kurtulma yöntemleri, ağız kokusu tedavisi nasıl olur? 


Ağız kokusu, çoğu zaman mahcubiyete, sosyopsikolojik problemlere hatta evliliğin sonlanmasına bile neden oluyor

Kötü ağız kokusundaki en kötü durumun, bu kokunun farkına varmayan tek insanın ağzı kokan kişidir.Genellikle kişinin ağzının koktuğunu bir yakını söyler, ama insanlar nezaket gereği bu tür konular hakkında konuşmamayı tercih eder. Eğer herhangi bir şekilde ağız kokusundan şüpheleniliyorsa bu durum için öncelikle bir diş hekimi ziyaret edilebilir.

SABAHLEYİN AĞIZ KOKUSU NORMALDİR
Kötü ağız kokusunun yüzde 85 oranında ağız içindeki bir problemden kaynaklanır.Plaklar ve diş taşları kötü ağız kokusuna neden olabilen durumlar arasında sayılır. Bunun yanında, bazı insanlarda nedeni bilinmeyen bir şekilde dilin üzeri bir tabakayla kaplanmaktadır. Bu tabakada bulunan ve özellikle sülfür bileşikleri oluşturan bakterilerin de ağız kokusu yaptığı düşünülür. Bu sorunun giderilmesi için dilin mekanik olarak temizlenmesi gerekir.Birçok insanın kabusu olan sabahki ağız kokusu gayet normaldir.Ağzın gece boyunca kuruması ve bakteri faaliyetleri sonucu bu kokular oluşur ve kahvaltı sonrası ağızda artan tükürükle beraber bu kötü koku kaybolur.DİŞLERİN ÜÇ KEZ FIRÇALANMASI GEREKLİ
Ağız kokusunun önlenebilmesi için, ağız hijyeninin sağlanması gerekir.Kaliteli bir ağız hijyeni için dişlerin yemeklerden sonra günde 3 kez fırçalanması ve diş ipi kullanılması gerekir. Bunun yanında dilin günde 1 kez diş fırçası kullanarak temizlenmesi yararlı olabilir. Anti bakteriyel gargara kullanımı da önerilebilir, fakat içerdikleri alkol nedeniyle bu gargaraların uzun süreli kullanımı ağız mukozası ve dilin tahriş olmasına neden olabilir. Diş çürüklerini, diş taşı ve plaklarını ve diş eti hastalıklarını bir diş hekimine başvurmak suretiyle tedavi ettirmek de ağız kokusundan kurtulmak için gereklidir.

alıntıdır
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme