14 Kasım 2014 Cuma

Anadolu Partisi (ANA PARTİ) Genel Başkanı, Kurucuları Kimdir? Amblemi Nedir?


CHP'den istifa eden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, merakla beklenen Anadolu Partisi'nin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı'na verdi.Eski CHP'li Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, yeni siyasi parti kuruluşu ile ilgili bugün İçişleri Bakanlığı'na başvuru yaptı.Yeni partinin adı Anadolu Partisi (ANA PARTİ) oldu.

ANADOLU PARTİSİNİN AMBLEMİ GÜNEŞ VE AY ÇİÇEĞİOLACAK
Bağımsız Ankara Milletvekili Tarhan’ın partisinin adı “Anadolu Partisi” olacak. Parti, güneş ve ay çiçeğinden oluşan bir amblem kullanılacak. Amblemdeki güneş, Anadolu ve umudu, ay çiçeği ise Trakya’yı sembolize ediyor.

KURUCULAR ARASINDA ESKİ BAŞKAN MUSTAFA ZENGİN VE TUĞAMİRAL TÜRKER OLACAK

Yeni kurulacak Anadolu Partisi’nin üyeleri arasında Eski Deniz Harp Okulu Komutanı Emekli Tuğamiral Türker Ertürk de bulunacak. Ayrıca partideki bir diğer önemli ismin de Eski Maltepe Belediye Başkanı Mustafa Zengin olacağı belirtildi. Partinin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine ise eski Anavatan Partili Yunus Yunusoğlu’nun getirileceği öğrenildi. Yunusoğlu “CHP’yi bölmek için yola çıkmadık. CHP bugüne kadar bölünmedi de iktidar mı oldu” dedi.

CHP’den “Yanlış ve zayıf politikaların parçası olmak istemiyorum” diyerek istifa eden Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Anadolu Partisi’ni kurmak için İçişleri Bakanlığı’na dilekçe verdi.

ANADOLU PARTİSİNİN KURUCULARI KİM?
Partinin 43 kişilik kurucular kurulu arasında çok sayıda İzmirlinin de bulunduğu öğrenildi. Anavatan Partisi’nde siyaset yapan Yunus Yunusoğlu, Kasım Gündüz, Sedat Demirer, Mehmet Şerif Avcı, Hüseyin Yıldız yer alıyor. İzmir’den Gülgün Beşerler’in, Yıldırım Ulupınar’ın da yakın zamanda partiye katılımı bekleniyor.

Anadolu Partisi’nin teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olması beklenen Yunus Yunusoğlu, 1 Aralık’ta Merkez Yönetim Kurulu’nun açıklanacağını belirterek, partinin genel seçime girecek durumda olduğunu söyledi. Yunusoğlu, “Seçime girebilmek için 41 ilde örgütlenmek ve her ilin üçte birinde teşkilat kurmak gerekiyor. Bu organizasyonu yaptık. Teşkilatları ben oluşturuyorum. İzmir’den aralarında CHP, DSP, eski ANAVATAN, Demokrat Parti hatta AK Partili çok kişi var. Biz, CHP’ye karşı kurulAn hizip partisi değiliz, bölen değiliz. İktidar iddiasındayız. Tabela partisi olmayacağız. CHP bugüne kadar bölünmedi de iktidar mı oldu? Hatta DSP ile seçim ittifakı yaptı da ne oldu?” dedi. İzmir’e kadın il başkanı atanacağı da öğrenildi.

Anadolu Partisi (ANA PARTİ)  Amblemi:

Partisinin kuruluş dilekçesini hazırlayan Emine Ülker Tarhan yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Anadolu Partisi, Türkiye’deki umutsuzluğun, yorgunluğun bir çaresi olarak düşünüldü ve bir ihtiyaçtan doğdu. Biz Türkiye’nin derin bir umutsuzluk içinde olduğunu düşünüyoruz. Türk siyasetinde bir tıkanıklık olduğunu görüyoruz. Özellikle temsil edilmeyen önemli bir kesimde karamsarlık var. iktidarın uygulamalarından ve dayatmalarından bıkmış kitleler var. Muhalefetin de 12 yılda tabloyu değiştiremediği çok açık. Bu nedenle bir umut çıkış aranıyor. Bu nedenle Anadolu Partisi doğdu. Bu ülkenin aydınlık, Atatürkçü, demokrasiye inanan, demokrasiye inanan, adalet özleyen, çağdaş, kardeşlik ve eşitlik isteyen, Türkiye ile kaygıları olan kitlelerin bir ihtiyacı ve talebinin sonucu Anadolu Partisi. Türkiye’yi siyasi sıkışıklıktan kurtarmak, ve dayatmacı anlayıştan kurtulmak zorundayız. Yüzde 10 barajı bütün partilerin de istekli ya da isteksiz uzlaştığı bir konu gibi görünüyor. Halk, taban yüzde 10 barajını aşmayı zorlamalı. Amacımız tabi ki iktidar. En önemlisi ülkeyi bu tıkanıklıktan kurtarmak.”


kaynak: sözcü

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme