15 Kasım 2014 Cumartesi

Emine Ülker Tarhan Kimdir? Anadolu Patisi (ANA Parti)

CHP'den istifa eden ve geçtiğimiz günlerde Anadolu Partisini kuran Emine Ülker Tarhan kimdir, nereli, kaç yaşında, Anadolu Partisi kurucusu Emine Ülker Tarhan'ın hayatı, Emine Ülker Tarhan resimleri, Emine Ülker Tarhan biyografisi ve Emine Ülker Tarhan hakkında wikipedia bilgiler nelerdir?


Emine Ülker Tarhan Kimdir?

Emine Ülker Tarhan, 29 Kasım 1963'te Mersin Tarsus'ta doğdu.Girit göçmeni babasının adı Ali, annesinin adı Halise’dir. 

Emine Ülker Tarhan’ın gençliğinde lakabı Rapunzel‘di. Lise yıllarında lisanslı hentbol ve basketbol oyuncusu oldu. 1981 yılında başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini 1986 yılında bitirdi. Bir süre avukatlık yaptıktan sonra 1994 yılında İslâhiye‘de başladığı yargıçlığa Türkiye’nin çeşitli yerlerinde devam etti. 


2001 - 2011 yılları arasında Yargıtay 4. Ceza Dairesi'nde tetkik hakimi olarak görev yaptı.2006'da Yargıçlar ve Savcılar Birliği'nin (YARSAV) kuruluşunda 'kurucu üye' olarak bulundu. Daha sonra YARSAV'da genel sekreterlik ve başkanlık görevlerini yürüttü.  

Milletvekili aday adayı olmak için 2011’de yargıçlık görevinden ve YARSAV başkanlığından istifa etti. 2011'deki genel seçimde CHP'den TBMM 24. Dönem Ankara Milletvekili seçildi.

Emine Ülker Tarhan, üniversite öğrenciliği sırasında tanıştığı Mehmet Umur Tarhan ile 1983 yılında evlendi ve Tuğçe (d.1986) ve Alaz (d.1993) adında 2 çocuğu vardır. 

Laik demokrat olan Emine Ülker Tarhan, gerçek bir Atatürkçü oluşunun yanında  Atatürk çizgisinde sarsılmaz bir Türk Milliyetçisi duruşu ile halk tarafından takdir topluyor.  

29 Haziran 2011 - 26 Haziran 2013 arasında CHP Grup Başkanvekilliği yaptı. 31 Ekim 2014'de CHP'den istifa etti.Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, "Büyük umutlarla geldiğim CHP' den istifa ediyorum" sözleriyle CHP'den istifa etmişti.Tarhan yazılı açıklamasında şu ifadelerine yer vermişti:


"Ülkemizin içinde bulunduğu savaş tehlikesini de içeren koşullar nedeniyle çocuklarımızın geleceği açısından olağanüstü önem kazanan 2015 genel seçimleri öncesi partide demokrasinin işletilmesi, seçim yenilgileri ve özellikle de cumhurbaşkanlığını ilk turda iktidara teslim eden hatalardan dersler çıkartılıp, ciddiyetle yol haritası çizilmesi için yaptığım çağrıyı görmezden gelerek, kurultayı bir koltuk kapma yarışına çeviren; Kurucusunun büyük fedakarlıklarla inşa ettiği devletin yıkılıp, diktiği ağaçların sökülüp, yerine, adına ‘ak’ denilen ucube sarayda somutlaşan otoriter bir devletin kurulması girişimini ve cumhuriyetin köşkünün, hanedan sarayına dönüştürülmesini sessizce izleyen; Türkiye'nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP' den istifa ediyorum"

Türkiye’nin iç ve dış tehditlerle karşı karşıya olduğu, iş ve terör cinayetleri ile sarsıldığı bu çok kritik dönemde sorumsuz çağrılar, tutarsız tezkere söylemleri, belirsiz politikalar ile halkımızın duyarlılıklarından kopuk muhalefet anlayışında ısrar edeceği anlaşılan CHP yönetiminin olası vahim tercihlerini değiştiremeyeceğimi anladığımdan, iktidar umudu da hedefi de bulunmayan yanlış ve zayıf politikaların parçası olmamak için büyük umutlarla geldiğim CHP’ den istifa ediyorum. 14 Kasım 2014 tarihinde kurulan Anadolu Partisi’nin kısa adı ile ANA Parti'nin kurucularından ve müstakbel genel başkanıdır.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme