11 Kasım 2014 Salı

Kemal Sunal Kimdir? hayatı, filmleri, biyografisi

Hababam Sınıfı'nın efsanesi ve daha nice Yeşilçam filminin kahramanı, usta oyuncu Kemal Sunal kimdir? Kemal Sunal'ın hayatı, filmleri ve biyografisi hakkında bilgi sayfasındasınız.Türk sinema tarihine adını altın harflerle yazdıran komedi ustası Kemal Sunal'ın bugün doğum günü. Google'ın da doodle yaptığı efsane komedyen Kemal Sunal kimdir?


Türk sinemasının usta komedyen oyuncusu Kemal Sunal; nam-ı diğer Şaban’ın, bugün doğum günü. Çektiği filmlerin üzerinden on yıllar da geçse televizyonda her gördüğümüzde sanki yeniymiş gibi izlediğimiz ve ilk kez görmüşçesine güldüğümüz usta komedyen, eğer hala yaşıyor olsaydı, bugün 70 yaşına girecekti.

Çevirdiği onlarca filmde; bekçi, kapıcı, memur, çöpçü gibi halktan her kesimi temsil edip sıkıntıları kendi mizahına göre çeviren usta komedyen, 7’den 70’e herkesin hayran olduğu bir oyuncuydu. Türkiye’nin hala en komik insanı olan Kemal Sunal, 2000 yılında Balalayka filminin çekimleri için Trabzon’a gidecekti, uçağa binen sanatçı, kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Türkiye’yi güldüren adamın hayatını kaybetmesi, tüm Türkiye’yi yasa boğdu. Her kesimden insanın birleştiği nokta olan şaban, ardından onlarca film bırakarak gözlerini hayata yumdu.


Kemal Sunal'ın oynadığı filmler: 

Abuk Sabuk Bir Film Atla Gel Şaban Avanak Apti 

Bekçiler Kralı Bıçkın Boynu Bükük Küheylan 

Canım Kardeşim Ç Çarıklı Milyoner Çöpçüler Kralı 

Davacı (film) Davaro Deli Deli Küpeli Devlet Kuşu (film) Doktor Civanım Dokunmayın Şabanıma Düttürü Dünya 

En Büyük Şaban G Garip (film) Gerzek Şaban Gol Kralı (film) Gurbetçi Şaban Gülen Adam Güllü Geliyor Güllü 

Hababam Sınıfı (film) Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (film) Hababam Sınıfı Tatilde Hababam Sınıfı Uyanıyor (film) Hanzo Hasret (film) İ İbo ile Güllüşah İnatçı İnek Şaban (film) İyi Aile Çocuğu J Japon İşi 

Kanlı Nigâr (film, 1981) Kapıcılar Kralı Katma Değer Şaban Keriz Kibar Feyzo Kılıbık Kiracı (film) Koltuk Belası Korkusuz Korkak Köyden İndim Şehire Köşeyi Dönen Adam 

Mavi Boncuk (film, 1974) Meraklı Köfteci 

Oh Olsun (film) Ortadirek Şaban 

Öğretmen (film) 

Polizei (film) Postacı (film) Propaganda (film) 

Sahte Kabadayı Sakar Şakir Salak Milyoner Salako Sevimli Hırsız Sosyete Şaban Sürgün (film, 1992) Süt Kardeşler Ş Şaban Oğlu Şaban Şaban Pabucu Yarım Şabaniye Şark Bülbülü Şaşkın Damat Şendul Şaban T Talih Kuşu (film, 1989) T (devam) Tarzan Rıfkı Tatlı Dillim Tokatçı Tosun Paşa (film, 1976) U Umudumuz Şaban Uyanık Gazeteci Ü Üç Kağıtçı (film) V Varyemez Y Yakışıklı Yalancı Yarim (film) Yedi Bela Hüsnü Yoksul (film, 1986) Yüz Numaralı Adam Z Zehir Hafiye Zübük (film)
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme