16 Kasım 2014 Pazar

Murat Bardakçı Kimdir? Hayatı Kariyeri Nereli


Murat Bardakçı Kimdir? Murat Bardakçı Hayatı, Murat Bardakçı Kariyeri, Murat Bardakçı Nereli, Murat Bardakçı Biyografisi hakkında bilgi


Murat Bardakçı,1955 yılında İstanbul'da doğdu. Ekonomi öğrenimi gördü. Musikiye Dr. Selahattin Tanur'la tanbur ve eser meşkederek başladı. Tanur'dan "icazet" aldı.

 Ekrem Karadeniz'le teori, teori tarihi ve ses sistemi üzerine çalıştı. Fahire Fersan ve Vecdi Seyhun'dan yararlandı. İlgi alanı, daha sonra musiki tarihine yöneldi. Abdülbaki Gölpınarlı'dan, şarkiyat kaynakları ve metodolojisi alanlarında büyük ölçüde faydalandı. Bu arada Türk ve İslam Müziği'nin tarihiyle ilgili kitap, belge, fotoğraf, film ve ses kaydı gibi arşiv malzemesi topladı, geniş bir nota kolleksiyonu oluşturdu.

Türk Müziği Tarihi'yle ilgili çok sayıda araştırması yayınlandı. Osmanlı İmparatorluğu 'nun yıkılış dönemine ilişkin araştırmalarıyla bilinir. Sultan Vahdettin üzerine Şahbaba kitabını yazdı. 2006 yılında Kanal D'de yayınlana 'Son Osmanlılar' dizisini yaptı.Murat Bardakçı, uzun zamandır haberTürk televizyon kanalında ''Tarihin Arka Odası'' adlı programı yapıyor.Bardakçı alışılmışın dışında tarzı, entellektüel beyaz Türk duruşu ile Tarih'e farklı bir yaklaşım getirerek tarihe olan ilgiyi arttırdı.Milyonları sıkmadan tarih izletmeyi başardı.

Murat Bardakçı Eserleri:

SULTANİ BESTELER,ŞAHBABA,SON OSMANLILAR,MARAGALI ABDÜLKADİR REFİK BEY FENER BEYLERİ'NE TÜRK ŞARKILARI

Murat Bardakçı Resimleri:

 
 
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme