4 Aralık 2014 Perşembe

4g nedir? ne işe yarar - farkları - avantajları - ne zaman geçilecek?


Mobil teknolojilerin geleceği 4G, ABD’de ve çeşitli Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlandı. Bu teknoloji çok yakında Türkiye’de de olacak.Aselsan AŞ ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı arasında Dördüncü Nesil Haberleşme Teknolojisi Geliştirme (ULAK) Projesi ile ilgili 46 milyon 800 bin dolar tutarında sözleşme imzalandı. Peki 4G nedir, ne işe yarar? farkları nelerdir, 4g avantajları ne, Türkiye'de 4g'ye zaman geçilecek?

3G, 2001 yılında Japonya’da kullanılmaya başlandı ancak ülkemize bir hayli rötarlı olarak 2009 yılında geldi. Üçüncü nesil mobil bağlantı teknolojisiyle, Türkiye’nin dünya standartlarındaki mobil gelişim sürecide başlamış oldu.

Türk mobil kullanıcılar 3G’nin ülkemize gelmesiyle birlikte, mobil interneti çok daha fazla ve verimli kullanmaya başladı. 3G ile yaşanan en büyük yenilik ise kullanıcı trafiğinin sesten dataya evrilmesi oldu. Yani artık kullanıcılar mobil cihazlarıyla telefon görüşmesi yapmaktan çok, internet üzerinden işlemler yapmaya ve iletişim kurmaya başladılar.

Ülkemiz henüz 3G’nin 2. yaşını kutlarken, Türkiye’de faaliyet gösteren bazı firmalar 4G çalışmalarına başladı. Turkcell’in başı çektiği 4G çalışmalarında henüz test aşamasında olan ülkemiz, 3G’de olduğu gibi yine geç kalsa da, bu sefer teknolojinin ülkemize gelmesinde 8 senelik bir gecikmenin yaşanmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Türkiye’de henüz yalnızca Turkcell 4G’nin ilk çalışmalarına başlamışken, dünyada 19 farklı ülkede 31 ticari 4G ağı bulunuyor. Peki Türkiye’nin de kıyısından köşesinden yakaladığı 4G nedir, ne işimize yarayacak ve neyi değiştirecek?..

4g nedir?
Telekomünikasyon'da 4G, dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 3G ve 2G standartlarının devamıdır. Diğer GSM standartları gibi hücresel bir ağ sistemi kullanması ve üçüncü nesilde ortaya çıkan kapsama alanı sorunu başta olmak üzere bazı sorunları çözmesi beklenmektedir. Bağlantı hızı, cep telefonlarında 100 Mbps , wi-fi ağlarda 1Gbps'dir.

Aynı zamanda wimax band genişliği ile aynı boydadır. 1G, analog cep telefonlarını temsil ederken 2G dijital cep telefonlarını temsil ediyor. 4G telefonlar daha da yüksek bir hız vaadetse de, bu hıza ulaşmak her zaman mümkün olmayabiliyor. "4G" adını taşıyan çok sayıda teknoloji mevcut ve bu nedenle terim, neredeyse anlamını yitiriyor. 4G teknolojileri arasında HSPA+ 21/42, WiMAX ve LTE bulunuyor.Bazılarına göre sadece LTE gerçek 4G.

4g'nin Avantajları;
4G, özellikle video seyredenler, cep telefonu ile laptop'unu internete bağlayanlar için büyük bir fark oluşturabiliyor. 4G, genellikle büyük miktarlarda veri transferi yapıldığında önemli bir avantaj sağlıyor. Ancak burada da hizmet sağlayıcısının kotaları devreye giriyor. Bu konuya dikkat etmek gerekiyor, zira 4G'nin sunduğu yüksek hız ile kotanızı çabucak tüketebiliyorsunuz.

4G'nin sunulmadığı bir yerde veya 4G'nin kapsama alanına girmeyen bir yerde bulunuyorsanız, 4G'li bir cebe sahip olmanın hiçbir anlamı olmayacaktır. LTE'li ceplerde 4G'nin pil tületiminin çok olması büyük bir dezavantaj.

  • 5 dakikalık bir şarkıyı WCDMA 100 saniye, HSPA 10 saniyede ve LTE 0.38 saniyede sunuyor.  
  • 74 dakikalık bir albümü ise WCDMA 4 saat, HSPA 25 dakika ve LTE 54 saniyede indirebiliyor. 
  • 160 dakikalık bir DVD filmi WCDMA 21 saat, HSPA 2 saat ve LTE 4,8 dakikada getirebiliyor. 
  • HD kalitesindeki 1 saatlik film, WCDMA ile 3 gün, HSPA ile 8 saat ve LTE ile 15 dakikada bilgisayara yüklenebiliyor.

Sonunda 4G'ye geçiyoruz!
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı uzun süredir gündemde olan 4G'ye geçiş süreciyle ilgili sevindirici açıklamalarda bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, katıldığı tv programında Türkiye'nin 4G'ye ne zaman geçeceği hakkında konuşan Elvan, "4G ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Teknik düzeydeki çalışmalarımızı bitirdik" ifadelerini kullandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı uzun süredir gündemde olan 4G'ye geçiş süreciyle ilgili sevindirici açıklamalarda bulundu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, katıldığı tv programında Türkiye'nin 4G'ye ne zaman geçeceği hakkında konuşan Elvan, "4G ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Teknik düzeydeki çalışmalarımızı bitirdik" ifadelerini kullandı.

4G 2015 SONUNDA GELİYOR 
Şu anda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) çok yoğun bir şekilde çalışmalarına devam ettiğini ifade eden Elvan "2015 sonuna doğru 4G'ye geçmiş olacağız" dedi.

"HIZ 10 KAT ARTACAK" 
"Hız en az 10 kat daha artacak" diyen Elvan, mobil telefonlardan internete şu andakinden 10 kat daha hızlı girileceğini açıkladı. İnternet konusunda kırsal alanlara yönelik de bir düzenleme olacağını ifade eden Elvan, "İhaleye çıkıldığında kent merkezleri için bir düzenleme olacak bir de kırsal alanlar için düzenleme olacak. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor. Firmaların da özellikle şimdiden 4G'ye hazırlık yapmalarını düşünüyorum" açıklamasını yaptı..

"FİYATLAR DÜŞECEK" 
İnternetle ilgili fiyatlara bakıldığında en ucuz internetin Türkiye'de olduğunu anlatan Elvan, "Türkiye'de özellikle çok ciddi bir rekabet ortamı var. Fiyatlarda inanılmaz bir düşüş oldu. Teknolojideki gelişmesi ve rekabet ortamının bu şekilde devam etmesi muhtemelen fiyatları daha da düşürecektir" dedi.

KEÇİÖREN METROSU 
Keçiören Metrosu için çalışmaların sürdüğünü anlatan Elvan, "Özellikle havalandırmaya yönelik teknik bir takım sıkıntılar ortaya çıkmış. Onları çözüyorlar, herhangi bir sıkıntımız söz konusu değil. 2015 yılında kesinlikle açacağız" diye belirtti.

ESENBOĞA HAVALİMANI 
Esenboğa Havalimanı'na yönelik alternatif güzergahlar bulunduğunu açıklayan Elvan, "Öncelikle bu güzergahlardan hangilerini tercih edeceğimize karar verdikten sonra Esenboğa'ya yönelik adımları atacağız" açıklamasını yaptı.


alıntıdır
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme