19 Aralık 2014 Cuma

ALES Sınavı Nedir? ALES’e Kimler Başvurabilir?


ALES Sınavı Nedir?


Daha çok yüksek lisans başvuruları için girilen bir sınav olarak bilinen ALES sınavı, doktora başvuruları için de girilmesi gereken bir sınavdır.


ALES Sınavı , Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yılda iki kez yapılır. Sınavlar her zaman Pazar günü yapılır.


ALES Sınavı;
  • Yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atamalarda,

  • Ülkemizde lisansüstü eğitime girişte,

  • Yurtdışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde,
ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır.
Sınavda alınan puanlar, adaylara Sınav Sonuç Belgesiyle duyurulacak ve istenildiğinde yukarıda sayılan amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilecektir.

ALES'in Önemi

Yurtiçi yüksek lisans başvurularında bütün üniversiteler ALES sınav sonucu istemekteler.  Bazı üniversiteler GRE gibi sınav sonuçlarını da ALES sınavının yerine geçerli sayabiliyorlar ancak eğer ALES sınavına girmiş iseniz yurtiçindeki bütün üniversitelere yapacağınız yüksek lisans başvurularınızda kullanabilirsiniz.

Üniversiteler yüksek lisans başvurularında ALES sınav sonucuna oldukça önem vermekteler.  Eğer iyi bir ALES puanına sahipseniz yüksek lisans başvurularında size avantaj sağlar.  Üniversiteler yüksek lisans başvurusu yapan öğrencilere ALES sınav sonuçları, diploma notları, mülakat sınavı sonuçları ve bazen bilim sınavı sonuçlarını da dahil ederek bir puanlama oluştururlar. Bu puanlamada en yüksek oran ALES sınav sonucuna aittir.  Genelde ALES sınav sonucu %50’lik bir paya sahiptir.   Bu oran bazen %50’den fazla olmakla birlikte Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’ne göre daha az olamaz.  YÖK Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliği’nde şöyle der:

ALES puanının %50'den az olmamak koşuluyla ne kadar ağırlıkla değerlendirmeye alınacağı, ilgili senato tarafından belirlenir.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacının karşılanması amacıyla, lisansüstü öğrenimi görmek üzere yurt dışına gönderilecek adayların seçiminde de ALES sonuçları kullanılmaktadır. Bu yolla yurt dışında lisansüstü öğrenim görmek isteyen adayların bu sınava girmeleri zorunludur. Mecburi hizmet yükümlülüğü olmaksızın, kendi imkanlarıyla yurt dışında lisansüstü öğrenim göreceklerin bu sınava girme zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıca bazı kamu kurum ve kuruluşları, yurt dışında lisansüstü öğrenim görecek öğrencilere burs verirken ALES sonuçlarından yararlanmaktadırlar. Yurt dışındaki öğretim kurumları lisansüstü öğrenim görmek üzere kendilerine başvuran adaylardan ülkemizde yapılmış bir sınavın sonuçlarını da istedikleri takdirde, adaylar bu sınavın sonuç belgelerini bu kurumlara verebileceklerdir.
Fakat unutmamak gerekir ki ALES sınav sonucuzun çok yüksek olması mutlaka yüksek lisans programına kabul edileceğiniz anlamına gelmez.Üniversitelerin ve enstitülerin birbirinden farklı değerlendirme kriterleri vardır.  ÖSYM ALES sınav sonucunun en az %50 sinin değerlendirmeye dahil edilmesi gerektiğini belirtmiştir ancak %50 başarı yüksek lisansa kabul olmanız için yetmeyebilir.

ALES sınavında derece dahi yapmış olsanız sizi değerlendiren jürinin gözünde  diğer kriterleri sağlayamıyorsanız başvurduğunuz programa kabul edilmeyebilirsiniz.ALES’e Kimler Başvurabilir?


ALES sınavı için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada (kanun hükmünde kararnameye göre) sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına açıktan veya öğretim elemanı dışındaki kadrolardan naklen atanabilmek için, girilmesi zorunlu olan bir sınav olarak belirtilmiştir.


Yüksek lisans programlarına yapılacak başvurular kapsamında değerlendirirsek sınava, bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.


Geçmiş yıllarda geçerlilik süresi 2 yıl olan ALES sınavı 31.07.2008 tarihinde resmi gazetede yayınlanan duyuruya göre 3 yıla çıkarılmıştır.  (31.07.2008 tarihli resmi gazete ve ilgili duyuruyu buradan görebilirsiniz)


Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuvarlara alınacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora öğrencilerinden ALES'e girmiş olma koşulu aranmaz, ALES sonuçları değerlendirmeye tabi tutulmaz.

Yükseköğretim kurumlarının öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak için yurtdışına eğitime gönderilecek olanların seçiminde de ALES sınav sonuçları değerlendirildiği için bu yolla yurtdışında yüksek lisans eğitimi almak istyen adaylar da başvurabilirler.

ALES'e Kaç Kişi Giriyor?


Son yıllarda sınava giren öğrenci sayıları aşağıdaki gibidir:

2006: 234.145 kişi (bkz: ÖSYM 2006 İstatistikleri)

2007: 297.887 kişi (bkz: ÖSYM 2007 İstatistikleri)

2008: 317.016 kişi (bkz: ÖSYM 2008 İstatistikleri)

2009: 374.902 kişi (bkz: ÖSYM 2009 İstatistikleri)

2010: 251.938 kişi (bkz: ÖSYM 2010 İstatistikleri)

(İlkbahar)

Sınava giren öğrenci sayılarında 2007 yılında bir önceki yıla göre % 27, 2008 yılında bir önceki yıla göre % 7, 2009 yılında ise 2008 yılına göre % 18’lik bir artış yaşanmıştır.

Rakamlar, her yıl ülkemizde yüksek lisans eğitimine olan ilginin arttığını gösteriyor. Kontenjanların bu oranlarda artmadığını düşünürsek, yüksek lisansa kabul edilebilmenin her yıl bir önceki yıla göre daha da zorlaştığını söyleyebiliriz.

ALES Sonucum Ne Kadar Süre Geçerli?


Daha önce 2 yıl olan ALES geçerlilik süresi 3 yıl olarak değiştirilmiştir. Ales Gecerlilik Suresi

kaynak: yükseklisans

#
ALES Başvuru 2011, Başvuru Şartları
- 2 ziyaret - 4 Şub
2011 yılında ALES Başvuruları Nasıl Yapılmaktadır? Başvuru Formu ve Başvuru Tarihleri ile İlgili Bilgilere Ulaşabilirsiniz.
www.yukseklisans.com.tr/alesbasvuruislemleri.php - Önbellek - Benzer
#
ALES Başvuru Tarihi 2011, İlkbahar, Sonbahar
2011 ALES İlkbahar (Mayıs) ve Sonbahar (Kasım) Dönemi ÖSYM Tarafından ...
www.yukseklisans.com.tr/alesbasvurutarihleri.php
#
ALES Başvuru İşlemleri ALES Başvurma İşlemi ALES Başvuru Belgeleri ...
ALES Başvuru İşlemleri ALES Başvurma İşlemi ALES Başvuru Belgeleri ALES Başvurusu Tarihi Üniversitelerarası Kurul Yabancı Dil Sınavı 2007 ALES sınavları ...
www.sinavlar.net/ales/ales_basvuru_islemleri.asp - Önbellek - Benzer
#
Ales Başvuru Koşulları Ales Başvurusu Ales Başvuru şartları
Ales Başvuru Koşullarına Ales başvurusuna Ales başvuru şartlarına Sitemizden ...
www.sinavlar.net/ales/basvurukosullari.asp
#
ALES başvuru kılavuzu açıklandı (Kılavuzu indirmek için tıkla ...
18 Eki 2010 ... ÖSYM 2010 ALES tercih kılavuzu, başvuru bilgileri ve tarihini açıkladı. ÖSYM Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ALES ...
www.birincikuvvet.com/.../294601-ALES_basvuru_kilavuzu_aciklandi_(Kilavuzu_indirmek_icin_tikla)_-_OSYM_2010__.html - Önbellek
#
2010 ALES Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman ? - {Kpss Cafe Forum ...
1 gönderi - Son gönderi: 23 Eki 2009
2010 ALES Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman ? İndir 2010 ALES Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman ? çöz 2010 ALES Başvuru ve Sınav Tarihi Ne ...
www.kpsscafe.com/kpss/thread-877.html - Önbellek - Benzer
2011 ALES Başvuru ve Sınav Tarihi Ne Zaman ?‎ - 2 gönderi - 10 Eyl 2010
ALES Basvuru Kosulları‎ -
#
Aday İşlemleri Sistemi
Aday İşlemleri Sistemi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi © 2007.
ais.osym.gov.tr/ - Önbellek - Benzer
#
2009-ALES İlkbahar Dönemi :Kılavuz ve Başvuru için - ÖSYM ...
2009-ALES İlkbahar Dönemi: Kılavuz ve Başvuru Bilgileri. Aşağıdaki ...
www.osym.gov.tr/.../2009-ales-ilkbahar-donemi-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html
#
Memurlar.Net (ALES başvuruları 26 Şubatta başlayacak)
19 Şub 2007 ... Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 2007-İlkbahar dönemi başvuruları 26 Şubatta başlayacak, 5 Mart Pazartesi günü ...
www.memurlar.net/haber/65430/ - Önbellek - Benzer
#
2009 ALES BAŞVURU İŞLEMLERİ / Aktüel Psikoloji
14 Mar 2009 ... Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı'nın (ALES) ilkbahar dönemine 16 Mart-3 Nisan tarihleri arasında başvurulabilecek.
www.aktuelpsikoloji.com/haber.php?haber_id=4118 -
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme