2 Aralık 2014 Salı

Bedelli Askerlik Son Durum Ne Zaman Çıkacakmı - Kaç Lira - Kimler Yararlanacak Hakkında Bilgi

Bedelli Askerlik Son Durum Ne Zaman Çıkacakmı - Kaç Lira - Kimler Yararlanacak - Bedellide Takist Varmı - Kaç Para Hakkında Bilgilerin yer aldığı bedelli askerlik haberimizin detayları aşağıda...


Bedelli haberi bekleyenlere müjdeyi Başbakan Ahmet Davutoğlu verdi.

Davutoğlu, "Bedelli askerlikle ilgili önemli bir adım atmaya karar verdik. 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan yada 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olun vatandaşlarımıza bedelli askerlik imkanı getiriliyor. Bu vatandaşlarımız 18 bin Türk Lirası ödemek karşılığında askerlik görevlerini yapmış sayılacaklar" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu 700 bin kişinin bedelli düzenlemesi için başvuru yapmasını beklediklerini de ifade etti.

Bedelli Askerlik Kaç Para Olacak? Taksit Var mı?
Davutoğlu'nun açıklamaları, 2011 yılında getirilen ve bizzat dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bedelli düzenlemesine göre bazı farklılıklar da taşıyor. Yaklaşık 70 bin kişinin yararlandığı 2011 yılındaki bedelli düzenlemesinden,30 yaşından gün almış olanlar, başvuru tarihinde 30 bin lirasını defaten veya başvuru tarihinde 15 bin lirasını defaten, geriye kalan 15 bin lirasını da başvuru tarihinden itibaren 6 ay içerisinde defaten ödeyerek yararlanabildi.


Bedelli ücreti 30 bin TL'den 18 bin TL'ye, yaşı ise 30'dan, 27'ye düştü. Davutoğlu, daha önceki bedelli askerlik uygulamalarından farklı olarak bu kez 'taksitlendirme' olmayacağını söyledi.

KESİN TAKVİM YOK
Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bedelli askerlik uygulaması ile askerlik düzenlemesinden 611 bin 880 kişi yararlanabilecek. Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, bedelli askerlik uygulaması ile askerlik düzenlemesinden 611 bin 880 kişi yararlanabilecek. Ödemede taksit olmayacak. Uygulamadan yararlanacakların askerlik yapması öngörülmüyor. Bedelli askerlik uygulamasının yasalaşması konusunda kesin bir takvim yok ancak, en kısa sürede yasalaşması için çalışmalar başlatılacak.

1 Ocak 1988'de doğanlara 24 saat şoku;
Davutoğlu'nun açıklamasına göre bedelli askerlik için en son 31 Aralık 1987 doğumlular başvuru yapabilecek. 24 saat sonra yani 1 Ocak 1988'de doğanlar ise 31 Ocak itibariyle 27 yaşını doldurmadığı için bedelli askerlik başvurusu yapamayacak.

Askere gitmeden er-erbaş olunacak;
Ak Parti Grup toplantısında bedelli askerlik açıklamasının yanı sıra sözleşmeli er ve erbaşlarla ilgili de önemli bir açıklama yapıldı. Başbakan Ahmet Davutoğlu, sözleşmeli er ve erbaşların alım yaşının 20'ye indireceklerini, ayrıca askerlik yapmayanların da başvurabileceğini söyledi. Davutoğlu, ''Personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız." dedi.

Davutoğlu, ''Personel yapılanması bağlamında da uzmanlaşmış yapıya dönüşmesi konusunda önemli kararlar aldık. Bu talep üzerine, sözleşmeli er ve erbaş alımlarıyla ilgili ciddi kolaylaştırmalar getiriyoruz. Bu alımları 20 yaşına kadar indireceğiz, askerlik yapmadan da er ve erbaş alabilecek. Böylece askerliği meslek edinmiş mensupların oranını artıracağız." dedi.

kaynak: mynet.com
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme