19 Aralık 2014 Cuma

Geleceğin En Popüler (Parlak) Meslekleri Hangileri?

Geleceğin En Popüler Meslekleri, Geleceği Parlak Meslekler Hangiler?


Soru bankası tasarımcılığına ne dersiniz?

Adayların mutlu olacakları meslekleri seçmeleri elbette büyük önem taşıyor. Üniversiteyi bitirdikten sonra kısa sürede iş bulabilecekleri sektörler de tercihlerini yaparken etkili oluyor. "Üniversite değil meslek seçin" sloganı ile harekete geçen Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) gençlerin tercih yapmalarını kolaylaştıracak bir yol haritası hazırlamış. İş Danışmanlığı Projesi adı verilen çalışma, Türkiye'de öne çıkan mesleklerle ilgili bilgi veriyor. Araştırmaya göre bu mesleklerin başında enerji sistemleri mühendisliği, raylı sistemler işletme teknikerliği, motorlu araçlar LPG bakım ve onarıcılığı geliyor. Ulaştırma ve bilişim sektörü ise en çok öne çıkan meslekler arasında yer alıyor.


Yazılım mühendisliği, nükleer uzmanı, sanal market işletmeciliği gibi mesleklerin yanı sıra hafıza artırma cerrahlığı, uzay pilotluğu, gen terapistliği, soru bankası tasarımcılığı gibi ilginç meslekler de listede var. Gelişen teknolojiyle birlikte elektronik gazetecilik, siber teknoloji mühendisliği, sanal market işletmeciliği gibi meslekler listenin 'gözde'leri arasında. Geleceğin mesleklerini tam olarak kimsenin bilemeyeceğine dikkat çeken Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Esmer, Amerika Birleşik Devletleri Eğitim Bakanı'nın bugün ülkesinde revaçta olan 10 meslekten dördünün bundan 10 yıl önce adlarını bile bilmediğini vurguluyor. Ancak gelişmelere bakarak biyoenformatik, bilişim teknolojileri, klinik psikoloji, nöro bilimler ve uluslararası ilişkiler ile teknolojiye dayalı mesleklerin ön plana çıkacağını öngörüyor Esmer. Bunların dışında Esmer'e göre tıp ve hukuk her zaman cazibesini koruyacak. Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak da, Prof. Esmer ile aynı düşüncede. Kıyak, gelecekte işletmeler için sosyal yönü gelişmiş mühendislere, IT ve mekatronik uzmanlarına ve biyomedikal mühendislerine ihtiyaç duyulacağı görüşünde.


Geleceğin en popüler meslekleri

1. Geleceğin en popüler meslekleri: İnternet pazarlama uzmanları

2. Geleceğin en popüler meslekleri: Anti terör uzmanları

3. Geleceğin en popüler meslekleri: İş terapistleri

4. Geleceğin en popüler meslekleri: Network uzmanları

5. Geleceğin en popüler meslekleri: Web uzmanları

6. Geleceğin en popüler meslekleri: Sürdürülebilir iş modeli uzmanları

7. Geleceğin en popüler meslekleri: Sağlık karantinacıları

8. Geleceğin en popüler meslekleri: Biyoloji ve gen uzmanları

9. Geleceğin en popüler meslekleri: İçerik yaratıcılar

10. Geleceğin en popüler meslekleri: Matematikçiler - simülasyoncular

11. Geleceğin en popüler meslekleri: Holografikerler

12. Geleceğin en popüler meslekleri: Yaşam koçları - gurular

13. Geleceğin en popüler meslekleri: Tasarım guruları

14. Geleceğin en popüler meslekleri: Enerji ve kaynak müfettişleri

15. Geleceğin en popüler meslekleri: Ekomanüpülatif çiftçiler ve balıkçılar


Geleceğin becerileri moda

Geleceğin meslekleri son zamanlarda çok fazla konuşuladursun, Türkiye Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan, 'geleceğin meslekleri'nden çok 'geleceğin becerileri' ne dikkat çekiyor. Artık meslekler, tabela ve içeriğinin ne olduğu belli olmayan unvanlar değil; beceri ve uzmanlık esas değeri ifade edecek. Ayrıca tek yerden maaş almak yerine kendi işini yapmak ve bunu çeşitli firma, kurum ya da kişilere satarak para kazanmak geçer akçe olacak. Tarhan'a göre gelecekte önemli olacak becerilerden bazıları şunlar:Geleceğin en popüler mesleklerinde öne çıkacak kişiler

T Tipi yani bir şeyin her şeyini çok derinlemesine bilen ama bu bildiğini her alanda, her modelde, her yerde icra edebilen, yapabilen ve her kurum-kişiye sunabilenler başarılı olacak.


Yepyeni yetkinlik setleri ve anlayış değişiklikleri gerekecek. Bunları kavrayıp, kendini sürekli geliştirip, öğrenebilen ve "uygulayabilen" ler kazanacak.


Her ne iş yapılırsa yapılsın Teknolojiyi ve Sosyal Mecraları, mobil uygulamaları iyi kullanmak, anlamak ve anlamlandırmak belki de en önemli yetkinlik olacak.


Yaratıcı, tasarımcı, cesur, atak ve teknolojiye hakim profiller öne çıkacak.


Gelecekte gözde olacak meslekler arasında adını henüz hiç duymadığımız meslekler de var. İşte o mesleklerden bazıları:


Robotik sorunlar avukatlığı

Üretim ve hizmet alanlarında satın alınan robotları kullanırken karşılaşılan sorunların çözümünde, robotları üreten, satan, kullanan kişi ya da kurumların hak ve sorumlulukları alanında çalışan sektörel uzman avukatlar olacak.


Yapay zeka pazarlamacılığı

İnsan düşünce sisteminin elektronik cihazlara aktarılması sonucu ortaya çıkacak ürünlerin satıcıları bunlar. Örneğin bir pazarlamacının sunumu, "Bakın bu küçük aleti uyurken odanıza koyarsanız, siz uyanırken vücut ısınızın değişiminden, beyin dalgalarınızdan bunu anlayıp ışıklarınızı, açacak, sevdiğiniz müziği başlatacak, oda sıcaklığını sizin istediğiniz düzeye getirecek sistemleri çalıştıracak" şeklinde olacak.Hot-line işletmeciliği

Teknik sorunları yerinde saptayıp onaran tamircilerin yerini, uzaktan onarım yapan akıllı yazılımlar ve üç boyutlu hologramlar alacak. Bugünün teknik servisleri bu şekle dönüşecek. Mekanik arızalar tamir edilmeyecek. Gerektiği durumlarda fiziksel tamir olmayacak, tüm parçalar değişebilecek.


Kaynak: morfikirler
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme