19 Aralık 2014 Cuma

Kpss Sorularını Çözerken Dikkat Edilecek Konular ve Püf Noktaları

Kpss Sorularını Çözerken Dikkat Edilecek Konular ve Püf Noktaları


KPSS Sorularını Çözmenin Püf Noktaları


kpss soruları nasıl çözülmeli


kpss sorularını çözerken soruların gelişigüzel hazırlanmadığını bilmemiz gerekiyor, yani hazırlanan tüm sorular belli bir mantığa ve düzene göre hazırlanıyor, soruları hazırlayan uzmanlar genellikle bilginizi ölçmeye çalışmaktadır.


Soruyu çözmenin ilk yolu soru soruyu doğru anlamaktan geçer, soruyu doğru anlamak için ise ilgili sorunun sorulduğu konu hakkında bilgi sahipi olmaktan geçer Bilmediğiniz ya da eksik bilgilendiğiniz bir konuyu

merkez alan sorular genellikle ya kaybedilir ya da boş bırakılır. Konuya hakim olan bir aday çözümde zorlanmayacak, rahat bir sınav geçirecektir.


KPSS soruları, herşeyden önce sistemli sorulardır. Bu sorular doğru yanıt seçeneği ile birlikte, gelişigüzel hazırlanmayan

çeldiricilerle kurulmuş sorulardır. Bu bakımdan, sınavda sorulara hakim olabilmek, kontrolü elde tutabilmek için KPSS sorularının

hangi özellik ve yapıda olduğunun bilinmesi gerekir.KPSS SORULARI İKİ AÇIDAN TANINMALIDIR:

1) İçerik (Ne Soruluyor?)

2) Biçim (Nasıl Soruluyor?)

Şimdi bu iki özelliği inceleyelim:

1) İçerik (Ne Soruluyor?)

Bir sorunun neyi sorduğu, hangi konuda sorduğu KPSS Adayı tarafından açıkça bilinmelidir.

a) Soru kökü hangi terim ve verileri içermektedir.

b) Soru cümlesi hangi yargılardan oluşmuştur.

Soruyu doğru anlamanın temel koşulu, konuya ilişkin bilgi sahibi olmaktır. Bilmediğiniz ya da eksik bilgilendiğiniz bir konuyu

merkez alan sorular genellikle ya kaybedilir ya da boş bırakılır. Konuya hakim olan bir aday çözümde zorlanmayacak, rahat bir sınav geçirecektir.

2) Biçim (Nasıl Soruluyor?)

KPSS soruları kapalı uçlu ve sistemleştirilmiş sorulardır.

Sistemli Soru Ne Demektir: Genellikle soru kökü, soru cümlesi ve seçenekler olmak üzere 3 ana bölümden oluşan sorulardır.

Kıyaslanabilir ve olanaklı yanıtları önceden belirleyerek, dördü çeldirici, bir tanesi de doğru yanıt olmak üzere beş seçenekten oluşan bu sorular aday için farklı sakıncalar doğurabilir.

a)Seçeneklerin Hazırlanışı:

Sorulardaki seçenekler gelişigüzel hazırlanmaz. Sadece doğru seçenek değil, çeldirici işlevi gören seçenekler de belli yöntemlere göre ve özenle hazırlanır. Aday, beş seçenekten doğru olan seçeneği bulmaya çalışacaktır.

b)Seçeneklerin Sunuluş Biçimi:

Sorulardaki
seçenekler kasıtlı olarak, özel bir biçimde sıralanır. Seçeneklerin sunuluş biçimi adayda; farklı çağrışımlara,

özdenetim takıntısına neden olabilir. Seçeneklerin sunuluş tarzı, adayda, doğru olmayan bir yanıtı doğruymuş gibi zorlayabilir.

Bir KPSS sorusu, genellikle kök, soru cümlesi ve seçenek olarak 3 bölümden oluşur. Bazen soru kökü ve soru cümlesinin bir arada olduğu sorulara da başvurulur. Hangi halde olursa olsun bu öğeler soruya belirli bir kalıp kazandırır. İyi bir soru sadece içerik açısından değil, kuruluş açısından da iyi bir sorudur.

Ülkemizdeki sınav hazırlığı modellerinde, soruların içerik yönü üzerinde çok fazla durulmakta ama biçim açısından sorular gözardı edilebilmektedir. Gerek hazırlık sürecindeki sınav deneyimlerinde, gerekse KPSS‘ de yanlış ya da boş bırakılmış olarak karşımıza çıkan sorular, bu sorudaki biçimin(sorunun nasıl sorulduğunun) ne kadar önemli olduğunu bize fazlasıyla anlatır. Soru kalıbına ve biçime yönelik bir sınav hazırlığı evresi geçiremediysek, sınavlarda konu açısından çok iyi bildiğimiz birçok soruyu yanlış yapmamız kaçınılmazdır. Çünkü gerçek bir KPSS sorusu, iki açıdan bakılması ya da aşılması gereken bir soru olarak karşımızda durmaktadır.

Son yılların KPSS sorularını mutlaka çözün; böylelikle KPSS soru stilini ve mantığını kavramış olursunuz.

KPSS‘de çıkan soruların bilgiye dayalı yorum gerektiren sorular olduğunu unutmayın!

KPSS SORULARININ ÖZELLİKLERİ

1)Bilgi ölçer

2) Farkındalık kapasitesini ölçer

3)Eleme amacı güder

4)Profesyonellik gerektirir

5)Zamanı sınırlar

6)Çeldirici soruları güçlüdür

KPSS SORU BANKASI

KPSS sorularındaki şıklar birbirine yakın olarak hazırlandığından sınavda bilgilerinizin yeterli düzeyde ve özellikle soruları çözebilecek nitelikte olması gerekir. KPSS sınavı için hazırlanmış SORU BANKASI‘ndaki sorular hem bilginizi ölçecek hem de yeni bilgiler kazandıracak özelliktedir. Kitapların soruları tüm konuları taradığı için yanlış yaptığınız sorulardaki konu eksikliklerinizi tamamlayarak soruları tekrar çözmeniz ve bilgi eksiğinizi kapatmanız gerekir. Bu sizi konuların bütününe hakim hale getirecektir.kaynak: 10linekpss


Paylaş:

1 yorum:

  1. 2012 kpss lisans soruları çalındı mı ?

    Ayrıca bu faydalı yazı için teşekkürler...

    http://www.lewentceylan.com/

    YanıtlayınSil