17 Aralık 2014 Çarşamba

Kronik Yorgunluk Nedir? Belirtileri Nelerdir - Yorgunluğu Gidermek İçin Ne Yapmalı?

Devamlı yorgunsunuz ve bu üzerinizdeki bitmek geçmek bilmeyen yorgunluk ve bitkinlik halinin nasıl giderileceğini bilmiyorsunuz. Askında yorgunluk diye bildiğiniz bu üzerinizde aşırı bitkinlik hali eğer başka bir  hastalığınız yok ise bunun adı ''kronik yorgunluk'' veya kronik yorgunluk sendromudur. 

Peki Kronik Yorgunluk Sendromu Ne Demektir? bilmek istiyormusunuz...

Kronik yorgunluk sendromu, en az 6 aydan beri devam eden ve dinlenmeyle kolay geçmeyen yorgunluk duygusudur. Aslında sebepli yorgunluk, neredeyse her iki kişiden birinde dile getirilen bir histir. Bilinen yorgunlukların altında yetersiz dinlenme, tıbbi bir hastalık, depresyon ya da uykusuzluk gibi nedenler vardır. Oysa kronik yorgunluk sendromunda bunlardan hiçbiri yoktur.

Kronik yorgunluk sendromu neden olur?
Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak psikolojik streslerin etkin olduğuna dair veriler hala günceldir. Vücut direnç düşüklüğü, hazırlayıcı bir etkendir.

Ne tür yakınmalara yol açar?
En önemli yakınma ani olarak başlayan yorgunluktur. Yorgunluk, belirgin güç kaybına yol açar. Günlük yaşam aktivitesini kısıtlar. Ev, iş ve sosyal ilişkiler ciddi olarak bozulur. Boğaz arısı, hafif ateş, kas-eklem ağrıları, hafif gece terlemeleri, baş ağrısı, lenf bezlerinde duyarlılık dile getirilen diğer yakınmalardır. Bu yakınmalar çok kez fibromiyalji ile karışır. Ayrıca çene eklemi ağrıları, kas ağrıları, uykusuzluk da dile getirilir.

En sık kimlerde görülür?
 En sık, 30-45 yaşlarındaki kadınlarda görülür. Gençlerde ve erkeklerde daha az görülmektedir. Muayene bulgusu var mıdır? Hayır, kronik yorgunluk sendromunda tanı koyduracak bir muayene bulgusu yoktur. Yalnızca yakınmalar değerlendirilir ve olası tıbbi hastalıklar dışlanır.

Nasıl tanı konur?
En temel tanı kriteri, nedeni bilinmeyen, inatçı ve sık aralıklarla tekrar eden kronik yorgunluk hissidir. Söz konusu yorgunluk istirahat ile yeterince rahatlamaz. Kronik yorgunluk sendromunda dile getirilen yakınmalar, en az 6 aydan beri devam eden sorunlardır.
Nasıl tedavi edilir?
Kronik yorgunluk sendromu tedavisinde genel kabul görmüş bir ilaç yoktur. Düşük dozlarda kortizona başlanabilir ancak uzman hekim nezaretinde kullanılmalıdır. En iyi rahatlama yöntemi spor yapmaktır.

Hangi hastalıklarla karışır? 

Fibromiyalji, depresyon, bipolar hastalık, saplantı vb. durumlarla karışabilir. Ayırıcı tanı için psikiyatri konsültasyonu da gerekebilir. Kronik yorgunluk sendromu belirtileri Boğaz ağrısı Boyun ve koltuk altı lenf bezlerinde hassasiyet Kas ağrısı Eklemlerde sebepsiz ağrı Baş ağrıları Dinlendirmeyen uyku Egzersiz sonrası 24 saati geçen halsizlik...

Yorgunluğu Gidermek İçin Ne Yapmalı?
Stresten uzak durun Dengeli beslenin Spor yapın Sigarayı ve -alkolü- bırakın!
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme