19 Aralık 2014 Cuma

LUCA MUHASEBE PROGRAMI AVRUPA ŞAMPİYONU

LUCA MUHASEBE PROGRAMI AVRUPA ŞAMPİYONU


Aynı zamanda bir internet sitesi olan Luca muhasebe programına www.luca.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin Yeni Avrupa Şampiyonu: TÜRMOB ve LUCA Projesi

TÜRMOB’un “LUCA Projesi”, Oracle’ın En Başarılı Çözüm Projesi Ödülü’nü aldı. TÜRMOB’un Meteksan Sistem ile çözüm işbirliği ve Oracle teknolojisi ile üyeleri için geliştirdiği, Türkiye’nin ilk internet tabanlı merkezi muhasebe sistemi LUCA Projesi, Oracle Avrupa Birliği’ne Katılım Ülkeleri Bölgesi En Başarılı Çözüm Projesi Ödülü’ne layık görüldü.


Dünyanın en büyük kurumsal yazılım firması Oracle, 19 Nisan 2007 tarihinde gerçekleştirdiği Oracle Partner Network (OPN) Day etkinliğinde 900’den fazla iş ortağını Yunanistan’ın Rodos adasında bir araya getirdi. OPN Day Rodos etkinliğinde, Oracle Avrupa Birliği’ne Katılım Ülkeleri Bölgesi En Başarılı Çözüm Projesi Ödülü’ne TÜRMOB’un “LUCA” adlı projesi layık görüldü.


4 Mayıs 2007 Cuma günü Oracle Türkiye Genel Müdürü Atilla Kıral, TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet Timur, Meteksan Sistem Bilişim Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Alper Köstem, Oracle ve TÜRMOB’un üst düzey yöneticilerinin ve Oda Başkanları’nın katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda bu üç kurumun ülkemize uluslararası arenada başarı getiren işbirliği ve ödülü kutlandı. Ankara Hilton Oteli’nde düzenlenen öğle yemeğinde ödül Oracle Türkiye Genel Müdürü Atilla Kıral tarafından, TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet Timur’a takdim edildi.


Toplantıda söz alan ve LUCA Projesi ile ilgili bilgiler veren TÜRMOB Genel Başkanı Mehmet Timur, “LUCA Projesi, TÜRMOB’un üyeleri için geliştirdiği, Türkiye’nin ilk internet tabanlı merkezi muhasebe sistemidir. Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği olan TÜRMOB, Türkiye genelinde 78 odada örgütlü 72 bin meslek mensubunun, değişen Muhasebe Standartlarına uyum sağlayabilmeleri için gerekli ve uygun ortamı hazırlayan bir kurumdur. Değişen Dünya Muhasebe Standartları’nın Türkiye’de de meslek gruplarınca sağlıklı olarak uygulanması için gerekli altyapıyı oluşturmaya çalışan bir kurum olarak, LUCA Projesi’yle bunun üst düzeyde yaratıcılığını üstlenmiştir.

TÜRMOB’un tüm meslek mensuplarını internet ortamında, aynı çatıda toplamak üzere yarattığı LUCA Projesi’nin yaklaşık dört yıl önce başlayan maratonunun bugün bu noktalara gelmesinden dolayı onurlu ve gururluyuz. Gelişmiş teknolojilerin mesleğin icrasında kullanımının büyük önem taşıdığı günümüzde Türkiye’nin LUCA Projesi gibi projelere ihtiyacı olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. LUCA Projesi’ni sadece mesleki açıdan değil, toplumsal bir bakış açısıyla da değerlendirmek gerekir. Uluslararası bir ödül alan TÜRMOB’un LUCA Projesi, Türkiye için de iyi bir örnek oluşturmaktadır.”


Timur sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’deki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlerin tüm bilgilerine internet üzerinden, yani artık istedikleri her yerden ulaşabilmeleri, asıl işleri olan denetim rolünü daha etkin olarak gerçekleştirmelerine olanak tanımaktadır. Yasal düzenlemelerden doğacak değişikliklere de anında uyum sağlayan bu yazılım ile, işlemlerini de kesintisiz olarak ve doğru bilgilerle gerçekleştirmektedirler. LUCA yazılımı aracılığıyla SSK, Maliye Bakanlığı ve Vergi Daireleri gibi kurumlara gönderilmesi gereken evraklar zamanında ve geçerli olan son şekliyle aktarılabilmektedir. TÜRMOB olarak, çözüm ortaklığı ile önemli tecrübelerini LUCA Projesine aktaran Meteksan Sistem ve Oracle’a teşekkürlerimizi sunuyorum”


Oracle Türkiye Genel Müdürü Atilla Kıral, basın toplantısında gerçekleştirdiği konuşmasında; “TÜRMOB ve Oracle olarak Luca projesine başından beri inanıyoruz, bu inançla yola çıktık ve bugün web tabanlı merkezi muhasebe uygulaması olarak kullanıcı sayısı ve içerdiği zenginlik açısından Avrupa Birliği’ne Katılım Ülkeleri Bölgesinde ilk ve tek olan bu projenin haklı gururunu yaşıyoruz. TÜRMOB ve Meteksan Sistem, Oracle'ın üstün güvenlik, devamlılık ve verimlilik konularını büyük bir başarı ile projeye aktarmıştır. LUCA Projesinin 2. aşaması olan “Ticari Paket ve Kurumsal Çözümler” in de 2007 yılının ikinci yarısında hayata geçmesini bekliyoruz. Projenin başarılı gelişimine devam etmesinden, LUCA’nın bölge çapında bir ödüle layık görülmesinden mutluluk duyuyoruz” dedi.

Meteksan Sistem Yönetim Kurulu Başkanı Alper Köstem ise proje ile ilgili ;“TÜRMOB ile ortaklaşa geliştirdiğimiz LUCA projesi ile böyle bir ödül almış olmaktan dolayı onur duyduk. LUCA’nın Türkiye’de böylesine büyük kitleleri etkileyecek projelerin gelişmesine örnek teşkil etmesi ve meslek camiasına sunduğu katkılardan dolayı projenin bu ödülü çoktan hakettiğine inanıyorum. TÜRMOB’un LUCA gibi özel bir projeye imza atarken çözüm ortağı olarak bu projede yer almaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim. İş ortaklığımızın ve başarılarımızın da devamını diliyorum” dedi.


Projenin gelişimine ilişkin bilgiler ise toplantıda LUCA Proje Koordinatörü Maviş İçöz tarafından iletildi. İçöz; “TÜRMOB olarak çözüm ortağımız Meteksan Sistem ile birlikte geliştirdiğimiz LUCA Projesi’nin ilk aşaması olan “Mali Müşavir” paketi, 2.5 yıldır yaklaşık 3500 üye ve 15.000 kullanıcı tarafından başarıyla kullanılmaktadır. Projenin ikinci aşaması olan “Ticari Paket ve Kurumsal Çözümler” ise 2007 yılının ikinci yarısında piyasaya sunulacaktır. ‘Mali Müşavir Paketi’nde kullandığımız internet teknolojisini ikinci aşama olan ticari paket ve kurumsal çözümlerde de kullanacağız. Dolayısı ile üyelerimiz yaşadıkları kolaylıkları bu pakette de yaşamaya devam edecekler” dedi.
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme