19 Aralık 2014 Cuma

Mülakat Nedir?

MÜLAKAT
Bilim sınavının uygulandığı programlarda genelde bilim sınavını geçen adaylar görüşmeye çağrılır. Bilim sınavı yapılmayan programlarda ise başvuruları eksiksiz adaylar görüşmeye çağrılır. Görüşmelere bölümlerin hocaları katılırlar. Bazen sadece bir, bazen bir kaç hoca aynı anda mülakatta bulunabilir.


Programlar resmi olarak bazı yüzdeler açıklasa da aslında mülakat işin en can alıcı ve belki de pratikte en büyük yüzdeye sahip kısmıdır.  Mülakat görüşmesi adaylar hakkında son kararı vermek için yapılır.
Yüksek lisans programına kabul edilmek için bütün kriterleri sağlıyorsunuz. Lisans not ortalamanız, ALES sınavından aldığınız puan, yabancı dil yeterliliğiniz, referans mektuplarınız... Hepsi tamam ancak bir de mülakata girmeniz istendiği açıklanıyor başvurduğunuz programın kabul şartlarında. 


Bir çok öğrencinin yüksek lisans başvurularının en zorlu aşaması olarak belirttiği mülakatlar nasıl yapılmaktadır, mülakatlar tek tek mi gruplar halinde mi yapılır, mülakata kim ya da kimler girer, ne gibi sorular sorulmaktadır, nasıl giyinilmeli, nasıl cevaplar verilmelidir?... bu ve benzeri soruların cevaplarını önceki yıllarda yüksek lisans mülakatlarına giren öğrenciler ve öğretim görevlilerinin tecrübelerinden yararlanarak faydalı bir kaynak oluşturmaya çalıştık.  Aşağıda mülakatla ilgili sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.


Mülakatın Amacı ve Programa Kabul Edilmedeki Önemi?


Lisansüstü programların hepsi yüzyüze bir mülakat istemeyebilirler. Öte yandan adayların değerlendirilmesinde mülakat görüşmesi yapılmasının iki taraf açısından da önemi vardır. Öncelikle, öğretim üyeleri görüşmeler sayesinde öğrencinin yeteneklerinin, becerilerinin ve ilgilerinin önerilen programa ne kadar uyduğunu anlayabilirler. İkinci olarak da aday kendisi, bölüm üyelerinin ilgi ve istekleri, diğer lisansüstü öğrencilerle ilişkiler, programın sosyal ve entellektüel ortamı ve hatta okulun bulunduğu mekanın özelliklerini görme ve değerlendirme fırsatı bularak programa ne kadar uyduğunu görebilir.


Mülakattaki başarınız, başvurduğunuz programa kabulünüz için oldukça önemlidir. Buna ek olarak, mülakat, bölüm hocalarını yani sizin başvuru yaptığınız yüksek lisans programına kabul edilip edilmeyeceğinizin kararını verecek olan öğretim görevlilerini kişisel ve mesleki özelliklerinizle etkileyebilmeniz için harika bir olanak yaratır.

Eğer gerçekten başvuru yaptığınız programla ilgili ve meraklı iseniz sizin için mülakatın korkulacak bir yanı olmamalıdır.  Çünkü mülakatlarda amaç bir takım kişisel ve (başvuru yaptığınız programla ilgili) spesifik sorularla başvuru yapanlar arasında programa en uygun ve iyi bir altyapıya sahip öğrencileri seçmektir.  Siz kabul edilmek istediğiniz yüksek lisans programı ile ilgili yeterli bilgi seviyesine sahipseniz, daha önce okuduğunuz kitaplar, makaleler, takip ettiğiniz bilim adamları varsa ve bunları mülakatta özgüven içerisinde aktarabilirseniz karşınızdaki bölüm hocasının/hocalarının üzerinde çok olumlu bir etki bırakabilirsiniz.  Bırakacağınız bu etki de programa kabul edilme olasılığınızı artıracaktır. Mülakata girmemek ya da görüşme sırasında yetersiz kalmak, mülakata alınan diğer adaylar arasında sizi dezavantajlı bir duruma düşürecektir. Hatta mülakata girmemeniz durumunda programa kabul edilme olasılığınız çok düşüktür. Mülakatın Zamanı ve Süresi Nasıl Belirleniyor?


Türkiye’de başvuru yapan adaylar ile görüşmeler başvuran aday sayısına bağlı olarak genellikle bir ya da iki günde gerçekleştirilir. Lisansüstü programlara ilginin artması sonucu özellikle bilim sınavı yapılmayan programlarda çok fazla adayla görüşülebilmekte, bu da adaylara yeterli süre ayrılabilmesini güçleştirmektedir.


Mülakat görüşmesi yapılan aday öğrenci sayısı arttıkça görüşmeye katılan öğretim üyelerinin kısıtlı kontenjana sahip programlar için yeterli ve adil değerlendirme yapmaları zorlaşmaktadır. Başvuruların yoğun olduğu programlarda görüşmeler için genellikle bir kurul oluşturulur ve aday, kurul üyeleri ile toplu olarak görüşür.


Bazı durumlarda mülakatın yapılacağı katlara mülakata katılacakların isim listesi asılır.Sırayla listeden çağırılan adaylar tek tek ya da 2’şer 3’er hatta daha fazla sayıda gruplarla mülakata girebilir.


Toplu mülakatlarda yan yana oturan öğrencilerin karşı taraflarına da öğretim üyeleri oturur. Böyle durumlarda genelde tüm öğrencilere aynı sorular sorulduğu için soruya ilk cevap veren olmamak düşünme zamanı açısından işinize yarayabilir.

MÜLAKAT ÖNCESİ | Mülakata Nasıl Hazırlanmalıyım?


Mülakat esnasında öğretim görevlilerinin ölçmeye çalıştığı şey başvuran öğrenciler arasında kimin programla ne kadar alakalı, ve yetenekli olduğudur.  İstekleri programa başvuranlar arasında programla ilgili en çok şey bilen, daha önce programla ilgili bazı çalışmalarda bulunmuş öğrencileri seçebilmektir. Bu konuda mülakata gitmeden önce mutlaka bazı hazırlıklar yapmış olmanız gerekiyor.
kaynak: yükseklisans
Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme