22 Aralık 2014 Pazartesi

Nasreddin Hoca Kimdir? Vikipedik Kısa Bilgi

Nasreddin Hoca, Türk mizahının edebiyatının ve büyük Türk Kültürünün en değerli mizah ustalarındandır. Namıdeğer Nasrettin Hoca bilgeliği ve pratik cekasıyla hepimizin övünç kaynağıdır.

Nasrettin Hoca, 1208 yılında Sivrihisar’ın Hortu köyünde doğmuştur.Konya yakınlarındaki Akşehir’de yaşadığına inanılan mizahi ve pratik zeka sahibi Nasrettin Hoca aynı şekilde Akşehirde öldüğübilinmektedir.

Komik hikayeleri, anektodları, özlü sözleri ve fıkralarıyla hatırlanan Nasreddin Hoca aynı zamanda felsefi kişiliği de olan bir bilgedir. Osmanlı’nın hakim olduğu coğrafyanın büyük kısmında bilinen Nasrettin Hoca, bir çok ulus tarafından da sahiplenilmektedir. Her sene 5-10 Temmuz tarihlerinde Akşehir’de Nasrettin Hoca adına bir festival düzenlenir.

Eskişehir Sivrihisar’da doğduğu, daha sonra Akşehir’e yerleştiği rivayet edilir. 1275-76 veya 1285-86 yılları civarında Akşehir’de vefat ettiği, mezarının da orada olduğu tahmin edilen ve daha sonra da kabir olarak düzenlenmiş mezarı da burada bulunmaktadır.

Afgan’lardan İranlılar’a, Özbek’lerden Araplar’a kadar pek çok halk tarafından sahiplenilen Nasrettin Hoca, Hoca, Molla, Hacı, Efendi gibi lakaplarla anılır. Orta Asya’da Efendi lakabıyla bilinen Nasrettin Hoca’nın Özbek, Azeri veya Uygur kökenli olduğu düşünülmektedir.

Evrensel ve zaman tanımaz fıkra ve hikayeleriyle Nasrettin hoca insan ilişkilerine yaptığı mizahi vurgularla yalnızca Türk değil dünya edebiyat tarihinin önemli bir figürü olup 1996-1997 yılları UNESCO tarafından Uluslararası Nasretti Hoca yılı ilan edilmiştir.


Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme