5 Aralık 2014 Cuma

Roma Rakamları Nedir - Roma Rakamları Nasıl Yazılır ve Nasıl Okunur


Roma Rakamları Nedir? Roma Rakamları Nasıl Yazılır? Roma Rakamları Okunur?


Roma (Rakamı) Rakamları Nedir?
Eski Mısırlılar daha önce rakamlar ile ilgili bir çalışma yapmış ve bu çalışma ile farklı medeniyetlere ilham kaynağı olmuşladır. Eski medeniyetlerin yaptığı her çalışma ilerleyen dönemlerde biraz daha gelişerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Bu gelişmelerden bir tanesi de Roma rakamlarıdır.

Roma Rakamları Hakkında Bilgi;
Romalıların bulduğu bu rakamlar mısırlıların da yardımı ile daha fazla gelişerek günümüze ulaşmıştır. Kullanım alanı çok yaygın olmamasına rağmen o dönemlerde tüccarlar roma rakamlarını çok fazla kullanmışlardır. Basit semboller ile belirlenen bu rakamlar sayesinde işlem yapmak çok daha kolay bir hale gelmiştir.

Büyük rakamlarda sıkıntı yaşamamak için de belli başlı detayları bizlere aktaran Romalılar, daha çok tüccarlar için hizmet etmişlerdir. O dönemde ticaret çok fazla yapılıyordu ve hesaplama işlemleri eski rakamlar ile ya da eski usüller ile çok daha zor oluyordu.

Roma rakamları ile birlikte alış veriş ve hesaplama işlemleri daha kolay bir hal almıştır. 0 rakamının olmaması ve roma rakamları ile 4 işlem yapılamaması bu rakamların açığı olarak bilinir ancak o döneme göre bu tarz devrim niteliğinde bir ilim bulmak da çok kolay değildir.

Roma Rakamları Nasıl Yazılır?
Bunu tablodan da inceleyebilirsiniz ancak yeni başlangıç yapacaklar için en basit yöntem olan parmak sayma yöntemini tavsiye edebiliriz. Bu yöntem yeni başlayanlar için sunulan en kolay yöntemdir ve parmaklarınızı kullanarak Roma rakamlarını yazabilirsiniz. 5 rakamı V ile sembolize edilmiştir bunu ezberlemeniz gerekiyor ve diğer rakamlar parmaklarımızı sembolize edecek şekilde kullanılmıştır.

I=1
V=5
X=10
L=50
C=100
D=500
M=1000
V=5000
X=10000
L=50000
C=100000
D=500000
M=1000000

Dikkat ederseniz rakamlar aynı ancak burada sizlere bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum, Romalılar rakamları büyütmek istediklerinde harflerin üzerine çizgi çekerek sayı değerini arttırıyordu, ben bu çizgiyi belirtemedim ancak örnekle açıklamak istedim. V harfinin üzerine bir çizgi çekerseniz rakamın değeri 1000 kat artar.

Romalılar farklı yöntemler ile daha kolay bir hesaplama yapabilmek adına rakamların sayısını arttırmamıştır ve üzerlerine çizgi çekere kolaylık sağlamışlardır. Roma rakamlarının küçük sayılarda kullanımı çok kolaydır zaten sayılar büyüse de 4 işlem yapamazsınız.

Küçük sayılarda toplama ve çıkarma işlemleri mümkündür ve roma rakamlarının asıl ortaya çıkma nedeni de budur. Tüccarlar basit toplama işlemleri ile alış veriş yapıyor ve bu sayede hesaplama işlemleri çok daha kısa sürüyordu. Detayları ile birlikte öğrenildiğinde roma rakamlarının kullanımı oldukça kolaydır.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme