22 Aralık 2014 Pazartesi

Şanlıurfa ve Balıklı Göl Efsanesi Nedir? Kısaca Bilgi

Şanlıurfa Balıklı Göl Efsanesi hakkında kısaca bilgi veren yazımızın devamında; Şanlıurfa Balıklı ve Göl Efsanesi konusuna değineceğiz...


Şanlıurfa (eski adı: Urfa , Rıha); Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan, doğudaMardin, batıda Gaziantep, kuzeyde Adıyaman, kuzeybatıda Diyarbakır illeri ve güneyde Suriye sınırıile çevrelenmiş bir sınır ilidir.

Şehrin eski isimleri; Ur, Urhoy, Urhei, Orhei, Orhayi, Ruhai, Ruhha, Ar-Ruha, Reha ve Edessa’dır. Kurtuluş Savaşında gösterdiği başarının hatırasından dolayı 1984 yılından sonra Şanlı ünvanını almıştır.2010 yılı TÜİK verilerine göre Şanlıurfa ilinde merkez ilçeyle birlikte 11 ilçe, 26 belediye, 30 bucak, 1146 köy ve 1624 köy altı yerleşim yeri vardır.

Ortalama yükseltisi 518 metre olan Şanlıurfa 18,584 km2‘lik (D.İ.E. 1997) alanı ile yüzölçümü açısından Türkiye’nin 7. büyük ilidir. Şanlıurfa merkez, ilçe ve köylerinde ağırlıklı olarak Türk, Kürt, Zaza, Arap çok az olarak da Çerkez, Acem, Afgan ve Ermenikökenli insanlar yaşamaktadır. Şanlıurfa’nın ilçeleri ise şunlardır: Merkez, Akçakale, Birecik, Bozova, Ceylanpınar, Halfeti, Harran,Hilvan, Siverek, Suruç, Viranşehir. 1919 yılında, önce İngilizlerin, daha sonra Fransızların işgaline uğrayan Urfa, 11 Nisan 1920’de Urfalımilisler tarafından işgalden kurtarılmış; Urfa milletvekili Osman Doğan ve 17 arkadaşının, Kurtuluş Savaşında gösterdiği kahramanlıktan dolayı Urfa ilinin adının Şanlıurfa olarak değiştirilmesine ilişkin kanun teklifi TBMM tarafından 6 Aralık 1984 tarihinde kabul edilerek kanunlaşmıştır.


Balıklı Göl Efsanesi
Şanlıurfa Urfada bulunan balıklı gölün bir çok hikayesi vardır. Hepsinin sonunda Hz. İbrahimin atıldığı ateş suya dönüşür ve odunlarda balık olur. O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. Allahın Dostu anlamına gelen bu isim Hz. İbrahimin kutsallığını yansımaktadır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.

İbrahim için ağlayan Nemrutun kızı Zelihanın gözyaşlarından ise Balıklı Gölün hemen yanında küçük bir göl daha oluşur, bu gölün adı ise Zelihanın gözü anlamına gelen Ayn-Zelihadır. Allah tarafından gerçekleştirilen bir mucizedir. Balıklı gölde göldeki balıklarda kutsal sayılmaktadır. Balıklı göl Urfanın Güneybatısında yer alıp, devrin zalim Babil hükümdarı Nemrut tarafından Hz. İbrahim mancılıkla ateşe atıldığı sırada oluşmuştur. Allah tarafından peygamberlik görevi verildikten sonra putlarla mücadele eden Hz. İbrahim Nemrutun dikkatini çekmiş ve Hz. İbrahime düşman olmuştur.

Rivayete göre, Nemrut bir gece rüyasında yıldız görür. Bu rüyadan çok etkilenen Nemrut rüyasını yorumlatır. Rüya yorumcuları o yıl dünyaya gelecek erkek çocuğunun hükümdarlığı elinden alacağını söylüyorlar. Bunun üzerine Nemrut o sene doğan tüm erkek çocukları öldürtme emri veriyor. Hz İbrahimin babası bu emri duyarak doğum yapmak üzere olan hanımını mağraya götürüyor. Ve hanımı orada doğum yaptıktan sonra evladını orada bırakarak köye geliyor.

 Bir müddet sonra gittiğinde bakıyorki evladı yaşıyor ve bir ceylan tarafından besleniyor. Yaradan rabbim yaşatmak istediğinde her şekilde yaşatıyor. Düşünsenize emir geliyor erkek çocuklar öldürülecek, sizde doğacak çocuğunuz kız mı erkek mi olacak bilmiyorsunuz. ama onu ne olursa olsun korumak amacıyla dağda bir başına bırakmak ta olsa göze alıyorsunuz.

Paylaş:

0 yorum:

Yorum Gönderme